COREFUL AB
COREFUL AB har organisationsnummer 559077-4856 (5590774856)
Aktiebolag • Org.nr: 559077-4856
Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhusMölndal
Om företaget
COREFUL AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86102). Sidoverksamheter inkluderar specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus, webbportaler och annan informationsverksamhet och riskkapitalbolagsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 594 898 kr räkenskapsåret 2025 (604 732 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte COREFUL AB 594 898 kr och redovisade ett resultat på 384 642 kr. Rörelsemarginalen var 82,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 42,3 procent). Soliditeten var 81,9 procent, över branschens median (median 71,4 procent). Kassalikviditeten var 544,4 procent, över branschens median (median 368,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 82,2 procent | 42,3 procent | 11,7 procent till 75,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 81,7 procent | 42,4 procent | 12,0 procent till 76,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 81,9 procent | 71,4 procent | 53,1 procent till 87,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 544,4 procent | 368,2 procent | 226,1 procent till 758,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 27,0 procent | 23,6 procent | -1,4 procent till 59,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -1,6 procent | -15,5 procent | -56,2 procent till 14,7 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 459 av 1 507 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus.
- Plats 6 av 18 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus med säte i Mölndal.
- Plats 1 015 av 2 008 aktiebolag med säte i Mölndal.
- Plats 29 917 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 180 948 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 71,5 procent | 82,0 procent | 79,9 procent | 78,5 procent | 82,2 procent |
| Vinstmarginal | 71,5 procent | 82,0 procent | 79,9 procent | 78,0 procent | 81,7 procent |
| Soliditet | 76,7 procent | 77,2 procent | 78,1 procent | 79,7 procent | 81,9 procent |
| Kassalikviditet | 428,4 procent | 439,5 procent | 457,1 procent | 492,2 procent | 544,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 37,2 procent | 35,4 procent | 32,7 procent | 29,8 procent | 27,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -2,1 procent | 11,0 procent | 8,0 procent | -1,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bigatan 18c/o Per Johanson
43139 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Bedriva forskning, utveckling, utbildning och konsultverksamhet inom området medicin, medicinteknik, friskvård och pedagogik. Dessutom bedriva läkartjänster, samt handel med värdepapper och medicinteknisk utrustning, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 515 218 kr | 504 293 kr | 559 947 kr | 604 732 kr | 594 898 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 136 kr | 180 kr |
| Övriga externa kostnader | 138 016 kr | 82 536 kr | 104 418 kr | 122 312 kr | 98 401 kr |
| Personalkostnader | 8 654 kr | 8 352 kr | 8 219 kr | 7 858 kr | 1 269 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 6 318 kr |
| Rörelseresultat | 368 548 kr | 413 405 kr | 447 310 kr | 474 698 kr | 489 090 kr |
| Ränteintäkter | - | 65 kr | 1 125 kr | 965 kr | 225 kr |
| Räntekostnader | 89 kr | 67 kr | 1 103 kr | 3 761 kr | 3 443 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 368 459 kr | 413 403 kr | 447 332 kr | 471 902 kr | 485 872 kr |
| Skatt | 77 507 kr | 86 480 kr | 94 356 kr | 99 844 kr | 101 230 kr |
| Årets resultat | 290 952 kr | 326 923 kr | 352 976 kr | 372 058 kr | 384 642 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 25 272 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 25 272 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 021 572 kr | 1 194 227 kr | 1 382 690 kr | 1 566 166 kr | 1 712 330 kr |
| Kortfristiga fordringar | 203 088 kr | 50 967 kr | 45 638 kr | 98 347 kr | 59 694 kr |
| Kassa och bank | 818 484 kr | 1 143 260 kr | 1 337 052 kr | 1 467 819 kr | 1 652 636 kr |
| Summa tillgångar | 1 021 572 kr | 1 194 227 kr | 1 382 690 kr | 1 566 166 kr | 1 737 602 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 783 126 kr | 922 500 kr | 1 080 226 kr | 1 247 959 kr | 1 423 050 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 442 174 kr | 545 577 kr | 677 250 kr | 825 901 kr | 988 408 kr |
| Årets resultat | 290 952 kr | 326 923 kr | 352 976 kr | 372 058 kr | 384 642 kr |
| Kortfristiga skulder | 238 446 kr | 271 727 kr | 302 464 kr | 318 207 kr | 314 552 kr |
| Leverantörsskulder | 1 835 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 139 149 kr | 163 987 kr | 180 836 kr | 194 200 kr | 201 074 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 97 462 kr | 107 740 kr | 121 628 kr | 124 007 kr | 113 478 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 021 572 kr | 1 194 227 kr | 1 382 690 kr | 1 566 166 kr | 1 737 602 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är att bedriva forskning, utveckling, utbildning och konsultverksamhet inom området medicin, medicinteknik, friskvård och pedagogik. Dessutom bedriva läkartjänster, samt handel med värdepapper och medicinteknisk utrustning, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Per J
- Annica R (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har COREFUL AB för organisationsnummer?
COREFUL AB har organisationsnummer 559077-4856 (5590774856).
Var ligger COREFUL AB?
COREFUL AB har sin registrerade adress Bigatan 18, 43139 Mölndal.
Vilken bransch är COREFUL AB verksamt i?
COREFUL AB är registrerat i branschen specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter COREFUL AB?
COREFUL AB hade en nettoomsättning på 594 898 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår COREFUL AB någon utdelning?
Styrelsen i COREFUL AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mölndal
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-09-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.