Encas Group AB
Encas Group AB har organisationsnummer 559090-4537 (5590904537)
Aktiebolag • Org.nr: 559090-4537
Om företaget
Encas Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar lokalvård, flyttjänster och skötsel och underhåll av grönytor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 22 procent till 1 660 388 kr räkenskapsåret 2025 (2 130 459 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Encas Group AB 1 660 388 kr och redovisade ett resultat på -34 376 kr. Rörelsemarginalen var -10,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var -36,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 55,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,5 procent | 5,5 procent | 0,1 procent till 14,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -10,8 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -36,3 procent | 45,9 procent | 22,6 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 55,4 procent | 192,1 procent | 118,2 procent till 372,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -22,1 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 332 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 196 000 kr | 520 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 983 av 8 926 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 84 av 264 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Malmö.
- Plats 3 226 av 11 139 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 11 410 av 38 994 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 99 586 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,2 procent | -3,1 procent | 1,6 procent | 3,8 procent | -10,5 procent |
| Vinstmarginal | -0,4 procent | -3,2 procent | 1,7 procent | 3,5 procent | -10,8 procent |
| Soliditet | 38,7 procent | 4,0 procent | 4,6 procent | -19,9 procent | -36,3 procent |
| Kassalikviditet | 163,0 procent | 104,2 procent | 104,8 procent | 77,3 procent | 55,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -19,2 procent | -781,9 procent | 65,0 procent | - | - |
| Omsättningstillväxt | - | 36,3 procent | 34,4 procent | 31,9 procent | -22,1 procent |
| Omsättning per anställd | 441 000 kr | 401 000 kr | 323 000 kr | 426 000 kr | 332 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 215 000 kr | 241 000 kr | 213 000 kr | 172 000 kr | 196 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
reginav 78c/o Haxhiaga
21363 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Vi ska erbjuda tjänster inom städning som flyttstädning, hemstädning, storstädning, online ebutik, affiliate program
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 832 417 kr | 881 733 kr | 1 201 772 kr | 1 614 618 kr | 2 130 459 kr | 1 660 388 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 581 430 kr | 77 680 kr | 104 017 kr | 170 239 kr | 141 734 kr | 97 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 133 959 kr | 121 241 kr | - | 343 073 kr | 120 339 kr |
| Övriga externa kostnader | 253 316 kr | 388 202 kr | 499 248 kr | 591 176 kr | 989 358 kr | 704 074 kr |
| Personalkostnader | 1 129 061 kr | 430 176 kr | 722 443 kr | 1 062 733 kr | 858 036 kr | 978 355 kr |
| Avskrivningar | 26 500 kr | 8 536 kr | 0 kr | - | - | 31 980 kr |
| Rörelseresultat | -63 435 kr | -1 460 kr | -37 143 kr | 25 220 kr | 81 726 kr | -174 262 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 4 909 kr | 1 166 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 2 600 kr | 1 902 kr | 840 kr | 3 374 kr | 7 625 kr | 5 848 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -66 035 kr | -3 362 kr | -37 983 kr | 26 755 kr | 75 267 kr | -180 109 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -145 733 kr | 145 733 kr |
| Skatt | 0 kr | 5 650 kr | 3 537 kr | 16 879 kr | 90 063 kr | - |
| Årets resultat | -66 035 kr | -9 012 kr | -41 520 kr | 9 876 kr | -160 529 kr | -34 376 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 135 281 kr | 0 kr | - | - | 159 900 kr | 127 920 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 135 281 kr | 0 kr | - | - | 159 900 kr | 127 920 kr |
| Omsättningstillgångar | 116 665 kr | 121 116 kr | 131 917 kr | 331 838 kr | 569 310 kr | 394 911 kr |
| Kortfristiga fordringar | 99 516 kr | 32 416 kr | 121 602 kr | 166 286 kr | 441 596 kr | 340 974 kr |
| Kassa och bank | 17 149 kr | 88 700 kr | 10 315 kr | 165 552 kr | 127 714 kr | 53 937 kr |
| Summa tillgångar | 251 946 kr | 121 116 kr | 131 917 kr | 331 838 kr | 729 210 kr | 522 831 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -5 350 kr | 46 830 kr | 5 310 kr | 15 186 kr | -145 342 kr | -189 595 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 685 kr | 5 842 kr | -3 170 kr | -44 690 kr | -44 690 kr | -205 219 kr |
| Årets resultat | -66 035 kr | -9 012 kr | -41 520 kr | 9 876 kr | -160 529 kr | -34 376 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 145 733 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 141 879 kr | 74 286 kr | 126 607 kr | 316 652 kr | 736 260 kr | 712 426 kr |
| Leverantörsskulder | 800 kr | 0 kr | 6 170 kr | 24 954 kr | 189 871 kr | 245 093 kr |
| Skatteskulder | 11 860 kr | 5 621 kr | 0 kr | 4 746 kr | 81 573 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 93 659 kr | 61 165 kr | 114 837 kr | 280 952 kr | 464 816 kr | 467 333 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 251 946 kr | 121 116 kr | 131 917 kr | 331 838 kr | 729 210 kr | 522 831 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget erbjuder tjänster inom städning såsom flyttstädning,hemstädning och storstädning samt utför byggarbete till privat personer och företag. Företaget har sitt säte i Malmö
Företrädare
- Shirine H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Encas Group AB för organisationsnummer?
Encas Group AB har organisationsnummer 559090-4537 (5590904537).
Var ligger Encas Group AB?
Encas Group AB har sin registrerade adress reginav 78, 21363 Malmö.
Vilken bransch är Encas Group AB verksamt i?
Encas Group AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Encas Group AB?
Encas Group AB hade en nettoomsättning på 1 660 388 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Encas Group AB?
Encas Group AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Encas Group AB (Företagsnamn)
- Oneflytt (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser flyttstädning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.