Essfast AB
Essfast AB har organisationsnummer 559091-1557 (5590911557)
Aktiebolag • Org.nr: 559091-1557
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerÖrebro
Om företaget
Essfast AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 3 291 626 kr räkenskapsåret 2025 (3 053 675 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Essfast AB 3 291 626 kr och redovisade ett resultat på 513 529 kr. Rörelsemarginalen var 38,9 procent, under branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 26,0 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 124,2 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,9 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 19,7 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 26,0 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 124,2 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 7,8 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 615 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 6 av 63 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Örebro.
- Plats 652 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 1 104 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 53 256 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,5 procent | 53,1 procent | 47,4 procent | 45,6 procent | 38,9 procent |
| Vinstmarginal | 27,9 procent | 30,5 procent | 11,4 procent | 14,7 procent | 19,7 procent |
| Soliditet | 19,9 procent | 21,8 procent | 22,8 procent | 23,8 procent | 26,0 procent |
| Kassalikviditet | 6,3 procent | 69,0 procent | 90,4 procent | 123,4 procent | 124,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,1 procent | 7,7 procent | 3,1 procent | 4,4 procent | 5,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 7,7 procent | 13,1 procent | 12,0 procent | 7,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
GAMLA VÄGEN, 1470227 Örebro
Bolag på samma adress
4 andra bolag har GAMLA VÄGEN, 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 237 101 kr | 2 410 392 kr | 2 726 636 kr | 3 053 675 kr | 3 291 626 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 6 707 kr | 62 085 kr | 0 kr | 54 153 kr |
| Övriga externa kostnader | 485 998 kr | 449 442 kr | 807 790 kr | 971 949 kr | 1 378 365 kr |
| Avskrivningar | 688 562 kr | 688 562 kr | 688 560 kr | 688 560 kr | 688 560 kr |
| Rörelseresultat | 1 062 541 kr | 1 279 095 kr | 1 292 371 kr | 1 393 166 kr | 1 278 854 kr |
| Ränteintäkter | - | 101 kr | 3 728 kr | 4 297 kr | 1 168 kr |
| Räntekostnader | 438 842 kr | 543 793 kr | 986 497 kr | 947 586 kr | 632 696 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 623 699 kr | 735 403 kr | 309 602 kr | 449 877 kr | 647 326 kr |
| Skatt | 128 502 kr | 151 665 kr | 65 009 kr | 95 318 kr | 133 797 kr |
| Årets resultat | 495 197 kr | 583 738 kr | 244 593 kr | 354 559 kr | 513 529 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 34 266 506 kr | 33 577 944 kr | 32 889 384 kr | 32 200 824 kr | 31 512 264 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 34 266 506 kr | 33 577 944 kr | 32 889 384 kr | 32 200 824 kr | 31 512 264 kr |
| Omsättningstillgångar | 688 661 kr | 1 060 629 kr | 1 237 991 kr | 2 027 845 kr | 1 755 490 kr |
| Kortfristiga fordringar | 79 404 kr | 187 809 kr | 320 928 kr | 249 660 kr | 442 956 kr |
| Kassa och bank | 609 257 kr | 872 820 kr | 917 063 kr | 1 778 185 kr | 1 312 534 kr |
| Summa tillgångar | 34 955 167 kr | 34 638 573 kr | 34 127 375 kr | 34 228 669 kr | 33 267 754 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 6 960 227 kr | 7 543 964 kr | 7 788 557 kr | 8 143 116 kr | 8 656 646 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 415 030 kr | 6 910 226 kr | 7 493 964 kr | 7 738 557 kr | 8 093 117 kr |
| Årets resultat | 495 197 kr | 583 738 kr | 244 593 kr | 354 559 kr | 513 529 kr |
| Kortfristiga skulder | 11 009 940 kr | 1 536 609 kr | 1 368 818 kr | 1 643 553 kr | 1 413 748 kr |
| Leverantörsskulder | 129 336 kr | 57 781 kr | 59 937 kr | 105 026 kr | 9 792 kr |
| Skatteskulder | 203 138 kr | 280 197 kr | 77 986 kr | 93 013 kr | 69 583 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | 171 962 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 34 955 167 kr | 34 638 573 kr | 34 127 375 kr | 34 228 669 kr | 33 267 754 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Gustav Mikael E (ordförande)
- Karl Göte Markus E (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Essfast AB för organisationsnummer?
Essfast AB har organisationsnummer 559091-1557 (5590911557).
Var ligger Essfast AB?
Essfast AB har sin registrerade adress GAMLA VÄGEN, 14, 70227 Örebro.
Vilken bransch är Essfast AB verksamt i?
Essfast AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Essfast AB?
Essfast AB hade en nettoomsättning på 3 291 626 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.