Mitman 1 Bälinge AB

Mitman 1 Bälinge AB har organisationsnummer 559079-1322 (5590791322)

Aktiebolag • Org.nr: 559079-1322

Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderTäby

Aktivt företagVerksamt sedan 2016Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Mitman 1 Bälinge AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).

Ekonomi

1 505 000 krOmsättning▲ 3 procent
258 372 krÅrets resultat
1Antal anställda
2 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 3 procent till 1 505 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 460 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Mitman 1 Bälinge AB 1 505 000 kr och redovisade ett resultat på 258 372 kr. Rörelsemarginalen var 63,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 2,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 36,1 procent, under branschens median (median 105,7 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal63,5 procent32,8 procent11,8 procent till 47,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal25,0 procent9,6 procent-8,2 procent till 27,9 procentöver branschens median
Soliditet2,0 procent12,4 procent2,8 procent till 43,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet36,1 procent105,7 procent26,7 procent till 341,6 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital83,7 procent2,3 procent-3,7 procent till 20,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt3,1 procent3,8 procent-3,2 procent till 9,9 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd1 505 000 kr1 306 000 kr492 000 kr till 2 785 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd72 000 kr307 000 kr86 000 kr till 549 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 2 004 av 7 225 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
  • Plats 10 av 39 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Täby.
  • Plats 1 006 av 3 405 aktiebolag med säte i Täby.
  • Plats 35 630 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 108 448 av 330 584 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal20,3 procent57,2 procent53,6 procent60,7 procent63,5 procent
Vinstmarginal5,8 procent37,6 procent-5,0 procent3,0 procent25,0 procent
Soliditet0,4 procent0,4 procent0,3 procent0,3 procent2,0 procent
Kassalikviditet11,5 procent13,5 procent38,8 procent34,4 procent36,1 procent
Avkastning på eget kapital-0,2 procent-1,3 procent1,9 procent-1848,8 procent83,7 procent
Omsättningstillväxt-1,0 procent-0,5 procent5,6 procent13,2 procent3,1 procent
Omsättning per anställd1 228 000 kr1 222 000 kr1 290 000 kr1 460 000 kr1 505 000 kr
Personalkostnad per anställd190 000 kr92 000 kr63 000 kr131 000 kr72 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Reprovägen 12, 2 tr
18377 Täby

Bolag på samma adress

8 andra bolag har Reprovägen 12, 2 tr som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning1 239 889 kr1 228 229 kr1 222 419 kr1 290 082 kr1 460 376 kr1 504 921 kr
Övriga externa kostnader81 070 kr372 269 kr36 250 kr131 803 kr24 338 kr63 945 kr
Personalkostnader292 080 kr189 686 kr91 994 kr63 361 kr130 934 kr71 524 kr
Avskrivningar313 684 kr313 684 kr313 684 kr313 684 kr313 684 kr313 684 kr
Rörelseresultat416 975 kr248 733 kr699 264 kr691 917 kr886 855 kr956 013 kr
Ränteintäkter--69 kr1 236 kr183 kr568 kr
Räntekostnader205 968 kr177 717 kr240 173 kr758 598 kr842 828 kr579 739 kr
Resultat efter finansiella poster211 007 kr71 016 kr459 160 kr-65 445 kr44 210 kr376 842 kr
Bokslutsdispositioner-210 400 kr-71 000 kr-459 800 kr66 400 kr-886 800 kr0 kr
Skatt-111 kr0 kr-89 822 kr118 470 kr
Årets resultat607 kr-95 kr-640 kr955 kr-932 412 kr258 372 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar11 366 928 kr11 053 244 kr10 739 560 kr10 425 876 kr10 112 192 kr9 798 508 kr
Materiella anläggningstillgångar11 366 928 kr11 053 244 kr10 739 560 kr10 425 876 kr10 112 192 kr9 798 508 kr
Omsättningstillgångar1 415 080 kr1 430 016 kr1 668 841 kr6 568 834 kr5 280 033 kr5 371 469 kr
Kortfristiga fordringar1 344 507 kr1 042 513 kr1 086 018 kr6 387 214 kr4 881 610 kr4 894 209 kr
Kassa och bank70 573 kr387 503 kr582 823 kr181 620 kr398 423 kr477 260 kr
Summa tillgångar12 782 008 kr12 483 260 kr12 408 401 kr16 994 710 kr15 392 225 kr15 169 977 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital50 625 kr50 530 kr49 890 kr50 845 kr50 433 kr308 805 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat18 kr625 kr530 kr-110 kr932 845 kr433 kr
Årets resultat607 kr-95 kr-640 kr955 kr-932 412 kr258 372 kr
Kortfristiga skulder12 731 383 kr12 432 730 kr12 358 511 kr16 943 865 kr15 341 792 kr14 861 172 kr
Leverantörsskulder42 712 kr38 144 kr10 519 kr10 580 kr14 025 kr6 250 kr
Skatteskulder----11 664 kr27 907 kr
Övriga kortfristiga skulder48 894 kr400 kr22 514 kr0 kr28 464 kr24 825 kr
Summa eget kapital och skulder12 782 008 kr12 483 260 kr12 408 401 kr16 994 710 kr15 392 225 kr15 169 977 kr

Företrädare

  • Jonas M

Undertecknad i Täby 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2016-10-06
Registrerat hos Bolagsverket
Mitman 1 Bälinge AB
2016-10-06
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Mitman 1 Bälinge AB för organisationsnummer?

Mitman 1 Bälinge AB har organisationsnummer 559079-1322 (5590791322).

Var ligger Mitman 1 Bälinge AB?

Mitman 1 Bälinge AB har sin registrerade adress Reprovägen 12, 2 tr, 18377 Täby.

Vilken bransch är Mitman 1 Bälinge AB verksamt i?

Mitman 1 Bälinge AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Mitman 1 Bälinge AB?

Mitman 1 Bälinge AB hade en nettoomsättning på 1 505 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Mitman 1 Bälinge AB?

Mitman 1 Bälinge AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Täby
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2016-10-06
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar