Vu Tandvård AB

Vu Tandvård AB har organisationsnummer 559080-5155 (5590805155)

Aktiebolag • Org.nr: 559080-5155

TandläkarverksamhetVäxjö

Aktivt företagVerksamt sedan 2016Godkänd för F-skattRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Vu Tandvård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Växjö. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230).

Ekonomi

4 911 000 krOmsättning▲ 19 procent
1 288 781 krÅrets resultat
2Antal anställda
53,1 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 19 procent till 4 911 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 119 487 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Vu Tandvård AB 4 911 000 kr och redovisade ett resultat på 1 288 781 kr. Rörelsemarginalen var 45,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,7 procent). Soliditeten var 53,1 procent, under branschens median (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 1004,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 307,3 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal45,0 procent15,7 procent3,6 procent till 30,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal45,0 procent16,1 procent4,1 procent till 32,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet53,1 procent66,6 procent42,2 procent till 85,9 procentUnder branschens median
Kassalikviditet1004,0 procent307,3 procent145,4 procent till 678,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital44,7 procent23,0 procent0,1 procent till 56,7 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt19,2 procent0,6 procent-15,5 procent till 17,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd2 456 000 kr1 344 000 kr763 000 kr till 1 832 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd750 000 kr609 000 kr376 000 kr till 773 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 310 av 1 342 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
  • Plats 5 av 9 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Växjö.
  • Plats 252 av 2 329 aktiebolag med säte i Växjö.
  • Plats 550 av 4 245 aktiebolag i Kronobergs län.
  • Plats 37 415 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal34,8 procent40,4 procent39,5 procent39,7 procent45,0 procent
Vinstmarginal34,8 procent40,4 procent22,9 procent40,4 procent45,0 procent
Soliditet60,3 procent60,2 procent50,2 procent52,6 procent53,1 procent
Kassalikviditet757,7 procent871,3 procent931,0 procent1190,3 procent1004,0 procent
Avkastning på eget kapital40,4 procent39,7 procent18,0 procent49,2 procent44,7 procent
Omsättningstillväxt29,6 procent6,0 procent4,8 procent9,3 procent19,2 procent
Omsättning per anställd1 357 000 kr1 438 000 kr1 507 000 kr1 648 000 kr2 456 000 kr
Personalkostnad per anställd497 000 kr517 000 kr552 000 kr573 000 kr750 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Persgårdsvägen 7
35250 Växjö

Verksamhetsbeskrivning

Företaget skall bedriva tandläkarmottagning och konsultationer inom tandvård samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning2 617 344 kr3 392 282 kr3 596 156 kr3 767 818 kr4 119 487 kr4 910 802 kr
Övriga rörelseintäkter113 827 kr9 129 kr13 074 kr300 kr18 929 kr10 909 kr
Råvaror och förnödenheter223 702 kr290 031 kr283 222 kr325 292 kr518 119 kr-
Övriga externa kostnader642 091 kr689 066 kr571 113 kr498 084 kr448 623 kr464 715 kr
Personalkostnader960 766 kr1 242 186 kr1 292 235 kr1 379 800 kr1 433 451 kr1 499 032 kr
Avskrivningar--10 560 kr75 882 kr104 468 kr135 792 kr
Rörelseresultat904 612 kr1 180 128 kr1 452 100 kr1 489 060 kr1 633 755 kr2 207 849 kr
Ränteintäkter--10 kr164 kr31 250 kr6 503 kr
Räntekostnader613 kr0 kr167 kr1 820 kr2 676 kr2 181 kr
Resultat efter finansiella poster903 999 kr1 180 128 kr1 451 943 kr863 243 kr1 662 329 kr2 212 171 kr
Bokslutsdispositioner-228 000 kr-290 000 kr-350 000 kr-305 000 kr-312 000 kr-519 742 kr
Skatt146 448 kr192 426 kr229 302 kr250 809 kr268 626 kr403 648 kr
Årets resultat529 551 kr697 702 kr872 641 kr307 434 kr1 081 703 kr1 288 781 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar294 500 kr211 115 kr878 428 kr1 046 048 kr1 434 080 kr2 693 288 kr
Materiella anläggningstillgångar--360 065 kr391 046 kr369 078 kr458 286 kr
Finansiella anläggningstillgångar294 500 kr211 115 kr518 363 kr655 002 kr1 065 002 kr2 235 002 kr
Omsättningstillgångar1 422 231 kr2 652 761 kr2 776 662 kr2 355 844 kr2 747 085 kr2 738 337 kr
Kortfristiga fordringar147 274 kr150 042 kr42 864 kr42 972 kr104 682 kr92 465 kr
Kassa och bank1 274 957 kr2 502 719 kr2 733 798 kr2 312 872 kr2 642 403 kr2 645 872 kr
Summa tillgångar1 716 731 kr2 863 876 kr3 655 090 kr3 401 892 kr4 181 165 kr5 431 625 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital1 030 075 kr1 727 777 kr2 200 418 kr1 707 853 kr2 197 367 kr2 886 147 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat450 524 kr980 075 kr1 277 777 kr1 350 419 kr1 065 664 kr1 547 366 kr
Årets resultat529 551 kr697 702 kr872 641 kr307 434 kr1 081 703 kr1 288 781 kr
Obeskattade reserver496 000 kr786 000 kr1 136 000 kr1 441 000 kr1 753 000 kr2 272 742 kr
Kortfristiga skulder190 656 kr350 099 kr318 672 kr253 039 kr230 798 kr272 736 kr
Skatteskulder98 987 kr235 505 kr223 821 kr138 941 kr89 587 kr150 880 kr
Övriga kortfristiga skulder37 110 kr42 325 kr45 534 kr48 554 kr50 163 kr51 589 kr
Summa eget kapital och skulder1 716 731 kr2 863 876 kr3 655 090 kr3 401 892 kr4 181 165 kr5 431 625 kr

Företrädare

  • Thu Hang V

Undertecknad 2025.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2016-10-17
Registrerat hos Bolagsverket
Vu Tandvård AB
2016-10-20
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Vu Tandvård AB för organisationsnummer?

Vu Tandvård AB har organisationsnummer 559080-5155 (5590805155).

Var ligger Vu Tandvård AB?

Vu Tandvård AB har sin registrerade adress Persgårdsvägen 7, 35250 Växjö.

Vilken bransch är Vu Tandvård AB verksamt i?

Vu Tandvård AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Vu Tandvård AB?

Vu Tandvård AB hade en nettoomsättning på 4 911 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Vu Tandvård AB?

Vu Tandvård AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Vu Tandvård AB någon utdelning?

Styrelsen i Vu Tandvård AB föreslog en utdelning på 580 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Växjö
Län
Kronobergs län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Aldrig registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2016-10-17
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar