RIM Städservice AB
RIM Städservice AB har organisationsnummer 559089-9174 (5590899174)
Aktiebolag • Org.nr: 559089-9174
Om företaget
RIM Städservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gunnarskog. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 3 902 611 kr räkenskapsåret 2025 (3 702 573 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RIM Städservice AB 3 902 611 kr och redovisade ett resultat på 21 160 kr. Rörelsemarginalen var 0,7 procent, under branschens median (median 5,8 procent). Soliditeten var 47,4 procent, över branschens median (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 216,8 procent, över branschens median (median 187,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,7 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 47,4 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 216,8 procent | 187,9 procent | 124,8 procent till 314,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,4 procent | 22,4 procent | 0,0 procent till 55,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,4 procent | 3,5 procent | -10,7 procent till 22,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 488 000 kr | 558 000 kr | 416 000 kr till 743 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 425 000 kr | 394 000 kr | 278 000 kr till 493 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 394 av 2 479 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 77 av 513 aktiebolag med säte i Arvika.
- Plats 812 av 6 051 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 45 787 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,2 procent | 2,9 procent | 0,7 procent |
| Vinstmarginal | 4,4 procent | 3,0 procent | 0,7 procent |
| Soliditet | 49,7 procent | 50,7 procent | 47,4 procent |
| Kassalikviditet | 215,7 procent | 234,0 procent | 216,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,0 procent | 9,6 procent | 3,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 21,3 procent | 5,4 procent |
| Omsättning per anställd | 436 000 kr | 463 000 kr | 488 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 352 000 kr | 391 000 kr | 425 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tobol Högen 367198 Gunnarskog
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva lokalvård, fönsterputs samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 81210LokalvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 051 299 kr | 3 702 573 kr | 3 902 611 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 729 kr | 4 254 kr | 9 497 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 60 165 kr | 66 503 kr | 66 363 kr |
| Övriga externa kostnader | 399 497 kr | 407 794 kr | 420 757 kr |
| Personalkostnader | 2 465 127 kr | 3 124 976 kr | 3 396 666 kr |
| Rörelseresultat | 127 239 kr | 107 554 kr | 28 322 kr |
| Ränteintäkter | 4 830 kr | 6 378 kr | 1 057 kr |
| Räntekostnader | 1 724 kr | 1 684 kr | 1 261 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 134 162 kr | 112 248 kr | 28 118 kr |
| Bokslutsdispositioner | 25 000 kr | -30 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 34 748 kr | 19 116 kr | 6 958 kr |
| Årets resultat | 124 414 kr | 63 132 kr | 21 160 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 392 512 kr | 1 292 212 kr | 1 320 165 kr |
| Kortfristiga fordringar | 640 043 kr | 553 651 kr | 530 505 kr |
| Kassa och bank | 752 469 kr | 738 561 kr | 789 660 kr |
| Summa tillgångar | 1 392 512 kr | 1 292 212 kr | 1 320 165 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 691 946 kr | 655 079 kr | 626 239 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 517 532 kr | 541 947 kr | 555 079 kr |
| Årets resultat | 124 414 kr | 63 132 kr | 21 160 kr |
| Obeskattade reserver | 55 000 kr | 85 000 kr | 85 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 645 566 kr | 552 133 kr | 608 926 kr |
| Leverantörsskulder | 55 333 kr | 62 688 kr | 37 036 kr |
| Skatteskulder | 26 702 kr | 21 862 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 312 051 kr | 261 304 kr | 274 714 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 392 512 kr | 1 292 212 kr | 1 320 165 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget, med säte i Arvika, bedriver lokalvård samt fönsterputsning till företag och privatpersoner. Verksamheten hyr en lokal med inrymmande kontor, förvaring av förbrukningsmaterial och personalrum.
Företrädare
- Ricky M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RIM Städservice AB för organisationsnummer?
RIM Städservice AB har organisationsnummer 559089-9174 (5590899174).
Var ligger RIM Städservice AB?
RIM Städservice AB har sin registrerade adress Tobol Högen 3, 67198 Gunnarskog.
Vilken bransch är RIM Städservice AB verksamt i?
RIM Städservice AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RIM Städservice AB?
RIM Städservice AB hade en nettoomsättning på 3 902 611 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har RIM Städservice AB?
RIM Städservice AB hade i genomsnitt 8 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Arvika
- Län
- Värmlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.