
Fundeco AB
Fundeco AB har organisationsnummer 559095-7840 (5590957840)
Aktiebolag • Org.nr: 559095-7840
Om företaget
Fundeco AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Möklinta. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Sidoverksamheter inkluderar teknisk konsultverksamhet inom elteknik och tillhandahållande av konsumenttjänster i hemmet. På Google Maps är verksamheten listad som it-konsult. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 1 216 295 kr räkenskapsåret 2025 (1 169 347 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fundeco AB 1 216 295 kr och redovisade ett resultat på -76 728 kr. Rörelsemarginalen var -6,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 51,9 procent, under branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 207,8 procent, under branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,3 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -6,3 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 51,9 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 207,8 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -91,8 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 4,0 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 608 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 547 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 054 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 19 av 78 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Österåker.
- Plats 747 av 1 950 aktiebolag med säte i Österåker.
- Plats 42 505 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 128 817 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,9 procent | 0,8 procent | 0,7 procent | 2,1 procent | -6,3 procent |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 0,8 procent | 0,8 procent | 2,1 procent | -6,3 procent |
| Soliditet | 52,0 procent | 68,1 procent | 51,6 procent | 63,3 procent | 51,9 procent |
| Kassalikviditet | 208,4 procent | 313,3 procent | 206,7 procent | 272,8 procent | 207,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,4 procent | 4,4 procent | 4,8 procent | 11,2 procent | -91,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -8,1 procent | 1,6 procent | 6,3 procent | 2,1 procent | 4,0 procent |
| Omsättning per anställd | 530 000 kr | 539 000 kr | 572 000 kr | 585 000 kr | 608 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 439 000 kr | 440 000 kr | 506 000 kr | 484 000 kr | 547 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Möklinta Hebo 112c/o Fundell
73399 Möklinta
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom IT och redovisning, även byggtjänster
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 212 708 kr | 1 154 430 kr | 1 060 550 kr | 1 077 050 kr | 1 144 995 kr | 1 169 347 kr | 1 216 295 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 15 456 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 14 714 kr | 10 082 kr | 20 291 kr | 14 550 kr | 4 997 kr | 8 758 kr | 23 391 kr |
| Övriga externa kostnader | 150 601 kr | 157 812 kr | 154 036 kr | 173 813 kr | 120 090 kr | 184 826 kr | 176 666 kr |
| Personalkostnader | 969 329 kr | 971 562 kr | 877 166 kr | 880 495 kr | 1 011 665 kr | 967 118 kr | 1 093 251 kr |
| Rörelseresultat | 37 710 kr | 6 228 kr | 9 057 kr | 8 192 kr | 8 243 kr | 24 101 kr | -77 013 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 50 kr | 623 kr | 958 kr | 285 kr |
| Räntekostnader | 238 kr | 244 kr | 1 300 kr | 0 kr | 100 kr | 90 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 37 472 kr | 5 984 kr | 7 757 kr | 8 242 kr | 8 766 kr | 24 969 kr | -76 728 kr |
| Skatt | 8 688 kr | 2 356 kr | 2 047 kr | 2 255 kr | 1 992 kr | 6 993 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 28 784 kr | 3 628 kr | 5 710 kr | 5 987 kr | 6 774 kr | 17 976 kr | -76 728 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 203 996 kr | 221 366 kr | 249 028 kr | 199 052 kr | 275 639 kr | 253 021 kr | 161 068 kr |
| Kortfristiga fordringar | 185 574 kr | 129 948 kr | 216 071 kr | 163 742 kr | 263 413 kr | 227 400 kr | 143 103 kr |
| Kassa och bank | 18 422 kr | 91 418 kr | 32 957 kr | 35 310 kr | 12 226 kr | 25 621 kr | 17 965 kr |
| Summa tillgångar | 203 996 kr | 221 366 kr | 249 028 kr | 199 052 kr | 275 639 kr | 253 021 kr | 161 068 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 120 196 kr | 123 824 kr | 129 534 kr | 135 520 kr | 142 295 kr | 160 271 kr | 83 543 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 41 412 kr | 70 196 kr | 73 824 kr | 79 533 kr | 85 521 kr | 92 295 kr | 110 271 kr |
| Årets resultat | 28 784 kr | 3 628 kr | 5 710 kr | 5 987 kr | 6 774 kr | 17 976 kr | -76 728 kr |
| Kortfristiga skulder | 83 800 kr | 97 542 kr | 119 494 kr | 63 532 kr | 133 344 kr | 92 750 kr | 77 525 kr |
| Leverantörsskulder | 746 kr | 2 850 kr | 6 745 kr | 3 973 kr | 4 444 kr | 5 709 kr | 650 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 1 205 kr | 1 138 kr | 1 284 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 83 054 kr | 94 692 kr | 112 749 kr | 59 559 kr | 122 724 kr | 85 903 kr | 71 391 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 203 996 kr | 221 366 kr | 249 028 kr | 199 052 kr | 275 639 kr | 253 021 kr | 161 068 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Åkersberga registrerades år 2017 och bedriver sedan dess försäljning av konsulttjänster inom redovisning, IT, bygg och städtjänster.
Företrädare
- Lars F (styrelseordförande)
- Åsa F (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fundeco AB för organisationsnummer?
Fundeco AB har organisationsnummer 559095-7840 (5590957840).
Var ligger Fundeco AB?
Fundeco AB har sin registrerade adress Möklinta Hebo 112, 73399 Möklinta.
Vilken bransch är Fundeco AB verksamt i?
Fundeco AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fundeco AB?
Fundeco AB hade en nettoomsättning på 1 216 295 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fundeco AB?
Fundeco AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Österåker
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-01-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.