Co-Properties Delary AB
Co-Properties Delary AB har organisationsnummer 559095-4680 (5590954680)
Aktiebolag • Org.nr: 559095-4680
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderVäxjö
Om företaget
Co-Properties Delary AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Växjö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 28 procent till 161 677 kr räkenskapsåret 2025 (224 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Co-Properties Delary AB 161 677 kr och redovisade ett resultat på -399 976 kr. Rörelsemarginalen var -122,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 2,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 267,5 procent, över branschens median (median 105,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -122,9 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -247,4 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 2,6 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 267,5 procent | 105,7 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -403,2 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 698 av 7 337 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 756 av 1 022 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Stockholm.
- Plats 43 812 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 78 088 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 234 831 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,1 procent | 25,7 procent | 1,7 procent | 3,0 procent | -122,9 procent |
| Vinstmarginal | 22,9 procent | 13,7 procent | -16,9 procent | -69,6 procent | -247,4 procent |
| Soliditet | 5,4 procent | 4,4 procent | 2,6 procent | 1,6 procent | 2,6 procent |
| Kassalikviditet | 526,3 procent | 1143,3 procent | 663,6 procent | 409,6 procent | 267,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 56,6 procent | 43,7 procent | -1,1 procent | -282,2 procent | -403,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -7,2 procent | 8,5 procent | -27,3 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storgatan 82Ac/o C/o Nest Förvaltning AB
35246 Växjö
Bolag på samma adress
96 andra bolag har Storgatan 82A som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 305 906 kr | 283 696 kr | 308 176 kr | 223 973 kr | 161 677 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 0 kr | 36 372 kr | 29 966 kr |
| Övriga externa kostnader | 128 090 kr | 143 723 kr | 235 939 kr | 238 569 kr | 375 381 kr |
| Avskrivningar | 14 992 kr | 15 000 kr | 14 992 kr | 14 992 kr | 15 004 kr |
| Rörelseresultat | 101 284 kr | 73 073 kr | 5 345 kr | 6 784 kr | -198 742 kr |
| Ränteintäkter | 70 kr | 419 kr | - | 45 kr | 2 kr |
| Räntekostnader | 31 568 kr | 34 505 kr | 56 927 kr | 162 422 kr | 201 236 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 69 786 kr | 38 987 kr | -51 582 kr | -155 593 kr | -399 976 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 51 000 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 69 786 kr | 38 987 kr | -582 kr | -155 593 kr | -399 976 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 014 877 kr | 999 877 kr | 984 885 kr | 999 893 kr | 969 889 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 014 877 kr | 999 877 kr | 984 885 kr | 969 893 kr | 939 889 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 253 240 kr | 1 047 750 kr | 1 003 779 kr | 2 353 363 kr | 2 778 923 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 228 028 kr | 999 873 kr | 955 902 kr | 2 309 897 kr | 2 755 493 kr |
| Kassa och bank | 25 212 kr | 47 877 kr | 47 877 kr | 43 466 kr | 23 430 kr |
| Summa tillgångar | 2 268 117 kr | 2 047 627 kr | 1 988 664 kr | 3 353 256 kr | 3 748 812 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 123 323 kr | 89 310 kr | 50 728 kr | 55 135 kr | 99 204 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 537 kr | 323 kr | 1 310 kr | 160 728 kr | 449 180 kr |
| Årets resultat | 69 786 kr | 38 987 kr | -582 kr | -155 593 kr | -399 976 kr |
| Kortfristiga skulder | 238 122 kr | 91 641 kr | 151 252 kr | 574 569 kr | 1 038 952 kr |
| Leverantörsskulder | 190 594 kr | 44 109 kr | 42 203 kr | 84 316 kr | 62 840 kr |
| Skatteskulder | 10 300 kr | 8 206 kr | 9 723 kr | 9 146 kr | 4 937 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 2 186 kr | 2 186 kr | 2 186 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 2 268 117 kr | 2 047 627 kr | 1 988 664 kr | 3 353 256 kr | 3 748 812 kr |
Företrädare
- Emil Å (verkställande direktör)
- Pehr-Johan F (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Co-Properties Delary AB för organisationsnummer?
Co-Properties Delary AB har organisationsnummer 559095-4680 (5590954680).
Var ligger Co-Properties Delary AB?
Co-Properties Delary AB har sin registrerade adress Storgatan 82A, 35246 Växjö.
Vilken bransch är Co-Properties Delary AB verksamt i?
Co-Properties Delary AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Co-Properties Delary AB?
Co-Properties Delary AB hade en nettoomsättning på 161 677 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-01-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.