O:jeling AB
O:jeling AB har organisationsnummer 559095-1934 (5590951934)
Aktiebolag • Org.nr: 559095-1934
Om företaget
O:jeling AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tågarp. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom fotoverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 41 procent till 71 856 kr räkenskapsåret 2025 (50 918 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte O:jeling AB 71 856 kr och redovisade ett resultat på -69 023 kr. Soliditeten var 78,1 procent, över branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 456,3 procent, över branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,1 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 456,3 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -124,7 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 615 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 9 av 10 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Svalöv.
- Plats 242 av 314 aktiebolag med säte i Svalöv.
- Plats 29 849 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 254 201 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,4 procent | 12,0 procent | 6,3 procent | - | - |
| Vinstmarginal | -8,4 procent | 11,9 procent | 6,3 procent | - | - |
| Soliditet | 52,9 procent | 85,8 procent | 93,6 procent | 82,0 procent | 78,1 procent |
| Kassalikviditet | 102,3 procent | 411,1 procent | 1139,9 procent | 391,9 procent | 456,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -56,3 procent | 35,9 procent | 12,8 procent | -154,2 procent | -124,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 45,3 procent | -29,7 procent | -22,4 procent | -82,2 procent | - |
| Omsättning per anställd | 263 000 kr | 185 000 kr | 286 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 254 000 kr | 89 000 kr | 38 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Riksvägen 25c/o c/o Monica Öjeling
26875 Tågarp
Verksamhetsbeskrivning
Mediaverksamhet med huvudsyfte att utföra fotografering och annonsproduktion åt både företag och privatpersoner. Konsultjänster inom redovisning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 344 896 kr | 361 358 kr | 525 023 kr | 369 066 kr | 286 368 kr | 50 918 kr | 71 856 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 493 kr | 50 409 kr | 0 kr | 336 kr | 0 kr | 288 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 11 130 kr | 8 180 kr | 1 453 kr | 3 643 kr | 1 280 kr | 368 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 120 286 kr | 74 258 kr | 89 965 kr | 124 129 kr | 209 352 kr | 106 944 kr | 121 103 kr |
| Personalkostnader | 227 081 kr | 222 726 kr | 508 356 kr | 177 245 kr | 38 175 kr | 9 207 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | -12 000 kr | 46 545 kr | 19 939 kr | 19 939 kr | 19 939 kr | 19 939 kr | 19 939 kr |
| Rörelseresultat | -1 601 kr | 10 142 kr | -44 281 kr | 44 110 kr | 17 958 kr | -85 540 kr | -68 898 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 10 kr | 156 kr | 161 kr | -34 kr |
| Räntekostnader | 247 kr | 9 kr | 0 kr | 17 kr | 161 kr | 1 kr | 91 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 848 kr | 10 133 kr | -44 281 kr | 44 103 kr | 17 953 kr | -85 380 kr | -69 023 kr |
| Skatt | - | 3 501 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -1 848 kr | 6 632 kr | -44 281 kr | 44 103 kr | 17 953 kr | -85 380 kr | -69 023 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 72 000 kr | 78 182 kr | 79 756 kr | 59 817 kr | 39 878 kr | 19 939 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 72 000 kr | 78 182 kr | 79 756 kr | 59 817 kr | 39 878 kr | 19 939 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 164 975 kr | 78 127 kr | 68 933 kr | 83 216 kr | 110 568 kr | 47 565 kr | 70 873 kr |
| Kortfristiga fordringar | 33 187 kr | 65 021 kr | 59 738 kr | 59 243 kr | 9 858 kr | 21 442 kr | 44 212 kr |
| Kassa och bank | 131 788 kr | 13 106 kr | 9 195 kr | 23 973 kr | 100 710 kr | 26 123 kr | 26 661 kr |
| Summa tillgångar | 236 975 kr | 156 309 kr | 148 689 kr | 143 033 kr | 150 446 kr | 67 504 kr | 70 873 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 116 340 kr | 122 971 kr | 78 690 kr | 122 793 kr | 140 746 kr | 55 366 kr | 55 342 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 68 188 kr | 66 339 kr | 72 971 kr | 28 690 kr | 72 793 kr | 90 746 kr | 74 365 kr |
| Årets resultat | -1 848 kr | 6 632 kr | -44 281 kr | 44 103 kr | 17 953 kr | -85 380 kr | -69 023 kr |
| Kortfristiga skulder | 120 635 kr | 30 747 kr | 67 408 kr | 20 240 kr | 9 700 kr | 12 138 kr | 15 531 kr |
| Leverantörsskulder | 8 364 kr | 2 270 kr | 3 720 kr | 8 590 kr | 0 kr | 6 886 kr | 8 554 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 96 823 kr | 24 697 kr | 48 876 kr | 10 149 kr | 7 627 kr | 5 253 kr | 6 977 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 236 975 kr | 156 309 kr | 148 689 kr | 143 033 kr | 150 446 kr | 67 504 kr | 70 873 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget registrerades år 2016 och bedriver mediaverksamhet med huvudsyfte att utföra fotografering och annonsproduktion åt både företag och privatpersoner. Konsulttjänster inom redovisning och därmed förenlig verksamhet. Registrerad bifirma är O:jeling Photography. Bolagets säte är Svalöv.
Företrädare
- Monica Magdalena Ö (styrelseordförande)
- Emma Teresia Magdalena Ö (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har O:jeling AB för organisationsnummer?
O:jeling AB har organisationsnummer 559095-1934 (5590951934).
Var ligger O:jeling AB?
O:jeling AB har sin registrerade adress Riksvägen 25, 26875 Tågarp.
Vilken bransch är O:jeling AB verksamt i?
O:jeling AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter O:jeling AB?
O:jeling AB hade en nettoomsättning på 71 856 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- O:jeling AB (Företagsnamn)
- O:jeling Photography (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser mediaverksamhet med huvudsyfte att utföra fotografering och annonsproduktion.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Svalöv
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.