Kenth Hellman Måleri AB
Kenth Hellman Måleri AB har organisationsnummer 559084-3933 (5590843933)
Aktiebolag • Org.nr: 559084-3933
Om företaget
Kenth Hellman Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Färjestaden. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 25 procent till 2 213 165 kr räkenskapsåret 2025 (1 766 125 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kenth Hellman Måleri AB 2 213 165 kr och redovisade ett resultat på 324 120 kr. Rörelsemarginalen var 18,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 52,0 procent, under branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 346,4 procent, över branschens median (median 233,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,6 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 18,6 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 52,0 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 346,4 procent | 233,5 procent | 149,0 procent till 400,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 69,2 procent | 25,4 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 25,3 procent | 6,1 procent | -14,9 procent till 32,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 738 000 kr | 1 089 000 kr | 770 000 kr till 1 471 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 447 000 kr | 546 000 kr | 388 000 kr till 675 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 722 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 4 av 7 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Kalmar.
- Plats 495 av 1 903 aktiebolag med säte i Kalmar.
- Plats 1 358 av 5 021 aktiebolag i Kalmar län.
- Plats 77 205 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,5 procent | 28,5 procent | 14,1 procent | 16,9 procent | 18,6 procent |
| Vinstmarginal | 29,5 procent | 28,5 procent | 14,1 procent | 16,7 procent | 18,6 procent |
| Soliditet | 38,3 procent | 29,2 procent | 34,4 procent | 42,0 procent | 52,0 procent |
| Kassalikviditet | 200,4 procent | 188,9 procent | 364,6 procent | 296,9 procent | 346,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 75,1 procent | 84,4 procent | 46,6 procent | 87,0 procent | 69,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 46,7 procent | -21,2 procent | -5,1 procent | 25,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 610 000 kr | 787 000 kr | 620 000 kr | 589 000 kr | 738 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 914 000 kr | 408 000 kr | 379 000 kr | 393 000 kr | 447 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sjömansvägen 338634 Färjestaden
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att utföra måleri, snickeritjänster och därmed förenlig verksamhet samt bevakningstjänster.
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 610 136 kr | 2 361 769 kr | 1 861 180 kr | 1 766 125 kr | 2 213 165 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 32 921 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 2 600 kr | 52 321 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 103 488 kr | 135 237 kr | 213 098 kr | 223 246 kr | 214 938 kr |
| Personalkostnader | 914 083 kr | 1 225 181 kr | 1 138 138 kr | 1 177 780 kr | 1 339 684 kr |
| Avskrivningar | 23 472 kr | 23 472 kr | 14 268 kr | 11 200 kr | 2 800 kr |
| Rörelseresultat | 475 625 kr | 673 251 kr | 263 002 kr | 298 518 kr | 411 460 kr |
| Ränteintäkter | 6 kr | 0 kr | 241 kr | 884 kr | 277 kr |
| Räntekostnader | 6 kr | 37 kr | 915 kr | 3 630 kr | 146 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 475 625 kr | 673 214 kr | 262 328 kr | 295 772 kr | 411 591 kr |
| Bokslutsdispositioner | -120 000 kr | -165 000 kr | -65 000 kr | 141 700 kr | 0 kr |
| Skatt | 74 330 kr | 105 719 kr | 42 862 kr | 94 356 kr | 87 471 kr |
| Årets resultat | 281 295 kr | 402 495 kr | 154 466 kr | 343 116 kr | 324 120 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 51 740 kr | 28 268 kr | 14 000 kr | 2 800 kr | 200 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 51 740 kr | 28 268 kr | 14 000 kr | 2 800 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 200 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 927 166 kr | 1 605 202 kr | 949 630 kr | 937 599 kr | 701 121 kr |
| Kortfristiga fordringar | 244 050 kr | 439 142 kr | 107 160 kr | 543 142 kr | 360 163 kr |
| Kassa och bank | 683 116 kr | 1 166 060 kr | 842 470 kr | 394 457 kr | 340 958 kr |
| Summa tillgångar | 978 906 kr | 1 633 470 kr | 963 630 kr | 940 399 kr | 901 121 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 374 504 kr | 476 998 kr | 331 465 kr | 394 581 kr | 468 701 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 43 209 kr | 24 503 kr | 126 999 kr | 1 465 kr | 94 581 kr |
| Årets resultat | 281 295 kr | 402 495 kr | 154 466 kr | 343 116 kr | 324 120 kr |
| Obeskattade reserver | 141 700 kr | 306 700 kr | 371 700 kr | 230 000 kr | 230 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 462 702 kr | 849 772 kr | 260 465 kr | 315 818 kr | 202 420 kr |
| Leverantörsskulder | - | 93 851 kr | 8 128 kr | 17 313 kr | 31 368 kr |
| Skatteskulder | 51 481 kr | 130 340 kr | 46 633 kr | 63 071 kr | 56 242 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 394 009 kr | 604 061 kr | 196 704 kr | 211 001 kr | 114 810 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 978 906 kr | 1 633 470 kr | 963 630 kr | 940 399 kr | 901 121 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet består av att utföra måleri och snickeritjänster. Företaget har sitt säte i Kalmar.
Företrädare
- Kenth-Göran H (verkställande direktör)
Undertecknad i Kalmar 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kenth Hellman Måleri AB för organisationsnummer?
Kenth Hellman Måleri AB har organisationsnummer 559084-3933 (5590843933).
Var ligger Kenth Hellman Måleri AB?
Kenth Hellman Måleri AB har sin registrerade adress Sjömansvägen 3, 38634 Färjestaden.
Vilken bransch är Kenth Hellman Måleri AB verksamt i?
Kenth Hellman Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kenth Hellman Måleri AB?
Kenth Hellman Måleri AB hade en nettoomsättning på 2 213 165 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kenth Hellman Måleri AB?
Kenth Hellman Måleri AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Kenth Hellman Måleri AB någon utdelning?
Styrelsen i Kenth Hellman Måleri AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kalmar
- Län
- Kalmar län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-11-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.