Renderful AB
Renderful AB har organisationsnummer 559078-0416 (5590780416)
Aktiebolag • Org.nr: 559078-0416
Om företaget
Renderful AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskola, sport- och fritidsutbildning och specialiserad designverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 20 procent till 1 003 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 254 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Renderful AB 1 003 000 kr och redovisade ett resultat på 37 147 kr. Rörelsemarginalen var 4,1 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 53,2 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 765,9 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,1 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,9 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 53,2 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 765,9 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 5,5 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -20,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 003 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 776 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 884 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 3 124 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 26 723 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 47 933 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 144 959 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 45,7 procent | 41,7 procent | 38,9 procent | 21,3 procent | 4,1 procent |
| Vinstmarginal | 45,5 procent | 41,5 procent | 39,3 procent | 22,4 procent | 4,9 procent |
| Soliditet | 46,2 procent | 61,2 procent | 62,2 procent | 59,1 procent | 53,2 procent |
| Kassalikviditet | 242,3 procent | 411,0 procent | 756,5 procent | 754,3 procent | 765,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 69,4 procent | 63,8 procent | 37,4 procent | 17,7 procent | 5,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 0,7 procent | 15,9 procent | -15,4 procent | -29,5 procent | -20,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 813 000 kr | 2 101 000 kr | 1 778 000 kr | 1 254 000 kr | 1 003 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 872 000 kr | 1 024 000 kr | 922 000 kr | 793 000 kr | 776 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lugntorspvägen 1712943 Hägersten
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Lugntorspvägen 17 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet avseende företagsorganisation. Inredningsarkitektverksamhet. Bolaget bedriver också utveckling och försäljning av varor inom hälsa.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 799 951 kr | 1 813 379 kr | 2 100 784 kr | 1 777 952 kr | 1 254 292 kr | 1 003 409 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 20 kr | 6 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 95 181 kr | 113 881 kr | 200 719 kr | 163 652 kr | 194 581 kr | 186 096 kr |
| Personalkostnader | 684 646 kr | 871 768 kr | 1 024 035 kr | 922 454 kr | 792 582 kr | 775 903 kr |
| Rörelseresultat | 1 020 124 kr | 827 730 kr | 876 030 kr | 691 779 kr | 266 909 kr | 41 410 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 25 kr | 8 202 kr | 13 459 kr | 7 508 kr |
| Räntekostnader | 908 kr | 3 229 kr | 3 757 kr | 763 kr | -508 kr | 23 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 019 216 kr | 824 501 kr | 872 298 kr | 699 218 kr | 280 876 kr | 48 895 kr |
| Bokslutsdispositioner | -255 581 kr | 0 kr | 0 kr | -179 693 kr | -71 786 kr | 0 kr |
| Skatt | 164 082 kr | 170 802 kr | 181 405 kr | 111 050 kr | 46 485 kr | 11 748 kr |
| Årets resultat | 599 553 kr | 653 699 kr | 690 893 kr | 408 475 kr | 162 605 kr | 37 147 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 25 000 kr | 48 800 kr | 48 800 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 25 000 kr | 48 800 kr | 48 800 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 526 493 kr | 2 039 114 kr | 1 768 984 kr | 1 730 530 kr | 1 505 113 kr | 1 222 318 kr |
| Kortfristiga fordringar | 360 790 kr | 905 601 kr | 892 250 kr | 620 383 kr | 543 005 kr | 417 917 kr |
| Kassa och bank | 1 165 703 kr | 1 133 513 kr | 876 734 kr | 1 110 147 kr | 962 108 kr | 804 401 kr |
| Summa tillgångar | 1 526 493 kr | 2 039 114 kr | 1 768 984 kr | 1 755 530 kr | 1 553 913 kr | 1 271 118 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 888 430 kr | 942 129 kr | 1 083 022 kr | 1 091 497 kr | 919 102 kr | 676 249 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 238 877 kr | 238 430 kr | 342 129 kr | 633 022 kr | 706 497 kr | 589 102 kr |
| Årets resultat | 599 553 kr | 653 699 kr | 690 893 kr | 408 475 kr | 162 605 kr | 37 147 kr |
| Obeskattade reserver | 255 581 kr | 255 581 kr | 255 581 kr | 435 274 kr | 435 274 kr | 435 274 kr |
| Kortfristiga skulder | 382 482 kr | 841 404 kr | 430 381 kr | 228 759 kr | 199 537 kr | 159 595 kr |
| Leverantörsskulder | 1 466 kr | 1 639 kr | 7 449 kr | 14 890 kr | 7 587 kr | 9 733 kr |
| Skatteskulder | 169 445 kr | 329 725 kr | 181 405 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 201 571 kr | 275 760 kr | 231 527 kr | 203 869 kr | 143 514 kr | 107 126 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 526 493 kr | 2 039 114 kr | 1 768 984 kr | 1 755 530 kr | 1 553 913 kr | 1 271 118 kr |
Företrädare
- Caroline H (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Renderful AB för organisationsnummer?
Renderful AB har organisationsnummer 559078-0416 (5590780416).
Var ligger Renderful AB?
Renderful AB har sin registrerade adress Lugntorspvägen 17, 12943 Hägersten.
Vilken bransch är Renderful AB verksamt i?
Renderful AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Renderful AB?
Renderful AB hade en nettoomsättning på 1 003 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Renderful AB?
Renderful AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Renderful AB någon utdelning?
Styrelsen i Renderful AB föreslog en utdelning på 320 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-09-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.