M.Mira AB

M.Mira AB har organisationsnummer 559095-9465 (5590959465)

Aktiebolag • Org.nr: 559095-9465

TandläkarverksamhetTyresö

Aktivt företagVerksamt sedan 2017Godkänd för F-skattRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

M.Mira AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tyresö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230).

Ekonomi

21 495 893 krOmsättning▼ 4 procent
12 137 145 krÅrets resultat
7Antal anställda
76 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen minskade 4 procent till 21 495 893 kr räkenskapsåret 2026 (22 286 338 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte M.Mira AB 21 495 893 kr och redovisade ett resultat på 12 137 145 kr. Rörelsemarginalen var 67,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,0 procent). Soliditeten var 76,0 procent, över branschens median (median 67,7 procent). Kassalikviditeten var 346,1 procent, över branschens median (median 279,3 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal67,5 procent19,0 procent8,5 procent till 33,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal87,2 procent20,2 procent7,3 procent till 33,9 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet76,0 procent67,7 procent47,3 procent till 90,0 procentöver branschens median
Kassalikviditet346,1 procent279,3 procent154,6 procent till 736,4 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital22,2 procent32,9 procent0,1 procent till 68,8 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt-3,5 procent1,9 procent-16,3 procent till 21,1 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd3 071 000 kr1 443 000 kr915 000 kr till 1 874 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd568 000 kr662 000 kr447 000 kr till 824 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 19 av 1 342 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
  • Plats 1 av 6 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Tyresö.
  • Plats 24 av 1 620 aktiebolag med säte i Tyresö.
  • Plats 2 907 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 9 181 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20252026
Rörelsemarginal67,6 procent67,5 procent
Vinstmarginal81,7 procent87,2 procent
Soliditet74,8 procent76,0 procent
Kassalikviditet364,2 procent346,1 procent
Avkastning på eget kapital24,9 procent22,2 procent
Omsättningstillväxt--3,5 procent
Omsättning per anställd2 786 000 kr3 071 000 kr
Personalkostnad per anställd528 000 kr568 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Kumla allé 12
c/o c/o Tandlaget
13553 Tyresö

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Kumla allé 12 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva tandläkarverksamhet, bygg och renovering, fastighet förvaltning

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20252026
Nettoomsättning22 286 338 kr21 495 893 kr
Övriga rörelseintäkter464 000 kr500 kr
Råvaror och förnödenheter1 270 866 kr1 396 417 kr
Övriga externa kostnader1 782 847 kr1 260 470 kr
Personalkostnader4 222 798 kr3 976 777 kr
Avskrivningar417 746 kr345 562 kr
Rörelseresultat15 056 081 kr14 517 167 kr
Ränteintäkter1 201 018 kr1 651 602 kr
Räntekostnader17 324 kr27 918 kr
Resultat efter finansiella poster18 203 575 kr18 752 409 kr
Bokslutsdispositioner-4 900 942 kr-3 369 164 kr
Skatt2 748 110 kr3 246 100 kr
Årets resultat10 554 523 kr12 137 145 kr

Balansräkning

Post20252026
Tillgångar
Anläggningstillgångar46 704 610 kr63 608 268 kr
Materiella anläggningstillgångar13 192 303 kr15 789 900 kr
Finansiella anläggningstillgångar33 512 307 kr47 818 368 kr
Omsättningstillgångar10 004 333 kr8 195 179 kr
Kortfristiga fordringar1 409 537 kr1 718 107 kr
Kassa och bank8 594 796 kr6 477 072 kr
Summa tillgångar56 708 943 kr71 803 447 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital42 433 352 kr54 570 497 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat31 828 829 kr42 383 352 kr
Årets resultat10 554 523 kr12 137 145 kr
Obeskattade reserver11 149 348 kr14 518 512 kr
Kortfristiga skulder2 746 814 kr2 367 866 kr
Leverantörsskulder105 924 kr191 524 kr
Skatteskulder1 471 146 kr541 105 kr
Övriga kortfristiga skulder829 945 kr1 167 129 kr
Summa eget kapital och skulder56 708 943 kr71 803 447 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget bedriver verksamhet inom tandverksamhet samt fastighetsförvaltning. Företaget har sitt säte i Tyresö.

Företrädare

  • Majid M

Undertecknad i Tyresö 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2017-01-03
Registrerat hos Bolagsverket
M.Mira AB
2017-01-05
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har M.Mira AB för organisationsnummer?

M.Mira AB har organisationsnummer 559095-9465 (5590959465).

Var ligger M.Mira AB?

M.Mira AB har sin registrerade adress Kumla allé 12, 13553 Tyresö.

Vilken bransch är M.Mira AB verksamt i?

M.Mira AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter M.Mira AB?

M.Mira AB hade en nettoomsättning på 21 495 893 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har M.Mira AB?

M.Mira AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Tyresö
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Aldrig registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2017-01-03
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar