Musselbaren på Kleven AB
Musselbaren på Kleven AB har organisationsnummer 559085-5051 (5590855051)
Aktiebolag • Org.nr: 559085-5051
Om företaget
Musselbaren på Kleven AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ljungskile. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 92 procent till 216 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 857 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Musselbaren på Kleven AB 216 000 kr och redovisade ett resultat på -432 082 kr. Rörelsemarginalen var -186,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 3,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 69,5 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -186,3 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -200,0 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 3,8 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 69,5 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -658,0 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -92,4 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 980 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 47 av 55 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Uddevalla.
- Plats 1 310 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 37 049 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 225 660 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,7 procent | -30,6 procent | -28,6 procent | -16,8 procent | -186,3 procent |
| Vinstmarginal | -2,3 procent | -31,2 procent | -29,1 procent | -17,6 procent | -200,0 procent |
| Soliditet | 4,9 procent | 3,7 procent | 3,1 procent | 3,9 procent | 3,8 procent |
| Kassalikviditet | 53,2 procent | 71,5 procent | 68,6 procent | 74,0 procent | 69,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -137,4 procent | -1298,3 procent | -1787,8 procent | -691,0 procent | -658,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -0,9 procent | -39,6 procent | -10,8 procent | -38,5 procent | -92,4 procent |
| Omsättning per anställd | 782 000 kr | 867 000 kr | 774 000 kr | 952 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 357 000 kr | 463 000 kr | 430 000 kr | 461 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dirhuvud, 372c/o Gunilla Muszynski
45991 Ljungskile
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Dirhuvud, 372 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom följande områden: - Bedriva café, restaurang och cateringverksamhet - Tillverkning och försäljning av livsmedel - Försäljning av artiklar inom kök och restaurang - Arrangera event och fester, inkl. båt- och fiskeutflykter - Uthyrning och förmedling av gästhamnsplatser och _ Därmed förenlig verksamhet
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 683 188 kr | 8 607 076 kr | 5 201 906 kr | 4 642 033 kr | 2 856 944 kr | 216 345 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 185 632 kr | 656 734 kr | 43 335 kr | 127 776 kr | 116 160 kr | 357 211 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 371 966 kr | 2 692 323 kr | 1 842 265 kr | 1 624 131 kr | 945 901 kr | 126 932 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 527 097 kr | 2 537 038 kr | 1 961 721 kr | 1 610 779 kr | 866 636 kr | 535 146 kr |
| Personalkostnader | 3 810 597 kr | 3 924 893 kr | 2 779 658 kr | 2 580 039 kr | 1 383 612 kr | 166 088 kr |
| Avskrivningar | 246 125 kr | 256 908 kr | 254 179 kr | 280 640 kr | 256 790 kr | 147 855 kr |
| Rörelseresultat | -87 285 kr | -147 352 kr | -1 592 582 kr | -1 325 780 kr | -479 835 kr | -402 465 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 2 kr | 123 kr | 831 kr | 166 kr |
| Räntekostnader | 83 445 kr | 53 411 kr | 28 664 kr | 23 742 kr | 23 726 kr | 29 783 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -170 730 kr | -200 763 kr | -1 621 244 kr | -1 349 399 kr | -502 730 kr | -432 082 kr |
| Årets resultat | -170 730 kr | -200 763 kr | -1 621 244 kr | -1 349 399 kr | -502 730 kr | -432 082 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 385 792 kr | 1 344 146 kr | 1 089 967 kr | 829 327 kr | 572 537 kr | 677 550 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 384 792 kr | 1 343 146 kr | 1 088 967 kr | 828 327 kr | 571 537 kr | 676 550 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 000 kr | 1 000 kr | 1 000 kr | 1 000 kr | 1 000 kr | 1 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 859 366 kr | 1 611 841 kr | 2 273 897 kr | 1 606 949 kr | 1 290 571 kr | 1 066 885 kr |
| Varulager | 164 077 kr | 164 077 kr | 187 684 kr | 214 108 kr | 173 608 kr | 143 603 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 598 526 kr | 1 388 087 kr | 2 033 829 kr | 1 294 569 kr | 1 032 463 kr | 923 282 kr |
| Kassa och bank | 96 763 kr | 59 677 kr | 52 384 kr | 98 272 kr | 84 500 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 3 245 158 kr | 2 955 987 kr | 3 363 864 kr | 2 436 276 kr | 1 863 108 kr | 1 744 435 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 146 885 kr | 146 122 kr | 124 878 kr | 75 480 kr | 72 749 kr | 65 667 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 267 615 kr | 296 885 kr | 1 696 122 kr | 1 374 879 kr | 525 479 kr | 447 749 kr |
| Årets resultat | -170 730 kr | -200 763 kr | -1 621 244 kr | -1 349 399 kr | -502 730 kr | -432 082 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 634 403 kr | 2 719 865 kr | 2 916 114 kr | 2 031 538 kr | 1 508 738 kr | 1 328 020 kr |
| Leverantörsskulder | 448 293 kr | 185 553 kr | 84 990 kr | 97 606 kr | 15 444 kr | 346 345 kr |
| Skatteskulder | - | 3 860 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 287 195 kr | 1 754 635 kr | 2 593 397 kr | 1 819 114 kr | 1 490 926 kr | 981 676 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 245 158 kr | 2 955 987 kr | 3 363 864 kr | 2 436 276 kr | 1 863 108 kr | 1 744 435 kr |
Företrädare
- Jan Erik B
Undertecknad i Ljungskile 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Musselbaren på Kleven AB för organisationsnummer?
Musselbaren på Kleven AB har organisationsnummer 559085-5051 (5590855051).
Var ligger Musselbaren på Kleven AB?
Musselbaren på Kleven AB har sin registrerade adress Dirhuvud, 372, 45991 Ljungskile.
Vilken bransch är Musselbaren på Kleven AB verksamt i?
Musselbaren på Kleven AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Musselbaren på Kleven AB?
Musselbaren på Kleven AB hade en nettoomsättning på 216 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-11-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.