Bittan Lindh Marknadskommunikation AB
Bittan Lindh Marknadskommunikation AB har organisationsnummer 559092-5698 (5590925698)
Aktiebolag • Org.nr: 559092-5698
Om företaget
Bittan Lindh Marknadskommunikation AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 70 procent till 130 643 kr räkenskapsåret 2026 (442 553 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Bittan Lindh Marknadskommunikation AB 130 643 kr och redovisade ett resultat på 45 554 kr. Rörelsemarginalen var 47,6 procent, över branschens median (median 23,2 procent). Soliditeten var 91,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,3 procent). Kassalikviditeten var 63,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 380,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,6 procent | 23,2 procent | 3,5 procent till 48,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 44,9 procent | 25,9 procent | 5,1 procent till 53,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 91,6 procent | 70,3 procent | 49,4 procent till 89,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 63,2 procent | 380,3 procent | 199,9 procent till 923,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,3 procent | 12,4 procent | -1,9 procent till 49,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -70,5 procent | -5,4 procent | -43,1 procent till 21,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 131 000 kr | 885 000 kr | 300 000 kr till 1 522 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 44 000 kr | 486 000 kr | 118 000 kr till 844 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 21 635 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 6 019 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 44 905 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 80 019 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 240 593 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,0 procent | 38,7 procent | 89,0 procent | 77,9 procent | 47,6 procent |
| Vinstmarginal | 16,3 procent | 38,3 procent | 88,8 procent | 75,3 procent | 44,9 procent |
| Soliditet | 32,1 procent | 44,0 procent | 45,5 procent | 87,7 procent | 91,6 procent |
| Kassalikviditet | 60,2 procent | 85,2 procent | 76,3 procent | 50,7 procent | 63,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 24,7 procent | 41,7 procent | 67,0 procent | 19,6 procent | 3,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -8,6 procent | 22,6 procent | -29,6 procent | -56,7 procent | -70,5 procent |
| Omsättning per anställd | 592 000 kr | 725 000 kr | 1 021 000 kr | 443 000 kr | 131 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 462 000 kr | 417 000 kr | 30 000 kr | 37 000 kr | 44 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vanadisvägen 2411346 Stockholm
Bolag på samma adress
16 andra bolag har Vanadisvägen 24 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Företagets verksamhet är interimstjänster inom utbildnings- och rehabiliteringsbranschen, konsultverksamhet inom affärs- och verksamhetsutveckling samt musikproduktion och konsertverksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 293 903 kr | 1 183 048 kr | 1 450 873 kr | 1 021 206 kr | 442 553 kr | 130 643 kr |
| Övriga externa kostnader | 50 728 kr | 58 500 kr | 54 489 kr | 81 943 kr | 61 391 kr | 24 199 kr |
| Personalkostnader | 983 061 kr | 923 160 kr | 834 538 kr | 30 080 kr | 36 513 kr | 44 276 kr |
| Rörelseresultat | 260 114 kr | 201 388 kr | 561 846 kr | 909 183 kr | 344 649 kr | 62 168 kr |
| Räntekostnader | 561 kr | 8 770 kr | 5 997 kr | 2 046 kr | 11 625 kr | 3 447 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 259 553 kr | 192 618 kr | 555 849 kr | 907 137 kr | 333 024 kr | 58 721 kr |
| Skatt | 56 166 kr | 41 484 kr | 116 746 kr | 191 825 kr | 72 235 kr | 13 167 kr |
| Årets resultat | 203 387 kr | 151 134 kr | 439 103 kr | 715 312 kr | 260 789 kr | 45 554 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 010 000 kr | 1 130 000 kr | 1 250 000 kr | 1 370 000 kr | 1 420 000 kr | 1 420 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 010 000 kr | 1 130 000 kr | 1 250 000 kr | 1 370 000 kr | 1 420 000 kr | 1 420 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 593 987 kr | 781 129 kr | 1 141 097 kr | 973 344 kr | 94 514 kr | 79 412 kr |
| Kortfristiga fordringar | 270 kr | 0 kr | - | 515 kr | 0 kr | 2 kr |
| Kassa och bank | 593 717 kr | 781 129 kr | 1 141 097 kr | 972 829 kr | 94 514 kr | 79 410 kr |
| Summa tillgångar | 1 603 987 kr | 1 911 129 kr | 2 391 097 kr | 2 343 344 kr | 1 514 514 kr | 1 499 412 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 461 787 kr | 612 921 kr | 1 052 024 kr | 1 067 336 kr | 1 328 125 kr | 1 373 678 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 208 400 kr | 411 787 kr | 562 921 kr | 302 024 kr | 1 017 336 kr | 1 278 124 kr |
| Årets resultat | 203 387 kr | 151 134 kr | 439 103 kr | 715 312 kr | 260 789 kr | 45 554 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 142 200 kr | 1 298 208 kr | 1 339 073 kr | 1 276 008 kr | 186 389 kr | 125 734 kr |
| Skatteskulder | 76 189 kr | 98 139 kr | 160 742 kr | 308 571 kr | 73 579 kr | 85 402 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 061 011 kr | 1 195 069 kr | 1 173 331 kr | 962 437 kr | 107 810 kr | 35 332 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 603 987 kr | 1 911 129 kr | 2 391 097 kr | 2 343 344 kr | 1 514 514 kr | 1 499 412 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2016 och bedriver sedan dess interimstjänster inom utbildnings- och rehabiliteringsbranchen samt konsultverksamhet inom affärs- och verksamhetsutveckling.
Företrädare
- Birgitta L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bittan Lindh Marknadskommunikation AB för organisationsnummer?
Bittan Lindh Marknadskommunikation AB har organisationsnummer 559092-5698 (5590925698).
Var ligger Bittan Lindh Marknadskommunikation AB?
Bittan Lindh Marknadskommunikation AB har sin registrerade adress Vanadisvägen 24, 11346 Stockholm.
Vilken bransch är Bittan Lindh Marknadskommunikation AB verksamt i?
Bittan Lindh Marknadskommunikation AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bittan Lindh Marknadskommunikation AB?
Bittan Lindh Marknadskommunikation AB hade en nettoomsättning på 130 643 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bittan Lindh Marknadskommunikation AB?
Bittan Lindh Marknadskommunikation AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.