M+M Börjesson AB
M+M Börjesson AB har organisationsnummer 559091-3231 (5590913231)
Aktiebolag • Org.nr: 559091-3231
Om företaget
M+M Börjesson AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81100). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader, övrig musik-, dans- och kulturell utbildning, måleriarbeten och förmedling avseende detaljhandel.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 86 procent till 13 270 kr räkenskapsåret 2025 (97 850 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte M+M Börjesson AB 13 270 kr och redovisade ett resultat på 1 383 kr. Soliditeten var 79,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 56,0 procent). Kassalikviditeten var 4971,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 242,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,3 procent | 56,0 procent | 27,1 procent till 77,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 4971,6 procent | 242,1 procent | 127,8 procent till 479,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,0 procent | 12,7 procent | -1,8 procent till 42,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 157 av 1 341 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet.
- Plats 16 av 17 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet med säte i Norrköping.
- Plats 3 380 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 10 230 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 274 594 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,9 procent | 96,0 procent | 84,8 procent | 83,4 procent | 79,3 procent |
| Kassalikviditet | 1640,9 procent | 2471,0 procent | 888,1 procent | 1192,6 procent | 4971,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,7 procent | -4,5 procent | 15,0 procent | 14,4 procent | 1,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Travbanevägen 71c/o c/o Mikael Börjesson
60385 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Intendent i sporthall. Försäljning av sport och motionsartiklar. Trädgårds och trädfällningsarbeten. Bygg och måleriarbeten och därmed förenlig verksamhet. Lärare, kursledare, föredragshållare inom formgivning. Utställningskonsult och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 88 958 kr | 83 149 kr | 35 670 kr | 0 kr | 80 255 kr | 97 850 kr | 13 270 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 16 768 kr | 13 276 kr | 6 932 kr | 6 745 kr | 8 193 kr | 12 610 kr | 8 730 kr |
| Personalkostnader | 7 400 kr | 2 610 kr | 3 290 kr | 4 400 kr | 6 397 kr | 3 316 kr | 2 604 kr |
| Rörelseresultat | 61 385 kr | 67 263 kr | 25 448 kr | -11 145 kr | 65 665 kr | 81 924 kr | 1 936 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 470 kr | 0 kr | - | - | 93 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | 218 kr | 56 kr | 1 kr | -215 kr | 0 kr | 20 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 61 385 kr | 67 515 kr | 25 392 kr | -11 146 kr | 65 880 kr | 82 017 kr | 1 916 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -13 630 kr | -20 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 14 603 kr | 14 494 kr | 5 444 kr | 0 kr | 8 423 kr | 12 922 kr | 533 kr |
| Årets resultat | 46 782 kr | 53 021 kr | 19 948 kr | -11 146 kr | 43 827 kr | 49 095 kr | 1 383 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 237 885 kr | 275 422 kr | 276 252 kr | 258 742 kr | 344 520 kr | 409 130 kr | 179 823 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 15 279 kr | 8 265 kr | 21 138 kr | 16 763 kr | 75 682 kr | 2 kr | 7 187 kr |
| Kassa och bank | 222 606 kr | 267 157 kr | 255 114 kr | 241 979 kr | 268 838 kr | 409 128 kr | 172 636 kr |
| Summa tillgångar | 237 885 kr | 275 422 kr | 276 252 kr | 258 742 kr | 344 520 kr | 409 130 kr | 179 823 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 186 448 kr | 239 469 kr | 259 417 kr | 248 271 kr | 292 098 kr | 341 193 kr | 142 576 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 79 666 kr | 126 448 kr | 179 469 kr | 199 417 kr | 188 271 kr | 232 098 kr | 81 193 kr |
| Årets resultat | 46 782 kr | 53 021 kr | 19 948 kr | -11 146 kr | 43 827 kr | 49 095 kr | 1 383 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 13 630 kr | 33 630 kr | 33 630 kr |
| Kortfristiga skulder | 51 437 kr | 35 953 kr | 16 835 kr | 10 471 kr | 38 792 kr | 34 307 kr | 3 617 kr |
| Skatteskulder | 31 281 kr | 13 039 kr | 0 kr | - | 8 423 kr | 8 162 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 156 kr | 21 413 kr | 15 334 kr | 8 970 kr | 28 868 kr | 24 644 kr | 2 117 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 237 885 kr | 275 422 kr | 276 252 kr | 258 742 kr | 344 520 kr | 409 130 kr | 179 823 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget säljer skyddsutrustning samt tjänster inom sport samt diverse konsultverksamhet. Företaget har sitt säte i Norrköping Östergötland.
Företrädare
- Mikael B
Undertecknad i Norrköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har M+M Börjesson AB för organisationsnummer?
M+M Börjesson AB har organisationsnummer 559091-3231 (5590913231).
Var ligger M+M Börjesson AB?
M+M Börjesson AB har sin registrerade adress Travbanevägen 71, 60385 Norrköping.
Vilken bransch är M+M Börjesson AB verksamt i?
M+M Börjesson AB är registrerat i branschen fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter M+M Börjesson AB?
M+M Börjesson AB hade en nettoomsättning på 13 270 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- M+M Börjesson AB (Företagsnamn)
- Mickes Intendent, träd och trädgårdsskötsel (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser indendent i sporthall, trädgårds och trädfällningsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.