Altinia AB
Altinia AB har organisationsnummer 559082-2838 (5590822838)
Aktiebolag • Org.nr: 559082-2838
Om företaget
Altinia AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 649 procent till 5 164 283 kr räkenskapsåret 2025 (689 484 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då restaurangen har öppnats.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Altinia AB 5 164 283 kr och redovisade ett resultat på 105 127 kr. Rörelsemarginalen var 2,9 procent, under branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 13,1 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 115,1 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,9 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,6 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 13,1 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 115,1 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 75,8 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 649,0 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 489 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 601 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 6 882 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 10 998 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 35 758 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 55,1 procent | 81,4 procent | - | 2,0 procent | 2,9 procent |
| Vinstmarginal | 55,1 procent | 81,4 procent | - | 1,2 procent | 2,6 procent |
| Soliditet | 85,6 procent | 81,9 procent | 63,2 procent | 147,2 procent | 13,1 procent |
| Kassalikviditet | 693,5 procent | 551,6 procent | 271,7 procent | - | 115,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 154,0 procent | 82,9 procent | -142,3 procent | 25,6 procent | 75,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 163,5 procent | -86,2 procent | - | 649,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 5440c/o c/o La Fleur
11484 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva café-, restaurang och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -1 kr | 1 kr | 220 499 kr | 580 998 kr | 79 998 kr | 689 484 kr | 5 164 283 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 76 552 kr | 27 148 kr | 99 097 kr | 108 185 kr | 116 839 kr | 608 358 kr | 1 016 403 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | 67 163 kr | 2 634 981 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -76 553 kr | -27 147 kr | 121 402 kr | 472 813 kr | -36 841 kr | 13 963 kr | 147 660 kr |
| Ränteintäkter | 126 kr | 248 kr | 0 kr | 71 kr | 1 306 kr | 2 096 kr | 49 kr |
| Räntekostnader | 368 kr | 279 kr | 0 kr | 21 kr | 6 kr | 7 485 kr | 15 829 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -76 795 kr | -27 178 kr | 121 402 kr | 472 863 kr | -35 541 kr | 8 574 kr | 131 880 kr |
| Skatt | - | - | - | 91 157 kr | 0 kr | - | 26 753 kr |
| Årets resultat | -76 795 kr | -27 178 kr | 121 402 kr | 381 706 kr | -35 541 kr | 8 574 kr | 105 127 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 44 372 kr | 49 058 kr | 92 092 kr | 562 483 kr | 39 523 kr | 22 791 kr | 1 056 853 kr |
| Kortfristiga fordringar | 24 527 kr | 44 413 kr | 67 951 kr | 554 121 kr | 19 335 kr | 17 319 kr | 963 202 kr |
| Kassa och bank | 19 845 kr | 4 645 kr | 24 141 kr | 8 362 kr | 20 188 kr | 5 472 kr | 93 651 kr |
| Summa tillgångar | 44 372 kr | 49 058 kr | 92 092 kr | 562 483 kr | 39 523 kr | 22 791 kr | 1 056 853 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -15 411 kr | -42 589 kr | 78 813 kr | 460 519 kr | 24 978 kr | 33 552 kr | 138 680 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 11 384 kr | -65 411 kr | -92 589 kr | 28 813 kr | 10 519 kr | -25 022 kr | -16 447 kr |
| Årets resultat | -76 795 kr | -27 178 kr | 121 402 kr | 381 706 kr | -35 541 kr | 8 574 kr | 105 127 kr |
| Kortfristiga skulder | 59 783 kr | 91 647 kr | 13 279 kr | 101 964 kr | 14 545 kr | -95 761 kr | 918 173 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | - | 30 248 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | 91 157 kr | 0 kr | - | 29 442 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 59 783 kr | 91 647 kr | 13 279 kr | 10 807 kr | 14 545 kr | -95 761 kr | 783 750 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 44 372 kr | 49 058 kr | 92 092 kr | 562 483 kr | 39 523 kr | 22 791 kr | 1 056 853 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom restaurang. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Labinot D (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Altinia AB för organisationsnummer?
Altinia AB har organisationsnummer 559082-2838 (5590822838).
Var ligger Altinia AB?
Altinia AB har sin registrerade adress Box 5440, 11484 Stockholm.
Vilken bransch är Altinia AB verksamt i?
Altinia AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Altinia AB?
Altinia AB hade en nettoomsättning på 5 164 283 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 5-9 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-10-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.