Wallenstam Fastigheter 287 AB
Wallenstam Fastigheter 287 AB har organisationsnummer 559086-9748 (5590869748)
Aktiebolag • Org.nr: 559086-9748
Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheterGöteborg
Om företaget
Wallenstam Fastigheter 287 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68209).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 2 929 452 kr räkenskapsåret 2025 (2 885 400 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Wallenstam Fastigheter 287 AB 2 929 452 kr och redovisade ett resultat på 0 kr. Rörelsemarginalen var 13,7 procent, under branschens median (median 36,3 procent). Soliditeten var 0,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,4 procent). Kassalikviditeten var 0,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 69,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,7 procent | 36,3 procent | 6,8 procent till 65,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -19,1 procent | 14,5 procent | -2,2 procent till 50,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 0,1 procent | 14,4 procent | 1,8 procent till 72,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 0,0 procent | 69,7 procent | 6,0 procent till 310,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | -0,1 procent | -17,8 procent till 8,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,5 procent | 1,6 procent | -11,3 procent till 14,7 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 57 av 803 aktiebolag inom övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter.
- Plats 6 av 72 aktiebolag inom övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter med säte i Göteborg.
- Plats 4 156 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 10 260 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 59 410 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 73,1 procent | -444,9 procent | 13,7 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -47,8 procent | -504,0 procent | -19,1 procent |
| Soliditet | 0,9 procent | 0,2 procent | 0,9 procent | 0,1 procent | 0,1 procent |
| Kassalikviditet | 0,0 procent | 0,0 procent | 0,0 procent | 0,0 procent | 0,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -102,9 procent | -533,7 procent | 0,0 procent | 0,0 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 140,0 procent | 1,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
c/o c/o Wallenstam AB40184 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | - | 85 kr | 0 kr | 1 202 250 kr | 2 885 400 kr | 2 929 452 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 17 522 kr | 17 071 kr | 26 044 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 750 kr | 1 500 kr | 3 156 kr | 21 502 kr | 321 970 kr | 871 128 kr | 1 000 112 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 3 748 kr | 14 845 811 kr | 1 524 009 kr |
| Rörelseresultat | -3 750 kr | -1 500 kr | -3 071 kr | -21 502 kr | 878 680 kr | -12 838 392 kr | 401 851 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 224 kr | 9 kr | 5 kr |
| Räntekostnader | - | - | 52 785 kr | 271 662 kr | 1 453 057 kr | 2 356 890 kr | 2 329 761 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 428 kr | -486 kr | -55 856 kr | -293 164 kr | -574 153 kr | -14 543 030 kr | -560 551 kr |
| Bokslutsdispositioner | 3 749 kr | 1 500 kr | 3 605 kr | 21 907 kr | 574 153 kr | 14 543 030 kr | 560 551 kr |
| Årets resultat | 1 321 kr | 1 014 kr | -52 251 kr | -271 257 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 52 321 kr | 51 035 kr | 5 353 377 kr | 30 701 975 kr | 58 753 087 kr | 91 115 387 kr | 93 348 091 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 5 353 377 kr | 30 701 975 kr | 58 753 087 kr | 43 963 986 kr | 42 536 736 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 52 321 kr | 51 035 kr | 0 kr | - | - | 47 151 401 kr | 50 811 355 kr |
| Omsättningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 12 418 kr | 7 663 kr | 8 911 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | - | - | 12 418 kr | 7 663 kr | 8 911 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 52 321 kr | 51 035 kr | 5 353 377 kr | 30 701 975 kr | 58 765 505 kr | 91 123 050 kr | 93 357 002 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 52 321 kr | 51 035 kr | 50 784 kr | 50 827 kr | 550 027 kr | 50 027 kr | 50 027 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 000 kr | 21 kr | 53 035 kr | 272 084 kr | 500 027 kr | 27 kr | 27 kr |
| Årets resultat | 1 321 kr | 1 014 kr | -52 251 kr | -271 257 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 2 971 193 kr | 4 477 987 kr | 5 360 577 kr |
| Kortfristiga skulder | - | - | 13 359 kr | 28 999 kr | 30 948 886 kr | 30 429 585 kr | 30 359 776 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 11 703 kr | 7 344 kr | 44 101 kr | 24 636 kr | 22 227 kr |
| Skatteskulder | - | - | 1 656 kr | 21 655 kr | 0 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 52 321 kr | 51 035 kr | 5 353 377 kr | 30 701 975 kr | 58 765 505 kr | 91 123 050 kr | 93 357 002 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger och förvaltar fastigheten Kallebäck 18:11 i Göteborg.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 231 AB, org.nr 559083-5335.Företaget har inte haft några anställda och några löner eller ersättningar har inte utbetalats.Företaget ingår i inkomstskatterättslig kommission (och även i en mervärdesskattegrupp). Som en följd av detta redovisas och beskattas kommissionärsföretagets resultat hos moderföretaget, Wallenstam AB, i egenskap av kommittent för den inkomstskatterättsliga kommissionen.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- Marina F (styrelseordförande)
- Martina W
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Wallenstam Fastigheter 287 AB för organisationsnummer?
Wallenstam Fastigheter 287 AB har organisationsnummer 559086-9748 (5590869748).
Var ligger Wallenstam Fastigheter 287 AB?
Wallenstam Fastigheter 287 AB har sin registrerade adress 40184 Göteborg.
Vilken bransch är Wallenstam Fastigheter 287 AB verksamt i?
Wallenstam Fastigheter 287 AB är registrerat i branschen övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Wallenstam Fastigheter 287 AB?
Wallenstam Fastigheter 287 AB hade en nettoomsättning på 2 929 452 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-11-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.