Om företaget
Lindelöf Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölnlycke. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som revision enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69202). Företaget bedriver även verksamhet inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lindelöf Invest AB 0 kr och redovisade ett resultat på 7 437 351 kr. Soliditeten var 99,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,8 procent). Kassalikviditeten var 73413,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 370,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 procent | 67,8 procent | 46,5 procent till 87,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 73413,9 procent | 370,8 procent | 202,6 procent till 869,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 99,3 procent | 25,6 procent | 2,8 procent till 69,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 375 av 470 aktiebolag inom revision.
- Plats 3 av 3 aktiebolag inom revision med säte i Härryda.
- Plats 1 069 av 1 256 aktiebolag med säte i Härryda.
- Plats 46 540 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,4 procent | 96,4 procent | 97,0 procent | 87,3 procent | 99,9 procent |
| Kassalikviditet | 2793,7 procent | 2793,7 procent | 3360,4 procent | 786,2 procent | 73413,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 0,0 procent | 81,4 procent | -5,8 procent | 99,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Byvägen 10c/o Victor Lindelöf
43542 Mölnlycke
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver revisionsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Företaget skall även äga och förvalta värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | - | - | - | 5 439 kr | 528 kr | 1 500 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 2 500 kr | - |
| Rörelseresultat | 0 kr | 0 kr | 0 kr | -5 439 kr | -3 028 kr | -1 500 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 3 840 kr | 0 kr | 7 190 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 193 080 kr | 0 kr | 0 kr | 223 806 kr | -3 028 kr | 7 438 569 kr |
| Skatt | - | - | - | - | - | 1 218 kr |
| Årets resultat | 193 080 kr | 0 kr | 0 kr | 223 806 kr | -3 028 kr | 7 437 351 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 12 630 kr | 0 kr | - | - | - | 3 168 189 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 630 kr | 0 kr | - | - | - | 3 168 189 kr |
| Omsättningstillgångar | 230 450 kr | 53 080 kr | 53 080 kr | 283 420 kr | 59 530 kr | 4 327 014 kr |
| Kassa och bank | 230 450 kr | 53 080 kr | 53 080 kr | 283 420 kr | 59 530 kr | 4 327 014 kr |
| Summa tillgångar | 243 080 kr | 53 080 kr | 53 080 kr | 283 420 kr | 59 530 kr | 7 495 203 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 241 180 kr | 51 180 kr | 51 180 kr | 274 986 kr | 51 958 kr | 7 489 309 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -1 900 kr | 1 180 kr | 1 180 kr | 1 180 kr | 4 986 kr | 1 958 kr |
| Årets resultat | 193 080 kr | 0 kr | 0 kr | 223 806 kr | -3 028 kr | 7 437 351 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 900 kr | 1 900 kr | 1 900 kr | 8 434 kr | 7 572 kr | 5 894 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 1 218 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 900 kr | 1 900 kr | 1 900 kr | 8 434 kr | 7 572 kr | 4 676 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 243 080 kr | 53 080 kr | 53 080 kr | 283 420 kr | 59 530 kr | 7 495 203 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är revisionsverksamhet samt förvaltning av värdepapper och andra andelar.
Under räkenskapsåret har en transaktion skett där andelar i ett annat revisionsbolag sålts. Effekten av detta är en reavinst vilket förklarar den finansiella intäkten samt en återinvestering vilket återfinns i balansräkningen.
Företrädare
- Victor L
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lindelöf Invest AB för organisationsnummer?
Lindelöf Invest AB har organisationsnummer 559091-8792 (5590918792).
Var ligger Lindelöf Invest AB?
Lindelöf Invest AB har sin registrerade adress Byvägen 10, 43542 Mölnlycke.
Vilken bransch är Lindelöf Invest AB verksamt i?
Lindelöf Invest AB är registrerat i branschen revision enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lindelöf Invest AB?
Lindelöf Invest AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härryda
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.