J Dahlkar AB
J Dahlkar AB har organisationsnummer 559077-3726 (5590773726)
Aktiebolag • Org.nr: 559077-3726
Om företaget
J Dahlkar AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrtälje. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Sidoverksamheter inkluderar övrig trävarutillverkning, detaljhandel med järn- och vvs-varor, detaljhandel med heminredningsartiklar och husgeråd och skötsel och underhåll av grönytor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 55 procent till 494 059 kr räkenskapsåret 2025 (319 209 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten har utökat sin verksamhet i ramverkstan.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte J Dahlkar AB 494 059 kr och redovisade ett resultat på 1 245 kr. Rörelsemarginalen var 0,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 66,8 procent, över branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 301,4 procent, över branschens median (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,3 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,3 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 66,8 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 301,4 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 15,9 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 54,8 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 494 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 42 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 743 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 64 av 90 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Norrtälje.
- Plats 1 336 av 2 167 aktiebolag med säte i Norrtälje.
- Plats 63 470 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 190 989 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,4 procent | -17,0 procent | -12,9 procent | -1,0 procent | 0,3 procent |
| Vinstmarginal | -3,5 procent | -17,0 procent | -12,9 procent | -1,0 procent | 0,3 procent |
| Soliditet | 81,8 procent | 59,4 procent | 59,6 procent | 43,1 procent | 66,8 procent |
| Kassalikviditet | 475,3 procent | 236,5 procent | 247,8 procent | 175,6 procent | 301,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -10,9 procent | -177,1 procent | -258,0 procent | -48,6 procent | 15,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -6,2 procent | 19,7 procent | -27,0 procent | 63,8 procent | 54,8 procent |
| Omsättning per anställd | 223 000 kr | 267 000 kr | 195 000 kr | 319 000 kr | 494 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 7 000 kr | 20 000 kr | 12 000 kr | 47 000 kr | 42 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hantverkaregatan 1176130 Norrtälje
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Hantverkaregatan 11 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska utföra bygg- och trädgårdstjänster. Reparation och underhåll av bil- och båtmotorer, trädgårdsverktyg och verktygsmaskiner. Försäljning av egentillverkad konst, hobbymaterial, kreativa kurser samt därmed liknande verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 261 414 kr | 237 584 kr | 222 957 kr | 266 838 kr | 194 912 kr | 319 209 kr | 494 059 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 152 830 kr | 84 495 kr | 68 510 kr | 136 574 kr | 53 890 kr | 42 855 kr | 176 108 kr |
| Övriga externa kostnader | 115 969 kr | 119 705 kr | 118 459 kr | 138 486 kr | 147 211 kr | 222 715 kr | 270 035 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 5 382 kr | 7 180 kr | 20 142 kr | 11 979 kr | 47 319 kr | 41 907 kr |
| Avskrivningar | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 10 000 kr | 1 667 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -27 385 kr | -4 162 kr | -7 691 kr | -45 262 kr | -25 161 kr | -3 188 kr | 1 244 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 1 kr | 0 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | 9 kr | 119 kr | 16 kr | 19 kr | 2 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -27 394 kr | -4 281 kr | -7 707 kr | -45 281 kr | -25 162 kr | -3 188 kr | 1 245 kr |
| Bokslutsdispositioner | 27 167 kr | 1 188 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -227 kr | -3 093 kr | -7 707 kr | -45 281 kr | -25 162 kr | -3 188 kr | 1 245 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 51 667 kr | 31 667 kr | 11 667 kr | 1 667 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 51 667 kr | 31 667 kr | 11 667 kr | 1 667 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 66 270 kr | 58 825 kr | 74 955 kr | 41 411 kr | 16 349 kr | 15 246 kr | 11 685 kr |
| Kortfristiga fordringar | 879 kr | 26 131 kr | 66 051 kr | 4 135 kr | 3 304 kr | 11 254 kr | 3 654 kr |
| Kassa och bank | 65 391 kr | 32 694 kr | 8 904 kr | 37 276 kr | 13 045 kr | 3 992 kr | 8 031 kr |
| Summa tillgångar | 117 937 kr | 90 492 kr | 86 622 kr | 43 078 kr | 16 349 kr | 15 246 kr | 11 685 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 81 652 kr | 78 559 kr | 70 852 kr | 25 571 kr | 9 752 kr | 6 564 kr | 7 808 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 31 879 kr | 31 652 kr | 28 559 kr | 20 852 kr | -15 086 kr | -40 248 kr | -43 437 kr |
| Årets resultat | -227 kr | -3 093 kr | -7 707 kr | -45 281 kr | -25 162 kr | -3 188 kr | 1 245 kr |
| Obeskattade reserver | 1 188 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 35 097 kr | 11 933 kr | 15 770 kr | 17 507 kr | 6 597 kr | 8 682 kr | 3 877 kr |
| Skatteskulder | 10 683 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 24 414 kr | 11 933 kr | 15 770 kr | 17 507 kr | 6 597 kr | 8 682 kr | 3 877 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 117 937 kr | 90 492 kr | 86 622 kr | 43 078 kr | 16 349 kr | 15 246 kr | 11 685 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom bygg och trädgårdstjänster, reparationer och underhåll av bil- och båtmotorer, trädgårdsverktyg och vertygsmaskiner. Företaget bedriver även en ramverkstad och säljer egen konst samt håller kurser inom konst Företaget har sitt säte i Bergshamra.
Företrädare
- Jonas D
Undertecknad i Bergshamra 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har J Dahlkar AB för organisationsnummer?
J Dahlkar AB har organisationsnummer 559077-3726 (5590773726).
Var ligger J Dahlkar AB?
J Dahlkar AB har sin registrerade adress Hantverkaregatan 11, 76130 Norrtälje.
Vilken bransch är J Dahlkar AB verksamt i?
J Dahlkar AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter J Dahlkar AB?
J Dahlkar AB hade en nettoomsättning på 494 059 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har J Dahlkar AB?
J Dahlkar AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-09-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.