Mayalen Fastighet AB
Mayalen Fastighet AB har organisationsnummer 559086-7106 (5590867106)
Aktiebolag • Org.nr: 559086-7106
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerNorrköping
Om företaget
Mayalen Fastighet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 960 000 kr räkenskapsåret 2025 (912 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mayalen Fastighet AB 960 000 kr och redovisade ett resultat på 40 641 kr. Rörelsemarginalen var 53,4 procent, över branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 11,4 procent, under branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 402,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,4 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 38,1 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 11,4 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 402,8 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 8,4 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,3 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 159 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 34 av 58 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Norrköping.
- Plats 1 925 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 5 735 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 148 463 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,4 procent | 35,8 procent | 27,2 procent | 41,4 procent | 53,4 procent |
| Vinstmarginal | 43,8 procent | 24,6 procent | 9,5 procent | 20,7 procent | 38,1 procent |
| Soliditet | 3,8 procent | 5,9 procent | 7,0 procent | 10,9 procent | 11,4 procent |
| Kassalikviditet | 249,0 procent | 111,3 procent | 96,4 procent | 147,3 procent | 402,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 76,9 procent | 36,4 procent | 18,3 procent | 33,5 procent | 8,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 100,0 procent | 14,3 procent | 18,8 procent | 5,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fjärilsgatan 5760361 Norrköping
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Fjärilsgatan 57 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 336 000 kr | 671 997 kr | 767 999 kr | 911 999 kr | 959 996 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 23 535 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 692 kr | 85 024 kr | 284 322 kr | 400 445 kr | 412 088 kr | 301 765 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | 71 623 kr | 146 839 kr | 158 468 kr | 145 826 kr | 145 826 kr |
| Rörelseresultat | -4 692 kr | 179 353 kr | 240 836 kr | 209 086 kr | 377 620 kr | 512 405 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 90 kr | 793 kr | 515 kr |
| Räntekostnader | - | 32 427 kr | 76 188 kr | 135 835 kr | 189 071 kr | 146 645 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -4 692 kr | 146 926 kr | 164 648 kr | 73 341 kr | 189 342 kr | 366 275 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -5 000 kr | -5 000 kr | -1 000 kr | -315 052 kr |
| Skatt | - | 28 387 kr | 71 449 kr | 14 170 kr | 39 257 kr | 10 582 kr |
| Årets resultat | -4 692 kr | 118 539 kr | 88 199 kr | 54 171 kr | 149 085 kr | 40 641 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 3 732 386 kr | 3 869 147 kr | 3 923 430 kr | 3 777 604 kr | 3 967 141 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 3 732 386 kr | 3 869 147 kr | 3 923 430 kr | 3 777 604 kr | 3 967 141 kr |
| Omsättningstillgångar | 50 000 kr | 288 484 kr | 249 273 kr | 287 710 kr | 310 230 kr | 287 626 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 72 024 kr | 151 754 kr | 126 210 kr | 163 794 kr | 154 971 kr |
| Kassa och bank | 50 000 kr | 216 460 kr | 97 519 kr | 161 500 kr | 146 436 kr | 132 655 kr |
| Summa tillgångar | 50 000 kr | 4 020 870 kr | 4 118 420 kr | 4 211 140 kr | 4 087 834 kr | 4 254 767 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 35 653 kr | 154 193 kr | 242 391 kr | 296 562 kr | 445 647 kr | 486 287 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -9 655 kr | -14 346 kr | 104 192 kr | 192 391 kr | 246 562 kr | 395 646 kr |
| Årets resultat | -4 692 kr | 118 539 kr | 88 199 kr | 54 171 kr | 149 085 kr | 40 641 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | 115 856 kr | 223 927 kr | 298 506 kr | 210 615 kr | 71 408 kr |
| Leverantörsskulder | - | 7 292 kr | 13 909 kr | 17 493 kr | 17 986 kr | 17 217 kr |
| Skatteskulder | - | 28 387 kr | 169 291 kr | 185 996 kr | 108 712 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 74 677 kr | 26 984 kr | 74 533 kr | 72 917 kr | 48 325 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 50 000 kr | 4 020 870 kr | 4 118 420 kr | 4 211 140 kr | 4 087 834 kr | 4 254 767 kr |
Företrädare
- Wael I (styrelseledamot)
Undertecknad i Norrköping 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mayalen Fastighet AB för organisationsnummer?
Mayalen Fastighet AB har organisationsnummer 559086-7106 (5590867106).
Var ligger Mayalen Fastighet AB?
Mayalen Fastighet AB har sin registrerade adress Fjärilsgatan 57, 60361 Norrköping.
Vilken bransch är Mayalen Fastighet AB verksamt i?
Mayalen Fastighet AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mayalen Fastighet AB?
Mayalen Fastighet AB hade en nettoomsättning på 960 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mayalen Fastighet AB någon utdelning?
Styrelsen i Mayalen Fastighet AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-11-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.