Sheer Perfection AB
Sheer Perfection AB har organisationsnummer 559088-6080 (5590886080)
Aktiebolag • Org.nr: 559088-6080
Om företaget
Sheer Perfection AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skene. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210). På Google Maps är verksamheten listad som frisör. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,6 av 5 baserat på 82 recensioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 12 procent till 1 476 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 314 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sheer Perfection AB 1 476 000 kr och redovisade ett resultat på 23 651 kr. Rörelsemarginalen var 1,6 procent, under branschens median (median 5,1 procent). Soliditeten var 63,6 procent, över branschens median (median 52,4 procent). Kassalikviditeten var 190,6 procent, över branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,6 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 63,6 procent | 52,4 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 190,6 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 8,8 procent | 21,0 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 12,3 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 738 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 439 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 915 av 3 579 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 1 av 13 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Mark.
- Plats 371 av 997 aktiebolag med säte i Mark.
- Plats 18 610 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 111 785 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,7 procent | 0,3 procent | 1,8 procent | 0,0 procent | 1,6 procent |
| Vinstmarginal | 2,6 procent | 0,3 procent | 1,9 procent | -0,1 procent | 1,6 procent |
| Soliditet | 47,6 procent | 54,7 procent | 64,0 procent | 63,3 procent | 63,6 procent |
| Kassalikviditet | 129,3 procent | 171,7 procent | 225,2 procent | 213,3 procent | 190,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,4 procent | 6,8 procent | 9,4 procent | 3,5 procent | 8,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -2,0 procent | -0,3 procent | -9,3 procent | 12,3 procent |
| Omsättning per anställd | 742 000 kr | 727 000 kr | 725 000 kr | 876 000 kr | 738 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 393 000 kr | 392 000 kr | 414 000 kr | 476 000 kr | 439 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Örbyvägen 1351161 Skene
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Örbyvägen 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva frisörverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 483 148 kr | 1 452 532 kr | 1 448 699 kr | 1 314 446 kr | 1 476 086 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 62 614 kr | 45 840 kr | 48 916 kr | 42 719 kr | 88 896 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 319 953 kr | 307 809 kr | 334 979 kr | 283 583 kr | 290 432 kr |
| Övriga externa kostnader | 314 424 kr | 331 253 kr | 307 667 kr | 359 770 kr | 373 519 kr |
| Personalkostnader | 786 309 kr | 783 674 kr | 828 440 kr | 714 182 kr | 877 845 kr |
| Avskrivningar | 85 401 kr | 71 167 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 39 675 kr | 4 469 kr | 26 529 kr | -370 kr | 23 186 kr |
| Ränteintäkter | - | 15 kr | 161 kr | 136 kr | 101 kr |
| Räntekostnader | 1 711 kr | 356 kr | 178 kr | 503 kr | 195 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 37 964 kr | 4 128 kr | 26 512 kr | -737 kr | 23 092 kr |
| Bokslutsdispositioner | -14 247 kr | 14 247 kr | 2 000 kr | 12 000 kr | 7 000 kr |
| Skatt | 4 933 kr | 3 831 kr | 6 291 kr | 2 721 kr | 6 441 kr |
| Årets resultat | 18 784 kr | 14 544 kr | 22 221 kr | 8 542 kr | 23 651 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 71 167 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 349 767 kr | 393 453 kr | 370 726 kr | 388 205 kr | 423 541 kr |
| Varulager | 141 385 kr | 164 429 kr | 166 988 kr | 150 634 kr | 175 602 kr |
| Kortfristiga fordringar | 56 846 kr | 51 257 kr | 48 035 kr | 62 682 kr | 34 073 kr |
| Kassa och bank | 151 536 kr | 177 767 kr | 155 703 kr | 174 889 kr | 213 866 kr |
| Summa tillgångar | 420 934 kr | 393 453 kr | 370 726 kr | 388 205 kr | 423 541 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 200 509 kr | 215 052 kr | 237 273 kr | 245 814 kr | 269 466 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 131 725 kr | 150 508 kr | 165 052 kr | 187 272 kr | 195 815 kr |
| Årets resultat | 18 784 kr | 14 544 kr | 22 221 kr | 8 542 kr | 23 651 kr |
| Obeskattade reserver | 59 247 kr | 45 000 kr | 43 000 kr | 31 000 kr | 24 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 161 178 kr | 133 401 kr | 90 453 kr | 111 391 kr | 130 075 kr |
| Leverantörsskulder | 15 565 kr | 29 259 kr | 31 766 kr | 27 183 kr | 13 330 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 62 267 kr | 59 820 kr | 52 688 kr | 57 454 kr | 90 166 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 420 934 kr | 393 453 kr | 370 726 kr | 388 205 kr | 423 541 kr |
Företrädare
- Julia S (ordförande)
- Matilda S
Undertecknad i Skene 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sheer Perfection AB för organisationsnummer?
Sheer Perfection AB har organisationsnummer 559088-6080 (5590886080).
Var ligger Sheer Perfection AB?
Sheer Perfection AB har sin registrerade adress Örbyvägen 13, 51161 Skene.
Vilken bransch är Sheer Perfection AB verksamt i?
Sheer Perfection AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sheer Perfection AB?
Sheer Perfection AB hade en nettoomsättning på 1 476 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sheer Perfection AB?
Sheer Perfection AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mark
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.