Dalecarlia Scouting AB
Dalecarlia Scouting AB har organisationsnummer 559087-6479 (5590876479)
Aktiebolag • Org.nr: 559087-6479
Om företaget
Dalecarlia Scouting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Insjön. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 22 procent till 293 000 kr räkenskapsåret 2026 (240 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Dalecarlia Scouting AB 293 000 kr och redovisade ett resultat på 174 461 kr. Rörelsemarginalen var 74,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,9 procent). Soliditeten var 86,5 procent, över branschens median (median 71,0 procent). Kassalikviditeten var 739,8 procent, över branschens median (median 389,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 74,8 procent | 24,9 procent | 9,0 procent till 37,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 75,1 procent | 25,9 procent | 10,2 procent till 39,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 86,5 procent | 71,0 procent | 50,1 procent till 88,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 739,8 procent | 389,8 procent | 214,9 procent till 785,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 40,8 procent | 24,5 procent | -0,6 procent till 55,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 22,1 procent | -0,9 procent | -20,5 procent till 15,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 454 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 10 av 13 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Leksand.
- Plats 343 av 504 aktiebolag med säte i Leksand.
- Plats 5 828 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 214 489 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 48,5 procent | 52,0 procent | 81,4 procent | 74,8 procent |
| Vinstmarginal | - | 48,6 procent | 52,2 procent | 81,7 procent | 75,1 procent |
| Soliditet | 94,0 procent | 89,2 procent | 84,1 procent | 80,4 procent | 86,5 procent |
| Kassalikviditet | 1663,8 procent | 930,2 procent | 630,8 procent | 510,2 procent | 739,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,4 procent | 18,6 procent | 45,5 procent | 61,6 procent | 40,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -60,0 procent | - | 28,6 procent | -11,1 procent | 22,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sunknäsvägen 34c/o c/o Mats-Erik Rolf Grund
79340 Insjön
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska driva handel med inriktning på utveckling och försäljning av programvara inom scouting och andra sportrelaterade tjänster
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 193 999 kr | 200 000 kr | 79 999 kr | 209 999 kr | 269 999 kr | 240 000 kr | 293 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 36 338 kr | 52 001 kr | 29 023 kr | 108 132 kr | 129 717 kr | 44 656 kr | 68 949 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 157 661 kr | 147 999 kr | 50 976 kr | 101 867 kr | 140 282 kr | 195 344 kr | 219 298 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 303 kr | 1 040 kr | 746 kr | 336 kr |
| Räntekostnader | 1 742 kr | 516 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 155 919 kr | 147 483 kr | 50 976 kr | 102 170 kr | 141 322 kr | 196 090 kr | 219 634 kr |
| Skatt | 33 739 kr | 31 669 kr | 10 578 kr | 21 112 kr | 28 897 kr | 40 240 kr | 45 173 kr |
| Årets resultat | 122 180 kr | 115 814 kr | 40 398 kr | 81 058 kr | 112 425 kr | 155 850 kr | 174 461 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 549 388 kr | 660 051 kr | 376 234 kr | 487 040 kr | 293 656 kr | 314 615 kr | 494 219 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 120 929 kr | 130 933 kr | 141 778 kr | 73 926 kr | 62 850 kr | 38 010 kr |
| Kassa och bank | 549 388 kr | 539 122 kr | 245 301 kr | 345 262 kr | 219 730 kr | 251 765 kr | 456 209 kr |
| Summa tillgångar | 549 388 kr | 660 051 kr | 376 234 kr | 487 040 kr | 293 656 kr | 314 615 kr | 494 219 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 497 410 kr | 613 224 kr | 353 621 kr | 434 679 kr | 247 104 kr | 252 954 kr | 427 415 kr |
| Aktiekapital | 50 100 kr | 50 100 kr | 50 100 kr | 50 100 kr | 50 100 kr | 50 100 kr | 50 100 kr |
| Balanserat resultat | 325 130 kr | 447 310 kr | 263 123 kr | 303 521 kr | 84 579 kr | 47 004 kr | 202 854 kr |
| Årets resultat | 122 180 kr | 115 814 kr | 40 398 kr | 81 058 kr | 112 425 kr | 155 850 kr | 174 461 kr |
| Kortfristiga skulder | 51 978 kr | 46 827 kr | 22 613 kr | 52 361 kr | 46 552 kr | 61 661 kr | 66 804 kr |
| Leverantörsskulder | 1 122 kr | 1 538 kr | 3 072 kr | 2 448 kr | 2 710 kr | 2 536 kr | 2 810 kr |
| Skatteskulder | 5 332 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 45 524 kr | 39 290 kr | 13 541 kr | 42 413 kr | 35 842 kr | 51 125 kr | 56 993 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 549 388 kr | 660 051 kr | 376 234 kr | 487 040 kr | 293 656 kr | 314 615 kr | 494 219 kr |
Företrädare
- Mats-Erik G (ordförande)
- Andreas H
- Jan-Åke D
Undertecknad i Leksand 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Dalecarlia Scouting AB för organisationsnummer?
Dalecarlia Scouting AB har organisationsnummer 559087-6479 (5590876479).
Var ligger Dalecarlia Scouting AB?
Dalecarlia Scouting AB har sin registrerade adress Sunknäsvägen 34, 79340 Insjön.
Vilken bransch är Dalecarlia Scouting AB verksamt i?
Dalecarlia Scouting AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Dalecarlia Scouting AB?
Dalecarlia Scouting AB hade en nettoomsättning på 293 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Dalecarlia Scouting AB någon utdelning?
Styrelsen i Dalecarlia Scouting AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Leksand
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-11-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.