
Dekaltext Stockholm AB
Dekaltext Stockholm AB har organisationsnummer 559081-7929 (5590817929)
Aktiebolag • Org.nr: 559081-7929
Om företaget
Dekaltext Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gottröra. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som tryckning av böcker och övriga trycksaker enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 18122). På Google Maps är verksamheten listad som sign shop. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 8 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 1 065 120 kr räkenskapsåret 2025 (1 088 164 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Dekaltext Stockholm AB 1 065 120 kr och redovisade ett resultat på 16 005 kr. Rörelsemarginalen var 1,7 procent, under branschens median (median 4,1 procent). Soliditeten var 83,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 612,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 179,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,7 procent | 4,1 procent | -1,1 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,9 procent | 3,4 procent | -1,5 procent till 10,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 83,7 procent | 50,3 procent | 27,6 procent till 76,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 612,1 procent | 179,1 procent | 111,0 procent till 363,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 4,2 procent | 4,8 procent | -9,4 procent till 28,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,1 procent | 1,0 procent | -13,4 procent till 18,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 065 000 kr | 1 262 000 kr | 771 000 kr till 1 822 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 681 000 kr | 479 000 kr | 273 000 kr till 590 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 243 av 509 aktiebolag inom tryckning av böcker och övriga trycksaker.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom tryckning av böcker och övriga trycksaker med säte i Norrtälje.
- Plats 964 av 2 167 aktiebolag med säte i Norrtälje.
- Plats 46 299 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 139 977 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,6 procent | 10,8 procent | 4,0 procent | 5,8 procent | 1,7 procent |
| Vinstmarginal | 21,6 procent | 10,8 procent | 4,4 procent | 6,4 procent | 1,9 procent |
| Soliditet | 82,7 procent | 79,5 procent | 81,6 procent | 82,3 procent | 83,7 procent |
| Kassalikviditet | 579,3 procent | 487,7 procent | 542,6 procent | 564,4 procent | 612,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 63,5 procent | 36,9 procent | 12,1 procent | 15,3 procent | 4,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -6,6 procent | -14,8 procent | -9,1 procent | 2,4 procent | -2,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 372 000 kr | 1 169 000 kr | 1 062 000 kr | 1 088 000 kr | 1 065 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 679 000 kr | 680 000 kr | 681 000 kr | 680 000 kr | 681 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mälby Gårdsväg 1276295 Gottröra
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Mälby Gårdsväg 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Tillverkning och försäljning av dataskurna texter och dekaler.
Bransch
- 18122Tryckning av böcker och övriga trycksakerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 356 565 kr | 1 468 955 kr | 1 371 920 kr | 1 168 642 kr | 1 062 305 kr | 1 088 164 kr | 1 065 120 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 2 237 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 297 084 kr | 247 554 kr | 249 580 kr | 231 162 kr | 208 752 kr | 227 432 kr | 238 045 kr |
| Personalkostnader | 655 594 kr | 660 757 kr | 678 810 kr | 680 190 kr | 680 504 kr | 680 420 kr | 680 810 kr |
| Avskrivningar | 6 670 kr | 6 670 kr | 5 429 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 263 992 kr | 387 035 kr | 296 674 kr | 126 080 kr | 42 847 kr | 63 480 kr | 18 235 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 99 kr | 3 426 kr | 5 780 kr | 2 477 kr |
| Räntekostnader | 202 kr | 208 kr | 0 kr | 250 kr | 0 kr | - | 625 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 263 790 kr | 386 827 kr | 296 674 kr | 125 929 kr | 46 273 kr | 69 260 kr | 20 087 kr |
| Skatt | 56 493 kr | 82 824 kr | 61 114 kr | 25 991 kr | 9 094 kr | 13 738 kr | 4 082 kr |
| Årets resultat | 207 297 kr | 304 003 kr | 235 560 kr | 99 938 kr | 37 179 kr | 55 522 kr | 16 005 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 12 099 kr | 5 429 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 099 kr | 5 429 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 402 835 kr | 528 197 kr | 448 593 kr | 341 019 kr | 377 930 kr | 442 142 kr | 453 977 kr |
| Kortfristiga fordringar | 39 283 kr | 12 884 kr | 19 818 kr | 93 351 kr | 117 162 kr | 71 542 kr | 65 735 kr |
| Kassa och bank | 363 552 kr | 515 313 kr | 428 775 kr | 247 668 kr | 260 768 kr | 370 600 kr | 388 242 kr |
| Summa tillgångar | 414 934 kr | 533 626 kr | 448 593 kr | 341 019 kr | 377 930 kr | 442 142 kr | 453 977 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 282 599 kr | 426 602 kr | 371 162 kr | 271 100 kr | 308 279 kr | 363 801 kr | 379 806 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 25 302 kr | 72 599 kr | 85 602 kr | 121 162 kr | 221 100 kr | 258 279 kr | 313 801 kr |
| Årets resultat | 207 297 kr | 304 003 kr | 235 560 kr | 99 938 kr | 37 179 kr | 55 522 kr | 16 005 kr |
| Kortfristiga skulder | 132 335 kr | 107 024 kr | 77 431 kr | 69 919 kr | 69 651 kr | 78 341 kr | 74 171 kr |
| Skatteskulder | 56 863 kr | 10 576 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 69 472 kr | 90 448 kr | 71 291 kr | 63 919 kr | 63 651 kr | 72 341 kr | 68 171 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 414 934 kr | 533 626 kr | 448 593 kr | 341 019 kr | 377 930 kr | 442 142 kr | 453 977 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bildades oktober 2016 med avsikt att ta över den verksamheten som bedrivits i det enskilda företaget Dekorum Text sedan 1999. Verksamheten består av att sälja och tillverka dataskurna texter och logotyper med försäljning över internet till både privat- och företagskunder i hela Sverige. Företaget har sitt säte i Norrtälje kommun, Stockholms län.
Företrädare
- Mia L
Undertecknad i Rimbo 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Dekaltext Stockholm AB för organisationsnummer?
Dekaltext Stockholm AB har organisationsnummer 559081-7929 (5590817929).
Var ligger Dekaltext Stockholm AB?
Dekaltext Stockholm AB har sin registrerade adress Mälby Gårdsväg 12, 76295 Gottröra.
Vilken bransch är Dekaltext Stockholm AB verksamt i?
Dekaltext Stockholm AB är registrerat i branschen tryckning av böcker och övriga trycksaker enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Dekaltext Stockholm AB?
Dekaltext Stockholm AB hade en nettoomsättning på 1 065 120 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Dekaltext Stockholm AB?
Dekaltext Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-10-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.