Macken i Skåre AB
Macken i Skåre AB har organisationsnummer 559089-6535 (5590896535)
Aktiebolag • Org.nr: 559089-6535
Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdragKarlstad
Om företaget
Macken i Skåre AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Karlstad. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 20 procent till 480 000 kr räkenskapsåret 2025 (401 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Macken i Skåre AB 480 000 kr och redovisade ett resultat på 28 521 kr. Rörelsemarginalen var 23,4 procent, över branschens median (median 15,7 procent). Soliditeten var 18,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,9 procent). Kassalikviditeten var 66,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 259,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,4 procent | 15,7 procent | 0,3 procent till 44,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 10,4 procent | 13,7 procent | 0,0 procent till 42,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 18,4 procent | 55,9 procent | 19,0 procent till 85,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 66,5 procent | 259,6 procent | 108,5 procent till 747,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,8 procent | 4,2 procent | -3,0 procent till 31,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 19,7 procent | 0,4 procent | -21,8 procent till 17,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 726 av 1 490 aktiebolag inom annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag.
- Plats 3 av 12 aktiebolag inom annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag med säte i Karlstad.
- Plats 1 422 av 2 526 aktiebolag med säte i Karlstad.
- Plats 3 552 av 6 051 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 192 450 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 79,7 procent | 0,3 procent | 35,7 procent | 23,4 procent |
| Vinstmarginal | 73,7 procent | -7,3 procent | 10,9 procent | 10,4 procent |
| Soliditet | 23,8 procent | 5,2 procent | 18,2 procent | 18,4 procent |
| Kassalikviditet | 132,1 procent | 75,9 procent | 26,3 procent | 66,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,7 procent | -47,4 procent | 0,2 procent | 6,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 4,7 procent | - | 19,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | 916 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 649 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kvarnvägen 2c/o c/o Lena Persoon
65350 Karlstad
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Kvarnvägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 874 650 kr | 916 299 kr | 401 000 kr | 480 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 49 980 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 152 272 kr | 151 668 kr | 144 974 kr | 254 659 kr |
| Personalkostnader | - | 649 210 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | 71 644 kr | 112 766 kr | 113 028 kr | 113 028 kr |
| Rörelseresultat | 697 343 kr | 2 655 kr | 142 998 kr | 112 313 kr |
| Ränteintäkter | 1 637 kr | 0 kr | 18 kr | 359 kr |
| Räntekostnader | 54 057 kr | 70 069 kr | 99 325 kr | 62 685 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 644 923 kr | -67 414 kr | 43 691 kr | 49 987 kr |
| Bokslutsdispositioner | -162 000 kr | 0 kr | -39 500 kr | -13 268 kr |
| Skatt | 104 273 kr | 0 kr | 3 452 kr | 8 198 kr |
| Årets resultat | 378 650 kr | -67 414 kr | 739 kr | 28 521 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 457 774 kr | 2 345 008 kr | 2 081 689 kr | 1 968 661 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 457 774 kr | 2 345 008 kr | 2 081 689 kr | 1 968 661 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 272 429 kr | 413 684 kr | 58 837 kr | 300 722 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 014 597 kr | 259 461 kr | 4 428 kr | 93 566 kr |
| Kassa och bank | 257 832 kr | 154 223 kr | 54 409 kr | 207 156 kr |
| Summa tillgångar | 3 730 203 kr | 2 758 692 kr | 2 140 526 kr | 2 269 383 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 887 082 kr | 142 098 kr | 389 096 kr | 417 617 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 458 432 kr | 159 512 kr | 338 357 kr | 339 096 kr |
| Årets resultat | 378 650 kr | -67 414 kr | 739 kr | 28 521 kr |
| Obeskattade reserver | 512 000 kr | 512 000 kr | 162 000 kr | 175 268 kr |
| Kortfristiga skulder | 963 121 kr | 544 930 kr | 223 518 kr | 452 254 kr |
| Leverantörsskulder | 414 100 kr | 0 kr | 0 kr | 212 817 kr |
| Skatteskulder | 9 465 kr | 9 465 kr | -34 201 kr | 8 198 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 32 368 kr | 376 084 kr | 76 429 kr | 58 224 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 730 203 kr | 2 758 692 kr | 2 140 526 kr | 2 269 383 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Lena P (verkställande direktör)
- Yuvia T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Macken i Skåre AB för organisationsnummer?
Macken i Skåre AB har organisationsnummer 559089-6535 (5590896535).
Var ligger Macken i Skåre AB?
Macken i Skåre AB har sin registrerade adress Kvarnvägen 2, 65350 Karlstad.
Vilken bransch är Macken i Skåre AB verksamt i?
Macken i Skåre AB är registrerat i branschen annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Macken i Skåre AB?
Macken i Skåre AB hade en nettoomsättning på 480 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Karlstad
- Län
- Värmlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.