Welinvest AB
Welinvest AB har organisationsnummer 559083-5152 (5590835152)
Aktiebolag • Org.nr: 559083-5152
Om företaget
Welinvest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Torshälla. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85510). Sidoverksamheter inkluderar utgivning av annan programvara och dataprogrammering.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 44 procent till 408 841 kr räkenskapsåret 2025 (733 694 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då arbete med att ta fram nya tjänster/produkter pågått under året
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Welinvest AB 408 841 kr och redovisade ett resultat på -702 742 kr. Rörelsemarginalen var -56,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 39,4 procent, under branschens median (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 21,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 298,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -56,6 procent | 7,0 procent | -1,8 procent till 23,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -195,1 procent | 6,9 procent | -1,9 procent till 23,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 39,4 procent | 64,4 procent | 36,8 procent till 84,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 21,9 procent | 298,2 procent | 147,1 procent till 628,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -361,9 procent | 9,3 procent | -14,5 procent till 40,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -44,3 procent | -0,8 procent | -24,9 procent till 19,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 204 000 kr | 636 000 kr | 273 000 kr till 1 070 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 301 000 kr | 308 000 kr | 96 000 kr till 516 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 904 av 2 083 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning.
- Plats 8 av 16 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning med säte i Eskilstuna.
- Plats 1 471 av 2 351 aktiebolag med säte i Eskilstuna.
- Plats 4 723 av 7 389 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 200 231 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -28,9 procent | -97,8 procent | -9,5 procent | -56,6 procent |
| Vinstmarginal | -337,0 procent | 98,1 procent | -283,6 procent | -195,1 procent |
| Soliditet | 91,1 procent | 77,4 procent | 42,9 procent | 39,4 procent |
| Kassalikviditet | 336,9 procent | 65,7 procent | 56,7 procent | 21,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -173,9 procent | 24,4 procent | -348,6 procent | -361,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -36,1 procent | 10,0 procent | -44,3 procent |
| Omsättning per anställd | 522 000 kr | 333 000 kr | 367 000 kr | 204 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 647 000 kr | 645 000 kr | 388 000 kr | 301 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vassgatan 10c/o c/o Johan Welander
64435 Torshälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom hälsa, friskvård och träning. Bolaget ska även bedriva utveckling, utgivning, licensiering och försäljning av digitala applikationer, programvaror och hemsidor. Vidare ska bolaget äga och förvalta aktier i dotterbolag och andra värdepapper, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 043 996 kr | 666 996 kr | 733 694 kr | 408 841 kr |
| Övriga externa kostnader | 50 254 kr | 29 795 kr | 26 440 kr | 38 838 kr |
| Personalkostnader | 1 294 991 kr | 1 289 582 kr | 776 633 kr | 601 393 kr |
| Rörelseresultat | -301 249 kr | -652 381 kr | -69 379 kr | -231 390 kr |
| Ränteintäkter | 9 963 kr | 1 754 kr | 3 446 kr | 2 472 kr |
| Räntekostnader | 4 kr | 0 kr | 1 080 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -3 517 990 kr | 654 473 kr | -2 080 965 kr | -797 742 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | 95 000 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -3 517 990 kr | 654 473 kr | -2 080 965 kr | -702 742 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 873 300 kr | 3 008 400 kr | 994 448 kr | 427 624 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 873 300 kr | 3 008 400 kr | 994 448 kr | 427 624 kr |
| Omsättningstillgångar | 348 547 kr | 450 720 kr | 395 584 kr | 65 441 kr |
| Kortfristiga fordringar | 262 138 kr | 320 117 kr | 359 992 kr | 33 758 kr |
| Kassa och bank | 86 409 kr | 130 603 kr | 35 592 kr | 31 683 kr |
| Summa tillgångar | 2 221 847 kr | 3 459 120 kr | 1 390 032 kr | 493 065 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 023 391 kr | 2 677 865 kr | 596 900 kr | 194 158 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 491 381 kr | 1 973 392 kr | 2 627 865 kr | 846 900 kr |
| Årets resultat | -3 517 990 kr | 654 473 kr | -2 080 965 kr | -702 742 kr |
| Obeskattade reserver | 95 000 kr | 95 000 kr | 95 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 103 456 kr | 686 255 kr | 698 132 kr | 298 907 kr |
| Leverantörsskulder | 5 455 kr | 4 407 kr | 1 796 kr | 2 005 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 98 001 kr | 681 848 kr | 696 336 kr | 296 902 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 221 847 kr | 3 459 120 kr | 1 390 032 kr | 493 065 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom hälsa och träning. Företaget har sitt säte i Eskilstuna.
Företrädare
- Johan W
Undertecknad i Eskilstuna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Welinvest AB för organisationsnummer?
Welinvest AB har organisationsnummer 559083-5152 (5590835152).
Var ligger Welinvest AB?
Welinvest AB har sin registrerade adress Vassgatan 10, 64435 Torshälla.
Vilken bransch är Welinvest AB verksamt i?
Welinvest AB är registrerat i branschen sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Welinvest AB?
Welinvest AB hade en nettoomsättning på 408 841 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Welinvest AB?
Welinvest AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eskilstuna
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-11-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.