MoreEyes AB
MoreEyes AB har organisationsnummer 559087-0092 (5590870092)
Aktiebolag • Org.nr: 559087-0092
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhusSollentuna
Om företaget
MoreEyes AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86221). Sidoverksamheter inkluderar specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus och specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 171 procent till 198 388 kr räkenskapsåret 2025 (73 279 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MoreEyes AB 198 388 kr och redovisade ett resultat på 150 519 kr. Rörelsemarginalen var 95,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,3 procent). Soliditeten var 68,8 procent, under branschens median (median 71,6 procent). Kassalikviditeten var 320,7 procent, under branschens median (median 377,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 95,5 procent | 45,3 procent | 17,8 procent till 73,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 95,5 procent | 47,9 procent | 19,7 procent till 76,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 68,8 procent | 71,6 procent | 53,9 procent till 87,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 320,7 procent | 377,5 procent | 217,1 procent till 785,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 74,6 procent | 24,1 procent | -0,1 procent till 61,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 712 av 1 157 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus.
- Plats 7 av 10 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus med säte i Sollentuna.
- Plats 1 912 av 2 848 aktiebolag med säte i Sollentuna.
- Plats 75 972 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 228 540 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 97,3 procent | - | - | - | 95,5 procent |
| Vinstmarginal | 97,3 procent | - | - | - | 95,5 procent |
| Soliditet | 72,7 procent | 76,6 procent | 121,6 procent | 77,1 procent | 68,8 procent |
| Kassalikviditet | 366,1 procent | 427,1 procent | - | 436,6 procent | 320,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 76,3 procent | 44,9 procent | 46,4 procent | 53,4 procent | 74,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -73,5 procent | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Edsviksvägen 99c/o c/o Konradsen
19143 Sollentuna
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Edsviksvägen 99 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska vara verksamt inom specialistläkarvård inom ögonsjukdomar med inriktning mot operationsverksamhet. Bolaget skall även erbjuda specialistläkarvård inom barnmedicin och allmänmedicin. Bolaget skall även erbjuda kurs och föreläsningar, utredningsuppdrag och analysuppdrag inom dessa områden samt därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 67 884 kr | 67 274 kr | 208 737 kr | 55 299 kr | 56 412 kr | 73 279 kr | 198 388 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 432 kr | 3 972 kr | 4 325 kr | 3 639 kr | 1 368 kr | 1 304 kr | 1 303 kr |
| Personalkostnader | - | - | 1 290 kr | 0 kr | - | - | 7 593 kr |
| Rörelseresultat | 63 452 kr | 63 302 kr | 203 122 kr | 51 660 kr | 55 044 kr | 71 975 kr | 189 492 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 70 kr | 948 kr | 1 364 kr | 138 kr |
| Räntekostnader | 297 kr | 198 kr | 0 kr | - | 28 kr | 0 kr | 77 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 63 155 kr | 63 104 kr | 203 122 kr | 51 730 kr | 55 964 kr | 73 339 kr | 189 553 kr |
| Skatt | 13 578 kr | 13 546 kr | 41 842 kr | 10 656 kr | 11 521 kr | 15 019 kr | 39 034 kr |
| Årets resultat | 49 577 kr | 49 558 kr | 161 280 kr | 41 074 kr | 44 443 kr | 58 320 kr | 150 519 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 140 978 kr | 125 094 kr | 290 780 kr | 119 367 kr | 78 807 kr | 141 616 kr | 293 087 kr |
| Kortfristiga fordringar | 36 964 kr | 2 590 kr | 42 603 kr | 7 375 kr | 21 518 kr | 20 089 kr | 8 454 kr |
| Kassa och bank | 104 014 kr | 122 504 kr | 248 177 kr | 111 992 kr | 57 289 kr | 121 527 kr | 284 633 kr |
| Summa tillgångar | 140 978 kr | 125 094 kr | 290 780 kr | 119 367 kr | 78 807 kr | 141 616 kr | 293 087 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 99 707 kr | 99 766 kr | 211 346 kr | 91 420 kr | 95 862 kr | 109 182 kr | 201 701 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 130 kr | 208 kr | 66 kr | 346 kr | 1 419 kr | 862 kr | 1 182 kr |
| Årets resultat | 49 577 kr | 49 558 kr | 161 280 kr | 41 074 kr | 44 443 kr | 58 320 kr | 150 519 kr |
| Kortfristiga skulder | 41 271 kr | 25 328 kr | 79 434 kr | 27 947 kr | -17 055 kr | 32 434 kr | 91 386 kr |
| Skatteskulder | 17 265 kr | -6 195 kr | 22 229 kr | 11 489 kr | -30 662 kr | 4 263 kr | 31 821 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 21 267 kr | 28 785 kr | 54 467 kr | 16 458 kr | 13 606 kr | 28 170 kr | 59 565 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 140 978 kr | 125 094 kr | 290 780 kr | 119 367 kr | 78 807 kr | 141 616 kr | 293 087 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska vara verksamt inom specialistläkarvård. Bolaget skall även erbjuda kurser och föreläsningar, utredningsuppdrag och analysuppdrag.
Företrädare
- Jon Roald K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MoreEyes AB för organisationsnummer?
MoreEyes AB har organisationsnummer 559087-0092 (5590870092).
Var ligger MoreEyes AB?
MoreEyes AB har sin registrerade adress Edsviksvägen 99, 19143 Sollentuna.
Vilken bransch är MoreEyes AB verksamt i?
MoreEyes AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MoreEyes AB?
MoreEyes AB hade en nettoomsättning på 198 388 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår MoreEyes AB någon utdelning?
Styrelsen i MoreEyes AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-11-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.