Fatbursverket AB
Fatbursverket AB har organisationsnummer 559091-4809 (5590914809)
Aktiebolag • Org.nr: 559091-4809
Om företaget
Fatbursverket AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 69 procent till 7 585 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 484 168 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fatbursverket AB 7 585 000 kr och redovisade ett resultat på -136 712 kr. Rörelsemarginalen var -1,0 procent, under branschens median (median 3,3 procent). Soliditeten var 28,9 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 38,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,0 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -1,8 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 28,9 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 38,2 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -19,4 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 084 000 kr | 1 139 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 510 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 440 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 396 av 1 927 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 5 059 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 7 902 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 25 501 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,3 procent | 14,6 procent | 15,1 procent | 8,9 procent | -1,0 procent |
| Vinstmarginal | 7,3 procent | 13,3 procent | 9,4 procent | 8,8 procent | -1,8 procent |
| Soliditet | 16,4 procent | 24,5 procent | 38,6 procent | 41,7 procent | 28,9 procent |
| Kassalikviditet | 253,8 procent | 317,2 procent | 208,9 procent | 234,6 procent | 38,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,3 procent | 44,6 procent | 27,4 procent | 24,0 procent | -19,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -7,2 procent | 17,7 procent | 24,1 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 104 000 kr | 1 024 000 kr | 723 000 kr | 897 000 kr | 1 084 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 339 000 kr | 301 000 kr | 286 000 kr | 342 000 kr | 510 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Krukmakargatan 33bc/o Christopher Hesselbäck
11851 Stockholm
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Krukmakargatan 33b som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Restaurang, catering, restaurangkonsult, livsmedelshandel, cafe, restaurangutbildning, eventbolag.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 310 619 kr | 3 071 208 kr | 3 613 713 kr | 4 484 168 kr | 7 584 831 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 157 722 kr | 208 601 kr | 12 250 kr | 51 668 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 599 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 013 677 kr | 895 709 kr | 764 647 kr | 1 148 836 kr | 1 759 651 kr |
| Personalkostnader | 1 017 239 kr | 902 870 kr | 1 428 118 kr | 1 711 144 kr | 3 572 216 kr |
| Avskrivningar | 127 769 kr | 155 438 kr | 123 807 kr | 3 703 kr | 418 296 kr |
| Rörelseresultat | 242 289 kr | 448 893 kr | 546 858 kr | 400 052 kr | -72 483 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 496 kr |
| Räntekostnader | 1 581 kr | 40 218 kr | 208 674 kr | 3 503 kr | 64 725 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 240 708 kr | 408 675 kr | 338 184 kr | 396 549 kr | -136 712 kr |
| Bokslutsdispositioner | -62 000 kr | -108 500 kr | -88 581 kr | -105 755 kr | 0 kr |
| Skatt | 40 182 kr | 69 654 kr | 54 742 kr | 65 355 kr | - |
| Årets resultat | 138 526 kr | 230 521 kr | 194 861 kr | 225 439 kr | -136 712 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 288 127 kr | 132 689 kr | 8 882 kr | 5 179 kr | 1 648 111 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 127 kr | 12 689 kr | 8 882 kr | 5 179 kr | 1 648 111 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 456 423 kr | 1 982 610 kr | 1 835 217 kr | 2 242 553 kr | 784 385 kr |
| Varulager | 101 313 kr | 86 832 kr | 109 759 kr | 134 602 kr | 149 922 kr |
| Kortfristiga fordringar | 91 475 kr | 109 614 kr | 156 433 kr | 170 710 kr | 367 458 kr |
| Kassa och bank | 1 263 635 kr | 1 786 164 kr | 1 569 025 kr | 1 937 241 kr | 267 005 kr |
| Summa tillgångar | 1 744 550 kr | 2 115 299 kr | 1 844 099 kr | 2 247 732 kr | 2 432 496 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 286 707 kr | 517 228 kr | 712 089 kr | 937 528 kr | 704 040 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 98 181 kr | 236 707 kr | 467 228 kr | 662 089 kr | 790 752 kr |
| Årets resultat | 138 526 kr | 230 521 kr | 194 861 kr | 225 439 kr | -136 712 kr |
| Obeskattade reserver | 109 000 kr | 217 500 kr | 306 081 kr | 411 836 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 533 842 kr | 597 571 kr | 825 929 kr | 898 368 kr | 1 659 012 kr |
| Leverantörsskulder | 45 900 kr | 19 391 kr | 100 181 kr | 112 342 kr | 437 080 kr |
| Skatteskulder | 71 855 kr | 119 736 kr | 124 396 kr | 120 097 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 106 338 kr | 49 447 kr | 162 650 kr | 163 275 kr | 331 644 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 744 550 kr | 2 115 299 kr | 1 844 099 kr | 2 247 732 kr | 2 432 496 kr |
Företrädare
- Christopher H (ordförande)
- Pär W
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fatbursverket AB för organisationsnummer?
Fatbursverket AB har organisationsnummer 559091-4809 (5590914809).
Var ligger Fatbursverket AB?
Fatbursverket AB har sin registrerade adress Krukmakargatan 33b, 11851 Stockholm.
Vilken bransch är Fatbursverket AB verksamt i?
Fatbursverket AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fatbursverket AB?
Fatbursverket AB hade en nettoomsättning på 7 585 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fatbursverket AB?
Fatbursverket AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Fatbursverket AB (Företagsnamn)
- APROPOS BAR (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser cocktailbar.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.