Snowstorm IT AB
Snowstorm IT AB har organisationsnummer 559091-8537 (5590918537)
Aktiebolag • Org.nr: 559091-8537
Om företaget
Snowstorm IT AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 261 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 238 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Snowstorm IT AB 1 261 000 kr och redovisade ett resultat på 286 742 kr. Rörelsemarginalen var 17,7 procent, under branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 50,2 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 128,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,7 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 18,8 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 50,2 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 128,0 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 67,6 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 1,9 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 261 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 887 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 631 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 1 293 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 23 136 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 41 415 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 125 732 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,2 procent | 31,7 procent | 15,6 procent | 22,2 procent | 17,7 procent |
| Vinstmarginal | 14,1 procent | 32,8 procent | 15,6 procent | 23,6 procent | 18,8 procent |
| Soliditet | 71,2 procent | 61,4 procent | 34,9 procent | 61,9 procent | 50,2 procent |
| Kassalikviditet | 271,0 procent | 290,4 procent | 136,6 procent | 312,0 procent | 128,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,6 procent | 48,7 procent | 41,3 procent | 48,6 procent | 67,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -63,1 procent | 130,5 procent | 10,9 procent | 13,5 procent | 1,9 procent |
| Omsättning per anställd | 427 000 kr | 984 000 kr | 1 091 000 kr | 1 238 000 kr | 1 261 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 334 000 kr | 605 000 kr | 834 000 kr | 838 000 kr | 887 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tennisvägen 43c/o Tor Sterner
19277 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, mjukvaruutveckling, försäljning av mjukvara, utbildningar, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 155 610 kr | 426 969 kr | 984 053 kr | 1 021 635 kr | 1 307 591 kr | 1 261 051 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 85 781 kr | 0 kr | - | 69 633 kr | -69 633 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 31 312 kr | 57 369 kr | 67 355 kr | 70 104 kr | 107 119 kr | 141 265 kr |
| Personalkostnader | 757 689 kr | 334 470 kr | 605 099 kr | 833 525 kr | 838 087 kr | 886 580 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 8 803 kr | 9 604 kr | 9 604 kr |
| Rörelseresultat | 452 390 kr | 35 130 kr | 311 599 kr | 170 167 kr | 274 482 kr | 223 602 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 24 kr | 312 kr | 485 kr | 118 kr |
| Räntekostnader | 1 365 kr | 840 kr | 277 kr | 414 kr | 287 kr | 893 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 451 025 kr | 60 330 kr | 322 906 kr | 170 065 kr | 291 510 kr | 237 457 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -80 000 kr | -42 000 kr | 0 kr | 122 000 kr |
| Skatt | 96 965 kr | 7 286 kr | 51 199 kr | 26 707 kr | 59 389 kr | 72 715 kr |
| Årets resultat | 354 060 kr | 53 044 kr | 191 707 kr | 101 358 kr | 232 121 kr | 286 742 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 155 000 kr | 155 000 kr | 155 000 kr | 244 675 kr | 235 071 kr | 305 967 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 39 214 kr | 29 610 kr | 20 006 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 155 000 kr | 155 000 kr | 155 000 kr | 205 461 kr | 205 461 kr | 285 961 kr |
| Omsättningstillgångar | 765 365 kr | 550 328 kr | 486 507 kr | 457 811 kr | 536 254 kr | 539 796 kr |
| Kortfristiga fordringar | 329 468 kr | 328 273 kr | 357 097 kr | 246 660 kr | 281 871 kr | 264 300 kr |
| Kassa och bank | 435 897 kr | 222 055 kr | 129 410 kr | 211 151 kr | 254 383 kr | 275 496 kr |
| Summa tillgångar | 920 365 kr | 705 328 kr | 641 507 kr | 702 486 kr | 771 325 kr | 845 763 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 699 240 kr | 502 283 kr | 393 990 kr | 245 348 kr | 477 469 kr | 424 211 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 295 180 kr | 399 239 kr | 152 283 kr | 93 990 kr | 195 348 kr | 87 469 kr |
| Årets resultat | 354 060 kr | 53 044 kr | 191 707 kr | 101 358 kr | 232 121 kr | 286 742 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 80 000 kr | 122 000 kr | 122 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 221 125 kr | 203 045 kr | 167 517 kr | 335 138 kr | 171 857 kr | 421 552 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 4 682 kr | 414 kr | 2 529 kr | 11 260 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 12 331 kr | 20 950 kr | 5 045 kr | 10 303 kr | 29 011 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 140 076 kr | 155 073 kr | 141 885 kr | 329 679 kr | 159 025 kr | 381 281 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 920 365 kr | 705 328 kr | 641 507 kr | 702 486 kr | 771 325 kr | 845 763 kr |
Företrädare
- Tor S
Undertecknad i Sollentuna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Snowstorm IT AB för organisationsnummer?
Snowstorm IT AB har organisationsnummer 559091-8537 (5590918537).
Var ligger Snowstorm IT AB?
Snowstorm IT AB har sin registrerade adress Tennisvägen 43, 19277 Sollentuna.
Vilken bransch är Snowstorm IT AB verksamt i?
Snowstorm IT AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Snowstorm IT AB?
Snowstorm IT AB hade en nettoomsättning på 1 261 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Snowstorm IT AB?
Snowstorm IT AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Snowstorm IT AB någon utdelning?
Styrelsen i Snowstorm IT AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.