MMA Service AB
MMA Service AB har organisationsnummer 559079-1199 (5590791199)
Aktiebolag • Org.nr: 559079-1199
Om företaget
MMA Service AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jordbro. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader och lokalvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 285 000 kr räkenskapsåret 2025 (297 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MMA Service AB 285 000 kr och redovisade ett resultat på 38 982 kr. Rörelsemarginalen var 17,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 79,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 523,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,6 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 17,5 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 79,3 procent | 48,3 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 523,5 procent | 208,3 procent | 135,6 procent till 356,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 9,8 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -4,0 procent | 2,2 procent | -16,8 procent till 26,3 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 276 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 16 av 19 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Botkyrka.
- Plats 1 467 av 2 095 aktiebolag med säte i Botkyrka.
- Plats 71 624 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 215 541 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,6 procent | 15,3 procent | -61,2 procent | 8,1 procent | 17,6 procent |
| Vinstmarginal | 10,6 procent | 15,2 procent | -61,7 procent | 8,4 procent | 17,5 procent |
| Soliditet | 38,1 procent | 52,4 procent | 60,7 procent | 60,2 procent | 79,3 procent |
| Kassalikviditet | 303,4 procent | 1912,8 procent | 1163,2 procent | 995,1 procent | 523,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,7 procent | 24,8 procent | -1,0 procent | 5,4 procent | 9,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 48,0 procent | -79,6 procent | -44,1 procent | 65,0 procent | -4,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 582 000 kr | 322 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 499 000 kr | 92 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rörvägen 57 lok 913650 Jordbro
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Rörvägen 57 lok 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva värme- och sanitetsarbeten, installation och service av pumpanläggningar, konsultverksamhet inom VVS-branschen, byggtjänster, ny-, till- och ombyggnationer och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 068 826 kr | 1 582 149 kr | 322 004 kr | 179 816 kr | 297 454 kr | 285 323 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 6 074 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 62 808 kr | 41 381 kr | 54 512 kr | 53 096 kr | 126 893 kr | 137 626 kr |
| Personalkostnader | 186 187 kr | 499 498 kr | 92 460 kr | 5 400 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | 36 432 kr | 78 222 kr | 78 222 kr | 78 222 kr | 78 222 kr |
| Rörelseresultat | 234 256 kr | 166 956 kr | 49 359 kr | -110 227 kr | 24 004 kr | 50 046 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 6 kr | 680 kr | 732 kr | 372 kr |
| Räntekostnader | 9 kr | 141 kr | -38 kr | 1 183 kr | 113 kr | 273 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 234 247 kr | 166 815 kr | 49 403 kr | -110 730 kr | 24 623 kr | 50 145 kr |
| Bokslutsdispositioner | -58 500 kr | -102 476 kr | 39 111 kr | 107 480 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 37 608 kr | 13 342 kr | 3 054 kr | 0 kr | 4 997 kr | 11 163 kr |
| Årets resultat | 138 139 kr | 50 997 kr | 85 460 kr | -3 250 kr | 19 626 kr | 38 982 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 354 678 kr | 276 456 kr | 198 234 kr | 120 012 kr | 41 790 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 354 678 kr | 276 456 kr | 198 234 kr | 120 012 kr | 41 790 kr |
| Omsättningstillgångar | 533 249 kr | 324 218 kr | 380 939 kr | 363 321 kr | 478 732 kr | 462 194 kr |
| Kortfristiga fordringar | 278 029 kr | 283 533 kr | 276 168 kr | 276 305 kr | 320 556 kr | 328 876 kr |
| Kassa och bank | 255 220 kr | 40 685 kr | 104 771 kr | 87 016 kr | 158 176 kr | 133 318 kr |
| Summa tillgångar | 533 249 kr | 678 896 kr | 657 395 kr | 561 555 kr | 598 744 kr | 503 984 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 207 863 kr | 258 860 kr | 344 320 kr | 341 070 kr | 360 697 kr | 399 679 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 19 724 kr | 157 863 kr | 208 860 kr | 294 320 kr | 291 070 kr | 310 697 kr |
| Årets resultat | 138 139 kr | 50 997 kr | 85 460 kr | -3 250 kr | 19 626 kr | 38 982 kr |
| Obeskattade reserver | 58 500 kr | 160 976 kr | 121 865 kr | 14 385 kr | 14 385 kr | 14 385 kr |
| Kortfristiga skulder | 266 886 kr | 106 848 kr | 19 915 kr | 31 235 kr | 48 108 kr | 88 288 kr |
| Leverantörsskulder | 160 152 kr | 81 079 kr | 0 kr | 7 313 kr | 17 780 kr | 3 079 kr |
| Skatteskulder | 2 485 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 89 862 kr | 20 767 kr | 14 915 kr | 18 922 kr | 19 478 kr | 74 359 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 533 249 kr | 678 896 kr | 657 395 kr | 561 555 kr | 598 744 kr | 503 984 kr |
Företrädare
- Michal S
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MMA Service AB för organisationsnummer?
MMA Service AB har organisationsnummer 559079-1199 (5590791199).
Var ligger MMA Service AB?
MMA Service AB har sin registrerade adress Rörvägen 57 lok 9, 13650 Jordbro.
Vilken bransch är MMA Service AB verksamt i?
MMA Service AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MMA Service AB?
MMA Service AB hade en nettoomsättning på 285 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Botkyrka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-10-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.