Glow Car i Järfälla AB
Glow Car i Järfälla AB har organisationsnummer 559078-6892 (5590786892)
Aktiebolag • Org.nr: 559078-6892
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarÅkersberga
Om företaget
Glow Car i Järfälla AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åkersberga. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311). Företaget bedriver även verksamhet inom plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen ökade 41 procent till 15 178 337 kr räkenskapsåret 2023 (10 748 742 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av prisökningar av tjänster och produkter tidigt under början av räkenskapsåret.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Glow Car i Järfälla AB 15 178 337 kr och redovisade ett resultat på 39 317 kr. Rörelsemarginalen var 32,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,6 procent). Soliditeten var 27,5 procent, under branschens median (median 41,6 procent). Kassalikviditeten var 118,8 procent, under branschens median (median 151,2 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,7 procent | 4,6 procent | 0,0 procent till 12,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 32,7 procent | 4,2 procent | -0,6 procent till 12,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 27,5 procent | 41,6 procent | 18,8 procent till 65,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 118,8 procent | 151,2 procent | 80,2 procent till 283,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 procent | 16,9 procent | -1,1 procent till 45,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 41,2 procent | 8,5 procent | -6,3 procent till 26,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 036 000 kr | 1 264 000 kr | 770 000 kr till 1 806 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 546 000 kr | 435 000 kr | 290 000 kr till 552 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,4 procent | 32,7 procent |
| Vinstmarginal | 9,0 procent | 32,7 procent |
| Soliditet | 32,5 procent | 27,5 procent |
| Kassalikviditet | 135,0 procent | 118,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 63,9 procent | 3,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 41,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 791 000 kr | 3 036 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 514 000 kr | 546 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lilla Badvägen 2A18494 Åkersberga
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Lilla Badvägen 2A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva reparation och service av motorfordonsverkstad med tvätt och däckservice samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 748 742 kr | 15 178 337 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 97 094 kr | 70 853 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 4 148 601 kr | 5 146 988 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 393 539 kr | 2 131 342 kr |
| Personalkostnader | 3 082 665 kr | 2 728 306 kr |
| Avskrivningar | 206 696 kr | 218 530 kr |
| Rörelseresultat | 1 005 717 kr | 4 965 213 kr |
| Räntekostnader | 25 441 kr | 697 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 971 609 kr | 4 964 516 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -4 900 000 kr |
| Skatt | 205 655 kr | 25 199 kr |
| Årets resultat | 765 954 kr | 39 317 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 328 434 kr | 623 578 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 328 434 kr | 623 578 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 354 106 kr | 3 870 438 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 857 045 kr | 2 033 002 kr |
| Kassa och bank | 1 497 061 kr | 1 837 436 kr |
| Summa tillgångar | 3 682 540 kr | 4 494 016 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 198 124 kr | 1 237 441 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 382 170 kr | 1 148 124 kr |
| Årets resultat | 765 954 kr | 39 317 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 484 416 kr | 3 256 575 kr |
| Leverantörsskulder | 669 158 kr | 418 192 kr |
| Skatteskulder | 242 489 kr | 161 588 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 430 675 kr | 523 662 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 682 540 kr | 4 494 016 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver sedan 2016 Mekonomen Bilverkstad i hyrda lokaler i Järfälla. Bolaget är ett helägt dotterbolag till A.D.R.T Holding AB, org,nr: 556994-2740. Företaget har sitt säte i Järfälla.
Företrädare
- Mirani Tuana M
Undertecknad i Järfälla.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Glow Car i Järfälla AB för organisationsnummer?
Glow Car i Järfälla AB har organisationsnummer 559078-6892 (5590786892).
Var ligger Glow Car i Järfälla AB?
Glow Car i Järfälla AB har sin registrerade adress Lilla Badvägen 2A, 18494 Åkersberga.
Vilken bransch är Glow Car i Järfälla AB verksamt i?
Glow Car i Järfälla AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Glow Car i Järfälla AB?
Glow Car i Järfälla AB hade en nettoomsättning på 15 178 337 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Glow Car i Järfälla AB?
Glow Car i Järfälla AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-10-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.