Nolby Maskin AB
Nolby Maskin AB har organisationsnummer 559091-1375 (5590911375)
Aktiebolag • Org.nr: 559091-1375
Om företaget
Nolby Maskin AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundsvall. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Företaget bedriver även verksamhet inom vägtransport, godstrafik.
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 9 procent till 1 016 393 kr räkenskapsåret 2026 (929 196 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Nolby Maskin AB 1 016 393 kr och redovisade ett resultat på 44 369 kr. Rörelsemarginalen var 5,9 procent, under branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 91,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,5 procent). Kassalikviditeten var 1207,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 217,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,9 procent | 8,6 procent | 1,1 procent till 19,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,9 procent | 7,9 procent | 0,3 procent till 19,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 91,7 procent | 47,5 procent | 25,3 procent till 71,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1207,3 procent | 217,8 procent | 118,6 procent till 462,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 16,1 procent | 15,1 procent | 0,3 procent till 41,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 9,4 procent | 1,1 procent | -19,7 procent till 29,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 016 000 kr | 1 543 000 kr | 929 000 kr till 2 252 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 486 000 kr | 580 000 kr | 397 000 kr till 712 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 273 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 43 av 60 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Sundsvall.
- Plats 1 206 av 2 721 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 2 836 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 143 890 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,6 procent | 9,2 procent | -5,2 procent | 7,4 procent | 5,9 procent |
| Vinstmarginal | 3,6 procent | 9,2 procent | -5,2 procent | 7,5 procent | 5,9 procent |
| Soliditet | 21,4 procent | 68,0 procent | 84,5 procent | 83,1 procent | 91,7 procent |
| Kassalikviditet | 127,2 procent | 312,7 procent | 643,7 procent | 591,3 procent | 1207,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 35,9 procent | 40,2 procent | -33,1 procent | 27,5 procent | 16,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 19,6 procent | -17,9 procent | - | -12,4 procent | 9,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 464 000 kr | 1 202 000 kr | 1 060 000 kr | 929 000 kr | 1 016 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 646 000 kr | 688 000 kr | 502 000 kr | 469 000 kr | 486 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Linjevägen 2785468 Sundsvall
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Linjevägen 27 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva entreprenad- verksamhet inom transporter och markarbeten samt uthyrning och skötsel av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 223 551 kr | 1 463 782 kr | 1 202 006 kr | 1 060 395 kr | 929 196 kr | 1 016 393 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 60 000 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 299 464 kr | 248 534 kr | 357 861 kr | 673 932 kr | 390 956 kr | 470 562 kr |
| Personalkostnader | 612 629 kr | 645 851 kr | 687 716 kr | 502 020 kr | 469 166 kr | 486 037 kr |
| Rörelseresultat | -36 820 kr | 52 279 kr | 110 399 kr | -55 557 kr | 69 074 kr | 59 794 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 79 kr | 649 kr | 307 kr |
| Räntekostnader | - | 63 kr | 5 kr | 114 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -36 820 kr | 52 216 kr | 110 394 kr | -55 592 kr | 69 723 kr | 60 101 kr |
| Skatt | 0 kr | 5 917 kr | 23 885 kr | 0 kr | 5 889 kr | 15 732 kr |
| Årets resultat | -36 820 kr | 46 299 kr | 86 509 kr | -55 592 kr | 63 834 kr | 44 369 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 223 620 kr | 603 722 kr | 316 764 kr | 199 109 kr | 279 233 kr | 301 337 kr |
| Kortfristiga fordringar | 154 400 kr | 332 745 kr | 123 073 kr | 134 945 kr | 45 935 kr | 151 285 kr |
| Kassa och bank | 69 220 kr | 270 977 kr | 193 691 kr | 64 164 kr | 233 298 kr | 150 052 kr |
| Summa tillgångar | 223 620 kr | 603 722 kr | 316 764 kr | 199 109 kr | 279 233 kr | 301 337 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 82 656 kr | 128 955 kr | 215 464 kr | 168 175 kr | 232 009 kr | 276 378 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 69 476 kr | 32 656 kr | 78 955 kr | 173 767 kr | 118 175 kr | 182 009 kr |
| Årets resultat | -36 820 kr | 46 299 kr | 86 509 kr | -55 592 kr | 63 834 kr | 44 369 kr |
| Kortfristiga skulder | 140 964 kr | 474 767 kr | 101 300 kr | 30 934 kr | 47 224 kr | 24 959 kr |
| Leverantörsskulder | 108 665 kr | 103 242 kr | 9 489 kr | 2 612 kr | 0 kr | 2 475 kr |
| Skatteskulder | - | - | 5 624 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 299 kr | 361 526 kr | 76 187 kr | 18 322 kr | 37 224 kr | 12 484 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 223 620 kr | 603 722 kr | 316 764 kr | 199 109 kr | 279 233 kr | 301 337 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver entreprenadverksamhet inom transporter och markarbeten samt uthyrning och skötsel av fastigheter. Företaget har sitt säte i Sundsvall.
Företrädare
- Kent B
Undertecknad i Sundsvall 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nolby Maskin AB för organisationsnummer?
Nolby Maskin AB har organisationsnummer 559091-1375 (5590911375).
Var ligger Nolby Maskin AB?
Nolby Maskin AB har sin registrerade adress Linjevägen 27, 85468 Sundsvall.
Vilken bransch är Nolby Maskin AB verksamt i?
Nolby Maskin AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nolby Maskin AB?
Nolby Maskin AB hade en nettoomsättning på 1 016 393 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nolby Maskin AB?
Nolby Maskin AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.