Om företaget
Limpyo puts & städ AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gimo. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 22 procent till 575 000 kr räkenskapsåret 2026 (470 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Limpyo puts & städ AB 575 000 kr och redovisade ett resultat på 34 288 kr. Rörelsemarginalen var 5,8 procent, under branschens median (median 6,2 procent). Soliditeten var 38,1 procent, under branschens median (median 45,2 procent). Kassalikviditeten var 179,9 procent, under branschens median (median 187,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,8 procent | 6,2 procent | 1,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,9 procent | 5,8 procent | 1,1 procent till 14,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 38,1 procent | 45,2 procent | 26,5 procent till 66,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 179,9 procent | 187,3 procent | 131,9 procent till 300,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 37,9 procent | 27,2 procent | 3,7 procent till 60,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 22,3 procent | 6,9 procent | -4,5 procent till 24,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 694 av 2 479 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 4 av 5 aktiebolag inom lokalvård med säte i Östhammar.
- Plats 317 av 499 aktiebolag med säte i Östhammar.
- Plats 6 122 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 182 785 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,6 procent | -5,8 procent | 3,0 procent | -6,4 procent | 5,8 procent |
| Vinstmarginal | 4,6 procent | -5,6 procent | 3,3 procent | -6,0 procent | 5,9 procent |
| Soliditet | 32,6 procent | 25,7 procent | 44,2 procent | 35,4 procent | 38,1 procent |
| Kassalikviditet | 148,3 procent | 134,6 procent | 179,3 procent | 154,9 procent | 179,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 50,8 procent | -55,5 procent | 21,7 procent | -49,2 procent | 37,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -23,8 procent | -42,5 procent | -14,6 procent | -14,5 procent | 22,3 procent |
| Omsättning per anställd | 373 000 kr | 644 000 kr | 550 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 328 000 kr | 601 000 kr | 483 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sågargatan 7Ac/o c/o Ording
74744 Gimo
Verksamhetsbeskrivning
Städning och fönsterputs samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 81210LokalvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 468 527 kr | 1 120 475 kr | 644 169 kr | 549 579 kr | 469 977 kr | 574 807 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 419 kr | 44 516 kr | 9 595 kr | 10 125 kr | 0 kr | 240 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 11 302 kr | 6 063 kr | 15 789 kr | 8 686 kr | 9 629 kr | 15 720 kr |
| Övriga externa kostnader | 159 755 kr | 124 467 kr | 73 889 kr | 51 098 kr | 51 535 kr | 66 250 kr |
| Personalkostnader | 1 399 308 kr | 982 671 kr | 601 135 kr | 483 434 kr | 438 952 kr | 459 953 kr |
| Avskrivningar | 13 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -112 419 kr | 51 790 kr | -37 049 kr | 16 486 kr | -30 139 kr | 33 124 kr |
| Ränteintäkter | 777 kr | 406 kr | 416 kr | 1 675 kr | 2 508 kr | 1 165 kr |
| Räntekostnader | - | 33 kr | -160 kr | -19 kr | 7 kr | 1 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -111 642 kr | 52 163 kr | -36 473 kr | 18 180 kr | -27 638 kr | 34 288 kr |
| Bokslutsdispositioner | 59 597 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 197 kr | 280 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -52 242 kr | 51 883 kr | -36 473 kr | 18 180 kr | -27 638 kr | 34 288 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 39 000 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 39 000 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 608 215 kr | 313 432 kr | 255 623 kr | 189 539 kr | 158 633 kr | 237 521 kr |
| Kortfristiga fordringar | 355 294 kr | 142 331 kr | 143 997 kr | 70 037 kr | 72 589 kr | 84 600 kr |
| Kassa och bank | 252 921 kr | 171 101 kr | 111 626 kr | 119 502 kr | 86 044 kr | 152 921 kr |
| Summa tillgångar | 647 215 kr | 313 432 kr | 255 623 kr | 189 539 kr | 158 633 kr | 237 521 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 134 253 kr | 102 135 kr | 65 662 kr | 83 842 kr | 56 203 kr | 90 491 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 136 495 kr | 252 kr | 52 135 kr | 15 662 kr | 33 841 kr | 6 203 kr |
| Årets resultat | -52 242 kr | 51 883 kr | -36 473 kr | 18 180 kr | -27 638 kr | 34 288 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 512 962 kr | 211 297 kr | 189 961 kr | 105 697 kr | 102 430 kr | 131 995 kr |
| Leverantörsskulder | 280 kr | 0 kr | 4 184 kr | 0 kr | - | 999 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 235 031 kr | 95 539 kr | 67 209 kr | 22 690 kr | 37 454 kr | 44 271 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 647 215 kr | 313 432 kr | 255 623 kr | 189 539 kr | 158 633 kr | 237 521 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget som registrerades 2016 bedriver städning och fönsterputs samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala län, Östhammars kommun.
Företrädare
- Albin O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Limpyo puts & städ AB för organisationsnummer?
Limpyo puts & städ AB har organisationsnummer 559091-0872 (5590910872).
Var ligger Limpyo puts & städ AB?
Limpyo puts & städ AB har sin registrerade adress Sågargatan 7A, 74744 Gimo.
Vilken bransch är Limpyo puts & städ AB verksamt i?
Limpyo puts & städ AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Limpyo puts & städ AB?
Limpyo puts & städ AB hade en nettoomsättning på 575 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östhammar
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.