LJL Development AB
LJL Development AB har organisationsnummer 559095-0449 (5590950449)
Aktiebolag • Org.nr: 559095-0449
Om företaget
LJL Development AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bollnäs. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som investmentverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64991). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 353 procent till 1 754 000 kr räkenskapsåret 2025 (387 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte LJL Development AB 1 754 000 kr och redovisade ett resultat på 970 827 kr. Rörelsemarginalen var 94,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 13,6 procent). Soliditeten var 64,2 procent, under branschens median (median 77,0 procent). Kassalikviditeten var 77,7 procent, under branschens median (median 224,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 94,5 procent | 13,6 procent | -10,0 procent till 61,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 94,5 procent | 16,8 procent | -10,0 procent till 71,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 64,2 procent | 77,0 procent | 30,5 procent till 98,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 77,7 procent | 224,6 procent | 54,2 procent till 1312,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 59,3 procent | 0,0 procent | -11,9 procent till 12,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 353,2 procent | -1,7 procent | -77,3 procent till 64,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 754 000 kr | 406 000 kr | 27 000 kr till 1 465 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 397 000 kr | 98 000 kr till 789 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 26 av 403 aktiebolag inom investmentverksamhet.
- Plats 1 av 5 aktiebolag inom investmentverksamhet med säte i Uppsala.
- Plats 1 837 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 3 165 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 96 127 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,6 procent | 28,2 procent | - | 23,2 procent | 94,5 procent |
| Vinstmarginal | 32,7 procent | 2,1 procent | - | 23,0 procent | 94,5 procent |
| Soliditet | 55,6 procent | 66,4 procent | 69,1 procent | 72,4 procent | 64,2 procent |
| Kassalikviditet | 133,1 procent | 284,1 procent | 150,4 procent | 182,4 procent | 77,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 13,6 procent | -3,7 procent | -1,3 procent | 14,4 procent | 59,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 73,7 procent | -56,7 procent | -91,8 procent | - | 353,2 procent |
| Omsättning per anställd | 450 000 kr | 195 000 kr | 16 000 kr | 387 000 kr | 1 754 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 265 000 kr | 62 000 kr | 45 000 kr | 142 000 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Edelsbergsvägen 9682134 Bollnäs
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver konsultverksamhet inom fastighetsutveckling samt handel med värdepapper och konsultation inom ekonomi och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 259 212 kr | 449 999 kr | 194 599 kr | 15 750 kr | 387 473 kr | 1 753 977 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 71 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 250 kr | 1 250 kr | 37 963 kr | 77 873 kr | 23 715 kr | 79 292 kr | 94 315 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 265 158 kr | 61 767 kr | 44 681 kr | 141 557 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -1 250 kr | 257 150 kr | 146 878 kr | 54 959 kr | -52 646 kr | 89 637 kr | 1 656 999 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 100 kr | 5 kr | 1 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | 904 kr | 852 kr | 0 kr | 1 020 kr | 379 kr | 630 kr | 33 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 154 kr | 256 298 kr | 146 878 kr | 4 039 kr | -53 020 kr | 89 008 kr | 1 656 967 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -64 353 kr | -36 987 kr | -16 531 kr | 46 000 kr | 47 800 kr | -424 067 kr |
| Skatt | 0 kr | 41 314 kr | 22 857 kr | 10 215 kr | 984 kr | 34 735 kr | 262 073 kr |
| Årets resultat | -2 154 kr | 150 631 kr | 87 034 kr | -22 707 kr | -8 004 kr | 102 073 kr | 970 827 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 778 300 kr | 804 300 kr | 804 300 kr | 804 300 kr | 804 300 kr | 804 300 kr | 2 304 300 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 778 300 kr | 804 300 kr | 804 300 kr | 804 300 kr | 804 300 kr | 804 300 kr | 2 304 300 kr |
| Omsättningstillgångar | 51 739 kr | 87 920 kr | 344 695 kr | 122 706 kr | 76 096 kr | 176 580 kr | 244 631 kr |
| Kortfristiga fordringar | 50 000 kr | 50 031 kr | 97 833 kr | 102 966 kr | 76 000 kr | 76 000 kr | 185 101 kr |
| Kassa och bank | 1 739 kr | 37 889 kr | 246 862 kr | 19 740 kr | 96 kr | 100 580 kr | 59 530 kr |
| Summa tillgångar | 830 039 kr | 892 220 kr | 1 148 995 kr | 927 006 kr | 880 396 kr | 980 880 kr | 2 548 931 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 400 979 kr | 551 610 kr | 638 644 kr | 615 937 kr | 607 933 kr | 710 006 kr | 1 635 833 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 353 133 kr | 350 979 kr | 501 610 kr | 588 644 kr | 565 937 kr | 557 933 kr | 615 006 kr |
| Årets resultat | -2 154 kr | 150 631 kr | 87 034 kr | -22 707 kr | -8 004 kr | 102 073 kr | 970 827 kr |
| Obeskattade reserver | 150 000 kr | 214 353 kr | 251 340 kr | 267 871 kr | 221 871 kr | 174 071 kr | 598 138 kr |
| Kortfristiga skulder | 279 060 kr | 126 257 kr | 259 011 kr | 43 198 kr | 50 592 kr | 96 803 kr | 314 960 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 7 050 kr | 0 kr | 19 485 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 69 040 kr | 41 314 kr | 64 171 kr | 33 072 kr | 11 199 kr | 35 719 kr | 296 808 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 210 020 kr | 84 943 kr | 182 840 kr | 3 076 kr | 25 643 kr | 27 849 kr | 4 402 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 830 039 kr | 892 220 kr | 1 148 995 kr | 927 006 kr | 880 396 kr | 980 880 kr | 2 548 931 kr |
Företrädare
- Jimmy L
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har LJL Development AB för organisationsnummer?
LJL Development AB har organisationsnummer 559095-0449 (5590950449).
Var ligger LJL Development AB?
LJL Development AB har sin registrerade adress Edelsbergsvägen 96, 82134 Bollnäs.
Vilken bransch är LJL Development AB verksamt i?
LJL Development AB är registrerat i branschen investmentverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter LJL Development AB?
LJL Development AB hade en nettoomsättning på 1 754 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har LJL Development AB?
LJL Development AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.