Huvva Holding AB
Huvva Holding AB har organisationsnummer 559090-6375 (5590906375)
Aktiebolag • Org.nr: 559090-6375
Om företaget
Huvva Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar fotoverksamhet och litterärt skapande och musikkomposition.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (72 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Huvva Holding AB 0 kr och redovisade ett resultat på -79 376 kr. Soliditeten var 99,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 2934,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,8 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2934,4 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 27 908 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 7 710 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -120,5 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | 152,8 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 60,4 procent | 97,8 procent | 98,1 procent | 99,0 procent | 99,8 procent |
| Kassalikviditet | 1646,5 procent | 325,3 procent | 1553,1 procent | 1324,1 procent | 2934,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 54,8 procent | 86,1 procent | 4,3 procent | -7,8 procent | -0,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -16,9 procent | -93,6 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 269 000 kr | 26 000 kr | 2 000 kr | 36 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 349 000 kr | 990 000 kr | 588 000 kr | 488 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Radarvägen 17c/o c/o Svärdby
18361 Täby
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Radarvägen 17 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall främst äga, utveckla och förvalta aktier, fastigheter & fast egendom. Företaget skall investera i innovativa företag. Konsultuppdrag inom affärsutveckling och försäljning är en naturlig del av verksamheten. Främst som ett led i att utvärdera potentiella och utveckla befintliga ägda eller delägda bolag. Journalistisk & konstnärlig verksamhet får också bedrivas.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 907 064 kr | 970 665 kr | 806 342 kr | 51 744 kr | 3 998 kr | 72 000 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 9 671 kr | 295 923 kr | 173 090 kr | 142 860 kr | 44 874 kr | 64 161 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 18 251 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 171 907 kr | 415 155 kr | 628 043 kr | 2 662 670 kr | 427 159 kr | 216 281 kr | 186 425 kr |
| Personalkostnader | 739 653 kr | 520 990 kr | 1 045 838 kr | 1 979 437 kr | 1 176 426 kr | 975 301 kr | -63 348 kr |
| Avskrivningar | - | - | 57 093 kr | 73 201 kr | 94 087 kr | 87 604 kr | 87 604 kr |
| Rörelseresultat | -22 747 kr | 44 191 kr | -971 710 kr | -4 490 474 kr | -1 550 814 kr | -1 162 311 kr | -146 520 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 22 324 kr | 131 806 kr | 18 155 kr |
| Räntekostnader | 838 kr | 14 kr | 8 221 kr | 42 552 kr | -68 kr | -29 kr | 19 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 417 182 kr | 1 122 496 kr | 1 232 229 kr | 11 985 983 kr | 609 737 kr | -1 013 645 kr | -79 376 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -19 200 kr | 34 100 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | 12 349 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 417 182 kr | 1 090 947 kr | 1 266 329 kr | 11 985 983 kr | 609 737 kr | -1 013 645 kr | -79 376 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 7 606 kr | 57 106 kr | 273 437 kr | 13 193 381 kr | 10 177 155 kr | 11 400 213 kr | 11 772 080 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 228 373 kr | 292 804 kr | 277 217 kr | 189 613 kr | 102 009 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 606 kr | 57 106 kr | 45 064 kr | 12 900 577 kr | 9 899 938 kr | 11 210 600 kr | 11 670 071 kr |
| Omsättningstillgångar | 717 195 kr | 1 643 791 kr | 3 551 077 kr | 1 041 706 kr | 4 133 549 kr | 1 763 924 kr | 806 961 kr |
| Kortfristiga fordringar | 298 031 kr | 1 195 938 kr | 2 805 607 kr | 453 520 kr | 264 973 kr | 299 636 kr | 79 544 kr |
| Kassa och bank | 419 164 kr | 447 853 kr | 745 470 kr | 588 186 kr | 3 868 576 kr | 1 464 288 kr | 727 417 kr |
| Summa tillgångar | 724 801 kr | 1 700 897 kr | 3 824 514 kr | 14 235 087 kr | 14 310 704 kr | 13 164 137 kr | 12 579 041 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 499 567 kr | 1 240 514 kr | 2 308 843 kr | 13 914 826 kr | 14 044 563 kr | 13 030 918 kr | 12 551 541 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 32 385 kr | 99 567 kr | 992 514 kr | 1 878 843 kr | 13 384 826 kr | 13 994 563 kr | 12 580 917 kr |
| Årets resultat | 417 182 kr | 1 090 947 kr | 1 266 329 kr | 11 985 983 kr | 609 737 kr | -1 013 645 kr | -79 376 kr |
| Obeskattade reserver | 14 900 kr | 34 100 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 210 334 kr | 426 283 kr | 215 671 kr | 320 261 kr | 266 141 kr | 133 219 kr | 27 500 kr |
| Leverantörsskulder | 2 844 kr | 125 575 kr | 9 645 kr | 53 448 kr | 25 482 kr | 18 356 kr | 14 604 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 4 573 kr | 0 kr | 446 kr | 446 kr | 149 kr | 149 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 207 490 kr | 230 721 kr | 71 277 kr | 50 252 kr | 93 860 kr | 6 542 kr | 2 747 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 724 801 kr | 1 700 897 kr | 3 824 514 kr | 14 235 087 kr | 14 310 704 kr | 13 164 137 kr | 12 579 041 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget skall främst äga, utveckla och förvalta aktier, fastigheter och fast egendom. Företaget skall investera i innovativa företag. Konsultuppdrag inom affärsutveckling och försäljning är en naturlig del av verksamheten. Främst som ett led i att utvärdera potentiella och utveckla befintliga ägda eller delägda bolag. Journalistisk & konstnärlig verksamhet får också bedrivas. Bolaget är moderbolag till Undersåkers Semesterby AB, 556494-9997 och äger 100% både avseende röst- och ägarandel. Eftersom dotterbolaget inte uppfyller de kriterier som anges i Årsredovisningslagen kapitel 7 § 3, så har ingen koncernredovisning upprättats. Företaget har sitt säte i Stockholm, Stockholms län.
Företrädare
- Jonas S (verkställande direktör)
- Johan M (styrelseordförande)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Huvva Holding AB för organisationsnummer?
Huvva Holding AB har organisationsnummer 559090-6375 (5590906375).
Var ligger Huvva Holding AB?
Huvva Holding AB har sin registrerade adress Radarvägen 17, 18361 Täby.
Vilken bransch är Huvva Holding AB verksamt i?
Huvva Holding AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Huvva Holding AB?
Huvva Holding AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.