H. Zahlander Förvaltning AB
H. Zahlander Förvaltning AB har organisationsnummer 559090-7431 (5590907431)
Aktiebolag • Org.nr: 559090-7431
Om företaget
H. Zahlander Förvaltning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrtälje. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 91 procent till 350 000 kr räkenskapsåret 2026 (3 983 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte H. Zahlander Förvaltning AB 350 000 kr och redovisade ett resultat på 2 525 148 kr. Rörelsemarginalen var 75,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 23,2 procent). Soliditeten var 94,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,3 procent). Kassalikviditeten var 2204,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 380,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 75,4 procent | 23,2 procent | 3,5 procent till 48,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -333,1 procent | 25,9 procent | 5,1 procent till 53,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 94,5 procent | 70,3 procent | 49,4 procent till 89,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2204,3 procent | 380,3 procent | 199,9 procent till 923,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,0 procent | 12,4 procent | -1,9 procent till 49,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -91,2 procent | -5,4 procent | -43,1 procent till 21,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 17 470 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 64 av 120 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Norrtälje.
- Plats 1 442 av 2 167 aktiebolag med säte i Norrtälje.
- Plats 68 783 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 207 007 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 65,4 procent | 80,0 procent | 81,0 procent | 75,4 procent |
| Vinstmarginal | - | 77,5 procent | 96,9 procent | 93,7 procent | -333,1 procent |
| Soliditet | 54,7 procent | 63,3 procent | 66,2 procent | 74,1 procent | 94,5 procent |
| Kassalikviditet | 99,4 procent | 2972,9 procent | 2347,1 procent | 2448,3 procent | 2204,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,5 procent | 14,0 procent | 17,9 procent | 18,3 procent | 13,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 31,6 procent | -2,7 procent | -91,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | 3 111 000 kr | 4 094 000 kr | 3 983 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 898 000 kr | 465 000 kr | 504 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sundstavägen 12476191 Norrtälje
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Sundstavägen 124 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är ekonomisk granskning och rådgivning och att bedriva förvaltning av aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 3 111 328 kr | 4 094 388 kr | 3 982 862 kr | 349 793 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | 93 189 kr | 127 403 kr |
| Övriga externa kostnader | 250 kr | 250 kr | 0 kr | 7 955 kr | 177 819 kr | 195 454 kr | 232 492 kr | 214 687 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 897 633 kr | 465 254 kr | 504 144 kr | -1 352 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 159 840 kr | 111 888 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -250 kr | -250 kr | 0 kr | -7 955 kr | 2 035 876 kr | 3 273 840 kr | 3 227 527 kr | 263 861 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 411 942 kr | 726 081 kr | 523 862 kr | 284 127 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 37 005 kr | 32 765 kr | 19 200 kr | 1 496 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 579 650 kr | -250 kr | 0 kr | -7 955 kr | 2 410 813 kr | 3 967 156 kr | 3 732 189 kr | -1 166 028 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -143 000 kr | -457 000 kr | 664 000 kr | 4 850 000 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 493 174 kr | 760 589 kr | 936 494 kr | 1 158 824 kr |
| Årets resultat | 1 579 650 kr | -250 kr | 0 kr | -7 955 kr | 1 774 639 kr | 2 749 567 kr | 3 459 695 kr | 2 525 148 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||||
| Anläggningstillgångar | 1 763 520 kr | 1 713 520 kr | 1 713 520 kr | 1 713 520 kr | 1 713 520 kr | 2 086 480 kr | 1 974 592 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 372 960 kr | 261 072 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 763 520 kr | 1 713 520 kr | 1 713 520 kr | 1 713 520 kr | 1 713 520 kr | 1 713 520 kr | 1 713 520 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 250 kr | 0 kr | - | 1 234 420 kr | 18 255 408 kr | 21 165 675 kr | 23 478 924 kr | 20 513 326 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | - | 77 948 kr | 581 747 kr | 951 300 kr | 634 035 kr | 182 821 kr |
| Kassa och bank | 250 kr | 0 kr | - | 1 156 472 kr | 17 673 661 kr | 20 214 375 kr | 22 844 889 kr | 2 630 505 kr |
| Summa tillgångar | 1 763 770 kr | 1 713 520 kr | 1 713 520 kr | 2 947 940 kr | 19 968 927 kr | 23 252 156 kr | 25 453 515 kr | 20 513 326 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||||
| Eget kapital | 1 620 050 kr | 1 619 800 kr | 1 619 800 kr | 1 611 845 kr | 12 648 321 kr | 15 397 889 kr | 18 857 583 kr | 19 382 731 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -9 600 kr | 1 569 800 kr | 1 569 800 kr | 1 569 800 kr | 10 823 682 kr | 12 598 322 kr | 15 347 888 kr | 16 807 583 kr |
| Årets resultat | 1 579 650 kr | -250 kr | 0 kr | -7 955 kr | 1 774 639 kr | 2 749 567 kr | 3 459 695 kr | 2 525 148 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 5 257 000 kr | 5 714 000 kr | 5 050 000 kr | 200 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 50 000 kr | 0 kr | - | 1 242 375 kr | 614 057 kr | 901 764 kr | 958 990 kr | 930 595 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | - | - | 50 000 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 398 761 kr | 666 176 kr | 439 217 kr | 391 904 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | 1 242 375 kr | 215 296 kr | 235 588 kr | 519 773 kr | 488 691 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 763 770 kr | 1 713 520 kr | 1 713 520 kr | 2 947 940 kr | 19 968 927 kr | 23 252 156 kr | 25 453 515 kr | 20 513 326 kr |
Företrädare
- Maria Z
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har H. Zahlander Förvaltning AB för organisationsnummer?
H. Zahlander Förvaltning AB har organisationsnummer 559090-7431 (5590907431).
Var ligger H. Zahlander Förvaltning AB?
H. Zahlander Förvaltning AB har sin registrerade adress Sundstavägen 124, 76191 Norrtälje.
Vilken bransch är H. Zahlander Förvaltning AB verksamt i?
H. Zahlander Förvaltning AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter H. Zahlander Förvaltning AB?
H. Zahlander Förvaltning AB hade en nettoomsättning på 350 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår H. Zahlander Förvaltning AB någon utdelning?
Styrelsen i H. Zahlander Förvaltning AB föreslog en utdelning på 1 300 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registrerade namn
- H. Zahlander Förvaltning AB (Företagsnamn)
- EGR Ekonomisk Granskning och Rådgivning (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser ekonomisk granskning och rådgivning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.