GUS Mur & Kakel AB
GUS Mur & Kakel AB har organisationsnummer 559093-4302 (5590934302)
Aktiebolag • Org.nr: 559093-4302
Om företaget
GUS Mur & Kakel AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kalmar. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som golv- och väggbeläggningsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 36 procent till 6 836 000 kr räkenskapsåret 2026 (5 011 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen har ökat med cirka 150 % jämfört med föregående räkenskapsår. Det beror på att
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte GUS Mur & Kakel AB 6 836 000 kr och redovisade ett resultat på 242 400 kr. Rörelsemarginalen var 4,6 procent, under branschens median (median 5,9 procent). Soliditeten var 56,5 procent, över branschens median (median 51,4 procent). Kassalikviditeten var 262,5 procent, över branschens median (median 234,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,6 procent | 5,9 procent | 1,1 procent till 12,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,6 procent | 5,7 procent | 1,0 procent till 12,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 56,5 procent | 51,4 procent | 30,0 procent till 72,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 262,5 procent | 234,4 procent | 145,7 procent till 395,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 procent | 22,3 procent | 2,0 procent till 52,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 36,4 procent | 5,4 procent | -13,0 procent till 29,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 855 000 kr | 1 441 000 kr | 1 007 000 kr till 1 980 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 413 000 kr | 599 000 kr | 398 000 kr till 718 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 190 av 1 425 aktiebolag inom golv- och väggbeläggningsarbeten.
- Plats 2 av 17 aktiebolag inom golv- och väggbeläggningsarbeten med säte i Kalmar.
- Plats 192 av 1 900 aktiebolag med säte i Kalmar.
- Plats 510 av 5 016 aktiebolag i Kalmar län.
- Plats 27 898 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,6 procent | 3,6 procent | 6,7 procent | 12,6 procent | 4,6 procent |
| Vinstmarginal | -1,6 procent | 3,6 procent | 6,7 procent | 12,6 procent | 4,6 procent |
| Soliditet | 47,8 procent | 61,0 procent | 53,9 procent | 53,9 procent | 56,5 procent |
| Kassalikviditet | 226,0 procent | 394,6 procent | 325,0 procent | 253,4 procent | 262,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,0 procent | 12,4 procent | 20,1 procent | 57,6 procent | 22,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -3,5 procent | 9,7 procent | 149,7 procent | 36,4 procent |
| Omsättning per anställd | 948 000 kr | 610 000 kr | 669 000 kr | 716 000 kr | 855 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 483 000 kr | 244 000 kr | 236 000 kr | 221 000 kr | 413 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Förmansvägen 14c/o Niklas Gustafsson
39363 Kalmar
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Förmansvägen 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva försäljning av varor och tjänster relaterade till byggsektorn, såsom kakel-, klinker-, murnings- och betongentreprenader, jämte därmed förenlig verksamhet. Till detta ska bolaget även bedriva förvaltning av aktier och fastigheter.
Bransch
- 43330Golv- och väggbeläggningsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 895 811 kr | 1 828 778 kr | 2 007 217 kr | 5 011 280 kr | 6 836 249 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 127 653 kr | 45 065 kr | -111 403 kr | -24 247 kr | 199 517 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 712 091 kr | 724 952 kr | 570 164 kr | 1 957 092 kr | 2 085 214 kr |
| Övriga externa kostnader | 370 315 kr | 345 459 kr | 476 272 kr | 845 619 kr | 1 335 645 kr |
| Personalkostnader | 965 335 kr | 732 527 kr | 709 286 kr | 1 548 752 kr | 3 300 286 kr |
| Avskrivningar | 5 324 kr | 5 324 kr | 5 324 kr | 5 324 kr | 882 kr |
| Rörelseresultat | -29 601 kr | 65 581 kr | 134 768 kr | 630 246 kr | 313 739 kr |
| Ränteintäkter | - | 207 kr | 432 kr | 1 143 kr | 190 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 5 kr | 137 kr | 1 214 kr | 50 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -29 601 kr | 65 783 kr | 135 063 kr | 630 175 kr | 313 879 kr |
| Bokslutsdispositioner | 38 000 kr | -18 000 kr | -38 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 5 941 kr | 11 667 kr | 23 529 kr | 134 151 kr | 71 479 kr |
| Årets resultat | 2 458 kr | 36 116 kr | 73 534 kr | 496 024 kr | 242 400 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 16 854 kr | 11 530 kr | 6 206 kr | 882 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 854 kr | 11 530 kr | 6 206 kr | 882 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 517 824 kr | 466 341 kr | 671 692 kr | 1 596 229 kr | 1 953 931 kr |
| Kortfristiga fordringar | 266 273 kr | 364 754 kr | 423 884 kr | 604 028 kr | 1 450 532 kr |
| Kassa och bank | 251 551 kr | 101 587 kr | 247 808 kr | 992 201 kr | 503 399 kr |
| Summa tillgångar | 534 678 kr | 477 871 kr | 677 898 kr | 1 597 111 kr | 1 953 931 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 255 580 kr | 291 696 kr | 365 230 kr | 861 254 kr | 1 103 654 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 203 122 kr | 205 580 kr | 241 696 kr | 315 230 kr | 811 254 kr |
| Årets resultat | 2 458 kr | 36 116 kr | 73 534 kr | 496 024 kr | 242 400 kr |
| Obeskattade reserver | 50 000 kr | 68 000 kr | 106 000 kr | 106 000 kr | 106 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 229 098 kr | 118 175 kr | 206 668 kr | 629 857 kr | 744 277 kr |
| Leverantörsskulder | 138 590 kr | 54 377 kr | 154 625 kr | 426 700 kr | 254 217 kr |
| Skatteskulder | - | - | -16 258 kr | 94 364 kr | 156 173 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 85 508 kr | 58 798 kr | 63 301 kr | 101 793 kr | 79 466 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 534 678 kr | 477 871 kr | 677 898 kr | 1 597 111 kr | 1 953 931 kr |
Företrädare
- Niklas G
Undertecknad i Kalmar 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har GUS Mur & Kakel AB för organisationsnummer?
GUS Mur & Kakel AB har organisationsnummer 559093-4302 (5590934302).
Var ligger GUS Mur & Kakel AB?
GUS Mur & Kakel AB har sin registrerade adress Förmansvägen 14, 39363 Kalmar.
Vilken bransch är GUS Mur & Kakel AB verksamt i?
GUS Mur & Kakel AB är registrerat i branschen golv- och väggbeläggningsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter GUS Mur & Kakel AB?
GUS Mur & Kakel AB hade en nettoomsättning på 6 836 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har GUS Mur & Kakel AB?
GUS Mur & Kakel AB hade i genomsnitt 8 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår GUS Mur & Kakel AB någon utdelning?
Styrelsen i GUS Mur & Kakel AB föreslog en utdelning på 350 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kalmar
- Län
- Kalmar län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.