Svenska Kvalitets Tak AB
Svenska Kvalitets Tak AB har organisationsnummer 559086-3220 (5590863220)
Aktiebolag • Org.nr: 559086-3220
Om företaget
Svenska Kvalitets Tak AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vällingby. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som takarbeten av andra material än plåt enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43412). Sidoverksamheter inkluderar ventilationsarbeten, takarbeten av plåt och partihandel med informations- och kommunikationsutrustning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 28 procent till 2 780 842 kr räkenskapsåret 2025 (3 855 897 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svenska Kvalitets Tak AB 2 780 842 kr och redovisade ett resultat på -228 641 kr. Rörelsemarginalen var -11,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,4 procent). Soliditeten var 4,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 46,1 procent). Kassalikviditeten var 101,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 198,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,7 procent | 6,4 procent | 0,9 procent till 15,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -11,8 procent | 6,2 procent | 0,6 procent till 15,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 4,9 procent | 46,1 procent | 25,7 procent till 72,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 101,4 procent | 198,2 procent | 124,3 procent till 357,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -898,4 procent | 35,5 procent | 1,8 procent till 73,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -27,9 procent | 5,7 procent | -19,8 procent till 56,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 390 000 kr | 1 458 000 kr | 923 000 kr till 2 248 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 635 000 kr | 519 000 kr | 308 000 kr till 670 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 143 av 335 aktiebolag inom takarbeten av andra material än plåt.
- Plats 18 av 39 aktiebolag inom takarbeten av andra material än plåt med säte i Stockholm.
- Plats 11 551 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 19 387 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 62 242 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,6 procent | 18,2 procent | 1,3 procent | 6,5 procent | -11,7 procent |
| Vinstmarginal | 17,4 procent | 18,0 procent | 1,3 procent | 6,4 procent | -11,8 procent |
| Soliditet | 64,5 procent | 39,7 procent | 28,3 procent | 23,3 procent | 4,9 procent |
| Kassalikviditet | 248,7 procent | 184,0 procent | 143,7 procent | 144,3 procent | 101,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 54,1 procent | 31,7 procent | 23,0 procent | 53,8 procent | -898,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -23,2 procent | -78,7 procent | 1464,5 procent | -12,4 procent | -27,9 procent |
| Omsättning per anställd | 662 000 kr | 281 000 kr | 1 101 000 kr | 1 285 000 kr | 1 390 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 407 000 kr | 115 000 kr | 444 000 kr | 614 000 kr | 635 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gulddragargränd 516258 Vällingby
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Gulddragargränd 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska utföra takläggning, renovering och underhåll av olika typer av tak, snöskottning, snickeriarbeten, installation av solceller och solpaneler och därmed föreling verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 463 844 kr | 1 724 516 kr | 1 323 669 kr | 281 487 kr | 4 403 893 kr | 3 855 897 kr | 2 780 842 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 43 327 kr | 4 500 kr | 357 861 kr | 0 kr | -120 985 kr | 6 201 kr | 32 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 122 512 kr | 110 113 kr | 158 076 kr | -6 926 kr | 1 864 538 kr | 1 336 489 kr | 1 400 601 kr |
| Övriga externa kostnader | 641 922 kr | 599 353 kr | 410 583 kr | 122 176 kr | 583 555 kr | 428 398 kr | 460 256 kr |
| Personalkostnader | 744 059 kr | 940 203 kr | 813 529 kr | 114 957 kr | 1 774 023 kr | 1 841 482 kr | 1 269 462 kr |
| Avskrivningar | 6 801 kr | 0 kr | 23 913 kr | 0 kr | 2 333 kr | 7 000 kr | 7 000 kr |
| Rörelseresultat | -8 123 kr | 79 347 kr | 233 266 kr | 51 280 kr | 58 459 kr | 248 729 kr | -324 477 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 3 kr | 68 kr | 159 kr | 16 kr |
| Räntekostnader | 7 218 kr | 3 301 kr | 2 851 kr | 717 kr | 1 692 kr | 3 268 kr | 2 680 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -15 341 kr | 76 046 kr | 230 415 kr | 50 566 kr | 56 835 kr | 245 620 kr | -327 141 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -13 500 kr | -18 000 kr | -67 000 kr | 98 500 kr |
| Skatt | - | 15 082 kr | 50 434 kr | 8 474 kr | 11 783 kr | 41 892 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -15 341 kr | 60 964 kr | 179 981 kr | 28 592 kr | 27 052 kr | 136 728 kr | -228 641 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 169 109 kr | 187 576 kr | 60 750 kr | 0 kr | 32 667 kr | 25 667 kr | 18 667 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 47 609 kr | 66 076 kr | 0 kr | - | 32 667 kr | 25 667 kr | 18 667 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 121 500 kr | 121 500 kr | 60 750 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 285 908 kr | 347 845 kr | 454 927 kr | 227 370 kr | 381 840 kr | 1 065 731 kr | 504 215 kr |
| Varulager | 97 513 kr | 97 513 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 27 951 kr | 37 525 kr | 339 757 kr | 146 498 kr | 376 113 kr | 801 569 kr | 460 331 kr |
| Kassa och bank | 160 444 kr | 212 807 kr | 115 170 kr | 80 872 kr | 5 727 kr | 264 162 kr | 43 884 kr |
| Summa tillgångar | 455 017 kr | 535 421 kr | 515 677 kr | 227 370 kr | 414 507 kr | 1 091 398 kr | 522 882 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 91 775 kr | 152 740 kr | 332 720 kr | 90 312 kr | 117 365 kr | 254 092 kr | 25 451 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 57 116 kr | 41 776 kr | 102 739 kr | 11 720 kr | 40 313 kr | 67 364 kr | 204 092 kr |
| Årets resultat | -15 341 kr | 60 964 kr | 179 981 kr | 28 592 kr | 27 052 kr | 136 728 kr | -228 641 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 13 500 kr | 31 500 kr | 98 500 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 193 142 kr | 269 863 kr | 182 957 kr | 123 558 kr | 265 642 kr | 738 806 kr | 497 431 kr |
| Leverantörsskulder | 34 893 kr | 89 339 kr | 21 457 kr | 18 443 kr | 20 217 kr | 395 982 kr | 232 475 kr |
| Skatteskulder | 7 608 kr | 38 060 kr | 70 726 kr | 60 577 kr | 0 kr | 13 578 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 93 159 kr | 85 527 kr | 71 886 kr | 9 895 kr | 95 782 kr | 137 060 kr | 117 381 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 455 017 kr | 535 421 kr | 515 677 kr | 227 370 kr | 414 507 kr | 1 091 398 kr | 522 882 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2021 och bedriver sedan dess renovering och underhåll av olika typer av tak,snöskottning,snickeriarbeten.
Företrädare
- Roman M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svenska Kvalitets Tak AB för organisationsnummer?
Svenska Kvalitets Tak AB har organisationsnummer 559086-3220 (5590863220).
Var ligger Svenska Kvalitets Tak AB?
Svenska Kvalitets Tak AB har sin registrerade adress Gulddragargränd 5, 16258 Vällingby.
Vilken bransch är Svenska Kvalitets Tak AB verksamt i?
Svenska Kvalitets Tak AB är registrerat i branschen takarbeten av andra material än plåt enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svenska Kvalitets Tak AB?
Svenska Kvalitets Tak AB hade en nettoomsättning på 2 780 842 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Svenska Kvalitets Tak AB?
Svenska Kvalitets Tak AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Svenska Kvalitets Tak AB (Företagsnamn)
- Takfirma Upplands Väsby (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser takarbeten i Upplands Väsby. - Takläggare Uppsala (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser takarbeten i Uppsala. - Solpaneler Göteborg (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser arbeten med solpaneler i Göteborg. - Solceller Malmö (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser arbeten med solceller i Malmö. - Takläggare Västerås (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser takarbeten i Västerås. - Takläggare Norrtälje (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser takarbeten i Norrtälje.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-11-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.