Morran AB
Morran AB har organisationsnummer 559084-2695 (5590842695)
Aktiebolag • Org.nr: 559084-2695
Om företaget
Morran AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som reklambyråverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73111).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 30 procent till 1 321 969 kr räkenskapsåret 2025 (1 016 082 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Morran AB 1 321 969 kr och redovisade ett resultat på 293 159 kr. Rörelsemarginalen var 33,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,7 procent). Soliditeten var 49,9 procent, under branschens median (median 60,9 procent). Kassalikviditeten var 178,0 procent, under branschens median (median 265,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,9 procent | 9,7 procent | -0,4 procent till 26,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 29,0 procent | 10,1 procent | 0,1 procent till 27,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 49,9 procent | 60,9 procent | 37,3 procent till 81,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 178,0 procent | 265,5 procent | 145,0 procent till 507,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 70,4 procent | 12,4 procent | -6,3 procent till 49,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 30,1 procent | -4,0 procent | -35,5 procent till 21,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 322 000 kr | 841 000 kr | 384 000 kr till 1 363 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 355 000 kr | 465 000 kr | 169 000 kr till 721 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 974 av 3 775 aktiebolag inom reklambyråverksamhet.
- Plats 338 av 1 264 aktiebolag inom reklambyråverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 22 391 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 40 015 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 121 611 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -13,3 procent | 27,2 procent | 16,5 procent | 12,9 procent | 33,9 procent |
| Vinstmarginal | -15,0 procent | 26,4 procent | 15,9 procent | 11,9 procent | 29,0 procent |
| Soliditet | 59,9 procent | 70,7 procent | 53,0 procent | 42,9 procent | 49,9 procent |
| Kassalikviditet | 253,2 procent | 321,0 procent | 262,4 procent | 210,4 procent | 178,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,3 procent | 24,0 procent | 24,1 procent | 33,1 procent | 70,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -46,0 procent | 61,8 procent | 6,0 procent | 8,5 procent | 30,1 procent |
| Omsättning per anställd | 546 000 kr | - | 936 000 kr | 1 016 000 kr | 1 322 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 406 000 kr | - | 530 000 kr | 370 000 kr | 355 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tulegatan 38Ac/o Michaelsen
11353 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Tulegatan 38A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska vara verksam inom TV-branschen (produktion), inom underhållning (scenframträdande) och podcastproduktion. Produktion för webben (rörlig bild) samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 73111ReklambyråverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 046 412 kr | 1 011 507 kr | 545 908 kr | 883 323 kr | 936 203 kr | 1 016 082 kr | 1 321 969 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 32 538 kr | 0 kr | - | - | 312 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 66 884 kr | 119 972 kr | 53 482 kr | 0 kr | 33 715 kr | 73 600 kr | 59 763 kr |
| Övriga externa kostnader | 113 910 kr | 315 112 kr | 147 410 kr | 89 706 kr | 199 030 kr | 428 226 kr | 450 297 kr |
| Personalkostnader | 167 184 kr | 298 928 kr | 405 558 kr | 526 100 kr | 530 404 kr | 369 738 kr | 355 466 kr |
| Avskrivningar | 24 500 kr | 24 500 kr | 44 835 kr | 26 899 kr | 18 830 kr | 13 181 kr | 9 227 kr |
| Rörelseresultat | 673 934 kr | 252 995 kr | -72 839 kr | 240 618 kr | 154 224 kr | 131 337 kr | 447 528 kr |
| Ränteintäkter | - | 24 075 kr | 0 kr | - | 5 kr | 4 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 4 550 kr | 3 638 kr | 9 163 kr | 7 253 kr | 5 021 kr | 10 521 kr | 64 706 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 669 384 kr | 273 432 kr | -82 002 kr | 233 365 kr | 149 208 kr | 120 820 kr | 382 822 kr |
| Bokslutsdispositioner | -167 346 kr | 0 kr | 167 346 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 115 040 kr | 62 534 kr | 20 980 kr | 49 190 kr | 32 719 kr | 30 522 kr | 89 663 kr |
| Årets resultat | 386 998 kr | 210 898 kr | 64 364 kr | 184 175 kr | 116 489 kr | 90 298 kr | 293 159 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 93 500 kr | 244 500 kr | 199 665 kr | 62 766 kr | 43 936 kr | 66 755 kr | 93 528 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 500 kr | 134 500 kr | 89 665 kr | 62 766 kr | 43 936 kr | 30 755 kr | 21 528 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 69 000 kr | 110 000 kr | 110 000 kr | 0 kr | - | 36 000 kr | 72 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 146 978 kr | 1 346 567 kr | 1 274 146 kr | 1 021 813 kr | 867 661 kr | 570 223 kr | 740 548 kr |
| Kortfristiga fordringar | 563 036 kr | 919 372 kr | 1 019 519 kr | 975 171 kr | 867 661 kr | 570 223 kr | 715 295 kr |
| Kassa och bank | 583 942 kr | 427 195 kr | 254 627 kr | 46 642 kr | 0 kr | - | 25 253 kr |
| Summa tillgångar | 1 240 478 kr | 1 591 067 kr | 1 473 811 kr | 1 084 579 kr | 911 597 kr | 636 978 kr | 834 076 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 606 845 kr | 817 743 kr | 882 106 kr | 766 281 kr | 482 770 kr | 273 068 kr | 416 227 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 169 847 kr | 556 845 kr | 767 742 kr | 532 106 kr | 316 281 kr | 132 770 kr | 73 068 kr |
| Årets resultat | 386 998 kr | 210 898 kr | 64 364 kr | 184 175 kr | 116 489 kr | 90 298 kr | 293 159 kr |
| Obeskattade reserver | 167 346 kr | 167 346 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 466 287 kr | 605 089 kr | 503 183 kr | 318 298 kr | 330 648 kr | 271 082 kr | 415 947 kr |
| Leverantörsskulder | 26 581 kr | 5 700 kr | 7 678 kr | 0 kr | - | - | 17 885 kr |
| Skatteskulder | 195 457 kr | 159 346 kr | 92 005 kr | 85 913 kr | 102 506 kr | 57 167 kr | 89 663 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 229 249 kr | 425 044 kr | 108 500 kr | 217 385 kr | 213 142 kr | 198 915 kr | 293 399 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 240 478 kr | 1 591 067 kr | 1 473 811 kr | 1 084 579 kr | 911 597 kr | 636 978 kr | 834 076 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2016 och är verksam inom underhållningsbranschen och tillhandahåller produktionstjänster och scenframträdanden inom TV samt web-produktioner
Företrädare
- Charlie M (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Morran AB för organisationsnummer?
Morran AB har organisationsnummer 559084-2695 (5590842695).
Var ligger Morran AB?
Morran AB har sin registrerade adress Tulegatan 38A, 11353 Stockholm.
Vilken bransch är Morran AB verksamt i?
Morran AB är registrerat i branschen reklambyråverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Morran AB?
Morran AB hade en nettoomsättning på 1 321 969 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Morran AB?
Morran AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Morran AB någon utdelning?
Styrelsen i Morran AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-11-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.