Venus Hårstudio AB
Venus Hårstudio AB har organisationsnummer 559082-6169 (5590826169)
Aktiebolag • Org.nr: 559082-6169
Om företaget
Venus Hårstudio AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210). På Google Maps är verksamheten listad som frisör. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,1 av 5 från 79 recensioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 11 procent till 768 239 kr räkenskapsåret 2025 (863 634 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Venus Hårstudio AB 768 239 kr och redovisade ett resultat på 72 594 kr. Rörelsemarginalen var 11,8 procent, över branschens median (median 5,1 procent). Soliditeten var 65,7 procent, över branschens median (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 284,6 procent, över branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,8 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 12,0 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 65,7 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 284,6 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 38,8 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -11,0 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 768 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 403 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 261 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 73 av 108 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Uppsala.
- Plats 3 231 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 5 480 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 164 974 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,9 procent | 11,7 procent | 5,6 procent | 9,5 procent | 11,8 procent |
| Vinstmarginal | 12,8 procent | 11,6 procent | 5,5 procent | 9,8 procent | 12,0 procent |
| Soliditet | 83,4 procent | 57,4 procent | 62,7 procent | 52,0 procent | 65,7 procent |
| Kassalikviditet | 587,5 procent | 735,1 procent | 720,1 procent | 204,7 procent | 284,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,5 procent | 16,7 procent | 8,6 procent | 58,8 procent | 38,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -8,9 procent | 1,0 procent | 22,9 procent | -3,1 procent | -11,0 procent |
| Omsättning per anställd | 718 000 kr | 725 000 kr | 891 000 kr | 864 000 kr | 768 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 448 000 kr | 430 000 kr | 548 000 kr | 481 000 kr | 403 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skolgatan 49c/o Venus Hårstudio AB
75332 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Frisörverksamhet, borttagning med laser inom skönhetsbranschen.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 787 998 kr | 717 551 kr | 724 775 kr | 890 928 kr | 863 634 kr | 768 239 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 169 574 kr | 200 408 kr | 161 097 kr | 95 805 kr | 171 519 kr | 84 600 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 35 533 kr | 48 805 kr | 50 504 kr | 36 412 kr | 33 648 kr | 42 070 kr |
| Övriga externa kostnader | 352 607 kr | 311 976 kr | 318 782 kr | 348 841 kr | 310 944 kr | 316 901 kr |
| Personalkostnader | 435 839 kr | 447 588 kr | 430 085 kr | 548 161 kr | 481 295 kr | 403 390 kr |
| Rörelseresultat | 86 949 kr | 92 216 kr | 84 556 kr | 49 736 kr | 82 422 kr | 90 711 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 215 kr | 3 272 kr | 1 339 kr |
| Räntekostnader | 554 kr | 715 kr | 198 kr | 1 283 kr | 796 kr | 241 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 86 395 kr | 91 501 kr | 84 358 kr | 48 668 kr | 84 898 kr | 91 809 kr |
| Skatt | 18 605 kr | 19 730 kr | 17 417 kr | 10 726 kr | 17 633 kr | 19 215 kr |
| Årets resultat | 67 790 kr | 71 771 kr | 66 941 kr | 37 942 kr | 67 265 kr | 72 594 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 305 000 kr | 305 000 kr | 0 kr | 2 920 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 305 000 kr | 305 000 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 2 920 kr |
| Omsättningstillgångar | 373 464 kr | 400 569 kr | 394 278 kr | 395 174 kr | 219 838 kr | 281 510 kr |
| Varulager | 28 395 kr | 11 021 kr | 9 076 kr | 5 493 kr | 4 046 kr | 4 279 kr |
| Kortfristiga fordringar | 15 935 kr | 19 468 kr | 11 912 kr | 36 310 kr | 47 715 kr | 35 956 kr |
| Kassa och bank | 329 134 kr | 370 080 kr | 373 290 kr | 353 371 kr | 168 077 kr | 241 275 kr |
| Summa tillgångar | 373 464 kr | 400 569 kr | 699 278 kr | 700 174 kr | 219 838 kr | 284 430 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 262 496 kr | 334 267 kr | 401 207 kr | 439 149 kr | 114 414 kr | 187 008 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 144 706 kr | 212 496 kr | 284 267 kr | 351 207 kr | -2 851 kr | 64 414 kr |
| Årets resultat | 67 790 kr | 71 771 kr | 66 941 kr | 37 942 kr | 67 265 kr | 72 594 kr |
| Kortfristiga skulder | 110 968 kr | 66 302 kr | 52 402 kr | 54 116 kr | 105 424 kr | 97 422 kr |
| Leverantörsskulder | 16 163 kr | 0 kr | - | - | 16 484 kr | 25 278 kr |
| Skatteskulder | 38 143 kr | 24 007 kr | 1 327 kr | 12 024 kr | 23 006 kr | 26 221 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 56 662 kr | 42 296 kr | 51 075 kr | 42 091 kr | 65 933 kr | 45 922 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 373 464 kr | 400 569 kr | 699 278 kr | 700 174 kr | 219 838 kr | 284 430 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver en hårsalong.
Företrädare
- Arian Mohammad Y (styrelseledamot)
Undertecknad i Uppsala 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Venus Hårstudio AB för organisationsnummer?
Venus Hårstudio AB har organisationsnummer 559082-6169 (5590826169).
Var ligger Venus Hårstudio AB?
Venus Hårstudio AB har sin registrerade adress Skolgatan 49, 75332 Uppsala.
Vilken bransch är Venus Hårstudio AB verksamt i?
Venus Hårstudio AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Venus Hårstudio AB?
Venus Hårstudio AB hade en nettoomsättning på 768 239 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Venus Hårstudio AB?
Venus Hårstudio AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-10-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.