Skandinaviska Byggställningar AB
Skandinaviska Byggställningar AB har organisationsnummer 559079-6495 (5590796495)
Aktiebolag • Org.nr: 559079-6495
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetOxie
Om företaget
Skandinaviska Byggställningar AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Oxie. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 7 procent till 455 000 kr räkenskapsåret 2025 (489 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Skandinaviska Byggställningar AB 455 000 kr och redovisade ett resultat på 109 041 kr. Rörelsemarginalen var 36,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,3 procent). Soliditeten var 21,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 2019,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 206,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,4 procent | 6,3 procent | -0,3 procent till 17,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 30,3 procent | 6,1 procent | -0,5 procent till 18,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 21,5 procent | 49,9 procent | 27,5 procent till 72,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2019,6 procent | 206,5 procent | 121,9 procent till 385,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 10,4 procent | 17,9 procent | -1,0 procent till 52,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -7,0 procent | 3,4 procent | -22,8 procent till 39,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 619 av 2 121 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 3 av 5 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Eslöv.
- Plats 483 av 780 aktiebolag med säte i Eslöv.
- Plats 22 700 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 195 176 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 65,4 procent | 40,4 procent | 30,6 procent | 36,4 procent |
| Vinstmarginal | 50,1 procent | -73,2 procent | 19,8 procent | 30,3 procent |
| Soliditet | 30,3 procent | 17,9 procent | 19,1 procent | 21,5 procent |
| Kassalikviditet | 702,9 procent | 1438,3 procent | 1221,1 procent | 2019,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,8 procent | -47,6 procent | 7,9 procent | 10,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -27,5 procent | -10,3 procent | -7,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Galaxgatan 1923837 Oxie
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Galaxgatan 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av byggnadsställningar och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 751 754 kr | 544 768 kr | 488 989 kr | 454 717 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 967 kr | 79 030 kr | 10 862 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 27 041 kr |
| Övriga externa kostnader | 33 000 kr | 68 938 kr | 161 381 kr | 15 249 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | 1 000 kr |
| Avskrivningar | 227 069 kr | 256 820 kr | 256 820 kr | 256 820 kr |
| Rörelseresultat | 491 685 kr | 219 977 kr | 149 818 kr | 165 469 kr |
| Ränteintäkter | 202 kr | 615 kr | 878 kr | 77 kr |
| Räntekostnader | 21 625 kr | 41 865 kr | 40 526 kr | 26 999 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 376 810 kr | -399 295 kr | 97 176 kr | 137 975 kr |
| Bokslutsdispositioner | -76 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 47 299 kr | 12 959 kr | 22 962 kr | 28 934 kr |
| Årets resultat | 253 511 kr | -412 254 kr | 74 214 kr | 109 041 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 633 558 kr | 2 470 488 kr | 2 213 668 kr | 1 956 848 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 514 858 kr | 2 406 788 kr | 2 149 968 kr | 1 893 148 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 118 700 kr | 63 700 kr | 63 700 kr | 63 700 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 581 366 kr | 2 375 127 kr | 2 702 329 kr | 2 932 062 kr |
| Kortfristiga fordringar | 629 760 kr | 2 229 572 kr | 2 234 427 kr | 2 161 631 kr |
| Kassa och bank | 827 972 kr | 82 729 kr | 368 251 kr | 671 352 kr |
| Summa tillgångar | 4 214 924 kr | 4 845 615 kr | 4 915 997 kr | 4 888 910 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 278 960 kr | 866 707 kr | 940 921 kr | 1 049 962 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 975 449 kr | 1 228 961 kr | 816 707 kr | 890 921 kr |
| Årets resultat | 253 511 kr | -412 254 kr | 74 214 kr | 109 041 kr |
| Obeskattade reserver | 76 000 kr | 76 000 kr | 76 000 kr | 76 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 224 964 kr | 165 138 kr | 221 306 kr | 145 178 kr |
| Leverantörsskulder | - | 24 125 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 3 396 kr | 1 615 kr | 2 362 kr | 13 705 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 99 767 kr | 69 398 kr | 148 944 kr | 61 472 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 214 924 kr | 4 845 615 kr | 4 915 997 kr | 4 888 910 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Eslöv ska bedriva försäljning av byggnadsställningar och därmed förenlig verksamhet.
Bolaget har lämnat ett villkorat aktieägartillskott till dotterbolaget Stilab AB på 400 000 kr.
Företrädare
- Peter J (verkställande direktör)
- Paul R (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Skandinaviska Byggställningar AB för organisationsnummer?
Skandinaviska Byggställningar AB har organisationsnummer 559079-6495 (5590796495).
Var ligger Skandinaviska Byggställningar AB?
Skandinaviska Byggställningar AB har sin registrerade adress Galaxgatan 19, 23837 Oxie.
Vilken bransch är Skandinaviska Byggställningar AB verksamt i?
Skandinaviska Byggställningar AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Skandinaviska Byggställningar AB?
Skandinaviska Byggställningar AB hade en nettoomsättning på 455 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eslöv
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-10-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.