Naprapat of Stockholm AB
Naprapat of Stockholm AB har organisationsnummer 559078-8880 (5590788880)
Aktiebolag • Org.nr: 559078-8880
Om företaget
Naprapat of Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler och dagspa, bastu och ångbastu.
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 21 procent till 1 342 511 kr räkenskapsåret 2026 (1 699 663 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Naprapat of Stockholm AB 1 342 511 kr och redovisade ett resultat på 37 601 kr. Rörelsemarginalen var 3,7 procent, under branschens median (median 11,9 procent). Soliditeten var 75,8 procent, över branschens median (median 68,6 procent). Kassalikviditeten var 331,9 procent, under branschens median (median 401,7 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,7 procent | 11,9 procent | 3,2 procent till 22,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,8 procent | 11,9 procent | 3,3 procent till 23,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 75,8 procent | 68,6 procent | 51,1 procent till 83,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 331,9 procent | 401,7 procent | 221,0 procent till 767,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 10,1 procent | 26,3 procent | 4,9 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -21,0 procent | 1,9 procent | -9,4 procent till 10,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 343 000 kr | 1 051 000 kr | 738 000 kr till 1 346 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 897 000 kr | 621 000 kr | 401 000 kr till 773 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 583 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 89 av 350 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 22 134 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 39 540 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 120 240 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,0 procent | 6,9 procent | 3,3 procent | 10,2 procent | 3,7 procent |
| Vinstmarginal | -6,0 procent | 7,0 procent | 3,5 procent | 10,4 procent | 3,8 procent |
| Soliditet | 65,8 procent | 77,2 procent | 75,8 procent | 76,7 procent | 75,8 procent |
| Kassalikviditet | 292,4 procent | 439,5 procent | 413,0 procent | 325,4 procent | 331,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -46,4 procent | 36,8 procent | 13,8 procent | 35,7 procent | 10,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -2,6 procent | 16,7 procent | 5,0 procent | 6,0 procent | -21,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 309 000 kr | 1 527 000 kr | 1 603 000 kr | 1 700 000 kr | 1 343 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 844 000 kr | 722 000 kr | 820 000 kr | 795 000 kr | 897 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hagagatan 17 Jc/o C/O Frederic Neander
11347 Stockholm
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Hagagatan 17 J som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva naprapati, massage, träning, kursverksamhet, utbildning, försäljning av hälsoprodukter och ergonomiska hjälpmedel, uthyrning av rum samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 346 254 kr | 1 344 087 kr | 1 308 879 kr | 1 527 446 kr | 1 603 236 kr | 1 699 663 kr | 1 342 511 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 74 541 kr | 173 932 kr | 49 695 kr | 0 kr | - | - | 424 740 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 6 532 kr | 16 868 kr | 16 202 kr | 5 939 kr | 8 593 kr | 8 323 kr | 16 865 kr |
| Övriga externa kostnader | 518 718 kr | 594 744 kr | 576 162 kr | 694 331 kr | 721 230 kr | 718 331 kr | 777 888 kr |
| Personalkostnader | 722 048 kr | 725 811 kr | 844 427 kr | 721 696 kr | 820 090 kr | 794 826 kr | 896 949 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 4 215 kr | 25 290 kr |
| Rörelseresultat | 173 497 kr | 180 596 kr | -78 284 kr | 105 480 kr | 53 323 kr | 173 968 kr | 50 258 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 911 kr | 2 189 kr | 2 942 kr | 516 kr |
| Räntekostnader | 176 kr | 2 kr | 337 kr | 231 kr | 0 kr | 77 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 173 321 kr | 180 594 kr | -78 621 kr | 106 160 kr | 55 512 kr | 176 833 kr | 50 774 kr |
| Bokslutsdispositioner | 35 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatt | 45 344 kr | 39 087 kr | 0 kr | 7 757 kr | 12 776 kr | 38 942 kr | 13 173 kr |
| Årets resultat | 169 042 kr | 141 507 kr | -78 621 kr | 98 403 kr | 42 736 kr | 137 891 kr | 37 601 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 38 000 kr | 0 kr | - | - | - | 122 235 kr | 96 945 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 122 235 kr | 96 945 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 38 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 408 719 kr | 616 338 kr | 257 306 kr | 346 575 kr | 409 633 kr | 380 552 kr | 395 731 kr |
| Kortfristiga fordringar | 106 150 kr | 172 901 kr | 59 987 kr | 147 155 kr | 129 979 kr | 111 827 kr | 107 156 kr |
| Kassa och bank | 302 569 kr | 443 437 kr | 197 319 kr | 199 420 kr | 279 654 kr | 268 725 kr | 288 575 kr |
| Summa tillgångar | 446 719 kr | 616 338 kr | 257 306 kr | 346 575 kr | 409 633 kr | 502 787 kr | 492 676 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 256 430 kr | 397 937 kr | 169 316 kr | 267 719 kr | 310 454 kr | 385 845 kr | 373 445 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 37 388 kr | 206 430 kr | 197 937 kr | 119 316 kr | 217 718 kr | 197 954 kr | 285 844 kr |
| Årets resultat | 169 042 kr | 141 507 kr | -78 621 kr | 98 403 kr | 42 736 kr | 137 891 kr | 37 601 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 190 289 kr | 218 401 kr | 87 990 kr | 78 856 kr | 99 179 kr | 116 942 kr | 119 231 kr |
| Leverantörsskulder | 6 930 kr | 92 550 kr | 14 133 kr | 3 362 kr | 2 899 kr | 5 320 kr | 5 852 kr |
| Skatteskulder | 34 998 kr | 61 888 kr | 0 kr | 13 336 kr | 13 042 kr | 27 813 kr | 27 522 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 102 796 kr | 26 958 kr | 26 142 kr | 25 883 kr | 39 658 kr | 38 189 kr | 40 237 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 446 719 kr | 616 338 kr | 257 306 kr | 346 575 kr | 409 633 kr | 502 787 kr | 492 676 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom hälsovård och tillhandahåller främst tjänster som naprapati och massage samt uthyrning av rum.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Frederic N (styrelseledamot)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Naprapat of Stockholm AB för organisationsnummer?
Naprapat of Stockholm AB har organisationsnummer 559078-8880 (5590788880).
Var ligger Naprapat of Stockholm AB?
Naprapat of Stockholm AB har sin registrerade adress Hagagatan 17 J, 11347 Stockholm.
Vilken bransch är Naprapat of Stockholm AB verksamt i?
Naprapat of Stockholm AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Naprapat of Stockholm AB?
Naprapat of Stockholm AB hade en nettoomsättning på 1 342 511 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Naprapat of Stockholm AB?
Naprapat of Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Naprapat of Stockholm AB någon utdelning?
Styrelsen i Naprapat of Stockholm AB föreslog en utdelning på 125 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-10-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.