Medularity Systems AB
Medularity Systems AB har organisationsnummer 559078-8393 (5590788393)
Aktiebolag • Org.nr: 559078-8393
Om företaget
Medularity Systems AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211). Företaget bedriver även verksamhet inom dataprogrammering.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 566 713 kr räkenskapsåret 2025 (647 943 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Medularity Systems AB 566 713 kr och redovisade ett resultat på 414 238 kr. Rörelsemarginalen var 91,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,7 procent). Soliditeten var 98,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 461,2 procent, över branschens median (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 91,4 procent | 35,7 procent | 12,5 procent till 66,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 91,9 procent | 36,5 procent | 12,8 procent till 68,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 98,8 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 461,2 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 9,2 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -12,5 procent | -9,8 procent | -52,3 procent till 19,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 995 av 2 739 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 9 av 22 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Falun.
- Plats 999 av 1 802 aktiebolag med säte i Falun.
- Plats 4 984 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 183 680 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 98,5 procent | 98,0 procent | 94,5 procent | 88,6 procent | 91,4 procent |
| Vinstmarginal | 98,5 procent | 97,9 procent | 95,1 procent | 89,1 procent | 91,9 procent |
| Soliditet | 94,5 procent | 92,8 procent | 94,3 procent | 98,4 procent | 98,8 procent |
| Kassalikviditet | 41,1 procent | 78,5 procent | 187,3 procent | 629,0 procent | 461,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 33,9 procent | 31,4 procent | 17,2 procent | 11,0 procent | 9,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 18,6 procent | -39,4 procent | -34,0 procent | -24,9 procent | -12,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bergshauptmansgatan 15c/o Julius Pargac
79162 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utveckla och sälja mjukvara (software) samt därmed förenlig verksamhet. Aktiebolag ska dessutom bedriva medicinskt konsultverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 820 334 kr | 2 157 834 kr | 1 307 153 kr | 863 132 kr | 647 943 kr | 566 713 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 518 kr | 244 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 397 kr | 2 702 kr | 1 696 kr | 1 500 kr | 868 kr | 2 610 kr |
| Övriga externa kostnader | 58 401 kr | 30 366 kr | 24 856 kr | 44 923 kr | 72 941 kr | 46 041 kr |
| Personalkostnader | 3 015 kr | 0 kr | - | 1 377 kr | 191 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 1 759 039 kr | 2 125 010 kr | 1 280 601 kr | 815 332 kr | 573 920 kr | 518 062 kr |
| Ränteintäkter | 48 555 kr | 0 kr | 84 kr | 4 854 kr | 7 843 kr | 3 219 kr |
| Räntekostnader | 3 084 kr | 7 kr | 857 kr | -598 kr | 4 126 kr | 280 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 804 509 kr | 2 125 003 kr | 1 279 828 kr | 820 784 kr | 577 637 kr | 521 001 kr |
| Skatt | 386 824 kr | 437 772 kr | 263 805 kr | 167 966 kr | 118 540 kr | 106 763 kr |
| Årets resultat | 1 417 685 kr | 1 687 231 kr | 1 016 023 kr | 652 818 kr | 459 097 kr | 414 238 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 3 470 000 kr | 5 150 000 kr | 3 290 000 kr | 3 597 853 kr | 3 807 853 kr | 4 292 853 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 470 000 kr | 5 150 000 kr | 3 290 000 kr | 3 597 853 kr | 3 807 853 kr | 4 292 853 kr |
| Omsättningstillgångar | 320 280 kr | 118 873 kr | 197 433 kr | 430 779 kr | 427 873 kr | 241 435 kr |
| Kortfristiga fordringar | 306 097 kr | 77 384 kr | 38 452 kr | 408 449 kr | 184 365 kr | 187 088 kr |
| Kassa och bank | 14 183 kr | 41 489 kr | 158 981 kr | 22 330 kr | 243 508 kr | 54 347 kr |
| Summa tillgångar | 3 790 280 kr | 5 268 873 kr | 3 487 433 kr | 4 028 632 kr | 4 235 726 kr | 4 534 288 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 3 292 759 kr | 4 979 990 kr | 3 235 791 kr | 3 798 609 kr | 4 167 706 kr | 4 481 944 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -487 000 kr | 3 242 759 kr | 2 169 768 kr | 3 095 791 kr | 3 658 609 kr | 4 017 706 kr |
| Årets resultat | 1 417 685 kr | 1 687 231 kr | 1 016 023 kr | 652 818 kr | 459 097 kr | 414 238 kr |
| Kortfristiga skulder | 497 742 kr | 289 104 kr | 251 642 kr | 230 023 kr | 68 020 kr | 52 344 kr |
| Skatteskulder | 393 178 kr | 178 526 kr | 188 258 kr | 188 857 kr | 41 272 kr | 45 039 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 104 564 kr | 110 578 kr | 63 384 kr | 41 166 kr | 26 748 kr | 7 305 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 790 500 kr | 5 269 094 kr | 3 487 433 kr | 4 028 632 kr | 4 235 726 kr | 4 534 288 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget erbjuder mjukvaruutveckling och konsulttjänster främst för vårdgivare och andra medicinska företag. Vidare förvaltar och placerar man sparade medel i fonder och liknande i form av kapitalförvaltning.
En ny kund kunde vinnas. Mindre företagsaktivitet i övrigt, mindre omsättning som konsekvens av detta.
Företrädare
- Nils Johann Julius P (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Medularity Systems AB för organisationsnummer?
Medularity Systems AB har organisationsnummer 559078-8393 (5590788393).
Var ligger Medularity Systems AB?
Medularity Systems AB har sin registrerade adress Bergshauptmansgatan 15, 79162 Falun.
Vilken bransch är Medularity Systems AB verksamt i?
Medularity Systems AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Medularity Systems AB?
Medularity Systems AB hade en nettoomsättning på 566 713 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falun
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-10-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.