Sax & Fön i Linköping AB
Sax & Fön i Linköping AB har organisationsnummer 559089-5719 (5590895719)
Aktiebolag • Org.nr: 559089-5719
Om företaget
Sax & Fön i Linköping AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Linköping. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 1 063 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 150 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sax & Fön i Linköping AB 1 063 000 kr och redovisade ett resultat på 127 602 kr. Rörelsemarginalen var 15,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var 75,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 419,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,1 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 15,1 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 75,0 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 419,3 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,3 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -7,6 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 481 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 22 av 39 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Linköping.
- Plats 1 837 av 4 391 aktiebolag med säte i Linköping.
- Plats 5 437 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 140 141 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,7 procent | 3,7 procent | 6,8 procent | 20,6 procent | 15,1 procent |
| Vinstmarginal | 22,6 procent | 3,8 procent | 6,9 procent | 20,7 procent | 15,1 procent |
| Soliditet | 76,1 procent | 69,6 procent | 82,7 procent | 83,8 procent | 75,0 procent |
| Kassalikviditet | 655,0 procent | 554,8 procent | 705,5 procent | 418,0 procent | 419,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 27,6 procent | 5,1 procent | 8,2 procent | 20,2 procent | 13,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 1,5 procent | 18,0 procent | -5,2 procent | 3,4 procent | -7,6 procent |
| Omsättning per anställd | 497 000 kr | 587 000 kr | 556 000 kr | 1 150 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 323 000 kr | 431 000 kr | 378 000 kr | 652 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
S:t Larsgatan 38 A58224 Linköping
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har S:t Larsgatan 38 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva frisörsalong och hårvård och därmed liknande verksamhetsamt handel med värdepapper.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 978 624 kr | 993 585 kr | 1 173 033 kr | 1 112 319 kr | 1 149 924 kr | 1 062 894 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 187 769 kr | 157 578 kr | 66 020 kr | 54 758 kr | 72 437 kr | 126 741 kr |
| Övriga externa kostnader | 233 179 kr | 209 606 kr | 259 900 kr | 263 967 kr | 281 437 kr | 300 184 kr |
| Personalkostnader | 631 195 kr | 645 810 kr | 862 359 kr | 756 724 kr | 651 728 kr | 661 379 kr |
| Avskrivningar | 6 000 kr | 6 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 227 333 kr | 225 445 kr | 43 811 kr | 76 118 kr | 236 451 kr | 160 727 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 050 kr | 1 226 kr | 481 kr |
| Räntekostnader | 135 kr | 99 kr | -42 kr | 192 kr | 40 kr | 469 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 227 198 kr | 225 346 kr | 43 853 kr | 76 976 kr | 237 637 kr | 160 739 kr |
| Bokslutsdispositioner | 1 604 kr | 396 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 49 440 kr | 46 523 kr | 9 024 kr | 15 678 kr | 48 708 kr | 33 137 kr |
| Årets resultat | 179 362 kr | 179 219 kr | 34 829 kr | 61 298 kr | 188 929 kr | 127 602 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 6 000 kr | 0 kr | - | - | 400 000 kr | 400 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 400 000 kr | 400 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 698 446 kr | 854 392 kr | 983 359 kr | 902 144 kr | 715 323 kr | 882 902 kr |
| Varulager | 35 784 kr | 36 125 kr | 18 634 kr | 10 096 kr | 18 166 kr | 15 847 kr |
| Kortfristiga fordringar | 71 968 kr | 112 958 kr | 112 576 kr | 128 092 kr | 43 660 kr | 177 269 kr |
| Kassa och bank | 590 694 kr | 705 309 kr | 852 149 kr | 763 956 kr | 653 497 kr | 689 786 kr |
| Summa tillgångar | 704 446 kr | 854 392 kr | 983 359 kr | 902 144 kr | 1 115 323 kr | 1 282 902 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 470 594 kr | 649 813 kr | 684 642 kr | 745 940 kr | 934 869 kr | 962 471 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 241 232 kr | 420 594 kr | 599 813 kr | 634 642 kr | 695 940 kr | 784 869 kr |
| Årets resultat | 179 362 kr | 179 219 kr | 34 829 kr | 61 298 kr | 188 929 kr | 127 602 kr |
| Obeskattade reserver | 396 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 120 456 kr | 124 926 kr | 173 882 kr | 126 442 kr | 166 798 kr | 206 775 kr |
| Leverantörsskulder | - | 8 626 kr | 7 125 kr | 6 805 kr | 11 859 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 20 001 kr | 20 256 kr | 21 602 kr | 19 836 kr | 35 446 kr | 54 940 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 39 931 kr | 44 181 kr | 50 028 kr | 46 956 kr | 58 285 kr | 94 120 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 704 446 kr | 854 392 kr | 983 359 kr | 902 144 kr | 1 115 323 kr | 1 282 902 kr |
Företrädare
- Gabriella M
Undertecknad i Linköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sax & Fön i Linköping AB för organisationsnummer?
Sax & Fön i Linköping AB har organisationsnummer 559089-5719 (5590895719).
Var ligger Sax & Fön i Linköping AB?
Sax & Fön i Linköping AB har sin registrerade adress S:t Larsgatan 38 A, 58224 Linköping.
Vilken bransch är Sax & Fön i Linköping AB verksamt i?
Sax & Fön i Linköping AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sax & Fön i Linköping AB?
Sax & Fön i Linköping AB hade en nettoomsättning på 1 063 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Sax & Fön i Linköping AB någon utdelning?
Styrelsen i Sax & Fön i Linköping AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Linköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.