Signette AB
Signette AB har organisationsnummer 559096-5272 (5590965272)
Aktiebolag • Org.nr: 559096-5272
Om företaget
Signette AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 80 procent till 276 075 kr räkenskapsåret 2025 (1 346 813 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Signette AB 276 075 kr och redovisade ett resultat på 575 kr. Rörelsemarginalen var -49,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 80,4 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 178,0 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -49,3 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -49,8 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 80,4 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 178,0 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -79,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 276 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 214 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 18 660 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 5 233 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 40 347 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 72 050 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 216 778 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,9 procent | 25,9 procent | 54,2 procent | 31,1 procent | -49,3 procent |
| Vinstmarginal | 26,9 procent | 23,1 procent | 55,7 procent | 32,7 procent | -49,8 procent |
| Soliditet | 54,9 procent | 57,4 procent | 64,3 procent | 73,3 procent | 80,4 procent |
| Kassalikviditet | 388,2 procent | 599,7 procent | 228,0 procent | 163,6 procent | 178,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,9 procent | 7,6 procent | 46,9 procent | 17,4 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 29,8 procent | -19,1 procent | 114,2 procent | -42,1 procent | -79,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 344 000 kr | 1 087 000 kr | 2 328 000 kr | 1 347 000 kr | 276 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 781 000 kr | 677 000 kr | 797 000 kr | 642 000 kr | 214 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kåkbrinken 14, 2tr11127 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Kåkbrinken 14, 2tr som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra konsultuppdrag inom HR, interim, ledarutveckling, outplacement, IT-strategi och utveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 139 852 kr | 1 034 897 kr | 1 343 807 kr | 1 086 962 kr | 2 327 895 kr | 1 346 813 kr | 276 075 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 122 932 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 5 315 kr | 0 kr | - | 1 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 155 896 kr | 142 836 kr | 201 212 kr | 245 985 kr | 268 340 kr | 286 256 kr | 197 558 kr |
| Personalkostnader | 774 486 kr | 649 891 kr | 781 077 kr | 677 041 kr | 797 220 kr | 641 862 kr | 213 527 kr |
| Rörelseresultat | 209 470 kr | 242 170 kr | 361 518 kr | 281 553 kr | 1 262 335 kr | 418 695 kr | -136 011 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 137 kr | 2 773 kr | 10 017 kr | 5 598 kr |
| Räntekostnader | 7 133 kr | 1 530 kr | 0 kr | - | 70 kr | 73 kr | 7 189 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 202 337 kr | 240 640 kr | 361 518 kr | 251 101 kr | 1 295 627 kr | 439 849 kr | -137 602 kr |
| Bokslutsdispositioner | -57 000 kr | -67 000 kr | -96 000 kr | -81 000 kr | 235 000 kr | 201 000 kr | 146 000 kr |
| Skatt | 37 283 kr | 43 242 kr | 59 711 kr | 50 787 kr | 327 296 kr | 152 724 kr | 7 823 kr |
| Årets resultat | 108 054 kr | 130 398 kr | 205 807 kr | 119 314 kr | 1 203 331 kr | 488 125 kr | 575 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 1 141 000 kr | 1 531 000 kr | 1 980 411 kr | 2 571 000 kr | 3 140 000 kr | 2 960 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 1 141 000 kr | 1 531 000 kr | 1 980 411 kr | 2 571 000 kr | 3 140 000 kr | 2 960 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 445 030 kr | 1 649 089 kr | 1 374 490 kr | 745 661 kr | 1 423 300 kr | 687 313 kr | 346 214 kr |
| Kortfristiga fordringar | 318 054 kr | 528 396 kr | 374 812 kr | 289 558 kr | 311 755 kr | 316 950 kr | 131 754 kr |
| Kassa och bank | 2 126 976 kr | 1 120 693 kr | 999 678 kr | 456 103 kr | 1 111 545 kr | 370 363 kr | 214 460 kr |
| Summa tillgångar | 2 445 030 kr | 2 790 089 kr | 2 905 490 kr | 2 726 072 kr | 3 994 300 kr | 3 827 313 kr | 3 306 214 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 509 212 kr | 1 639 610 kr | 1 595 417 kr | 1 564 730 kr | 2 568 061 kr | 2 806 186 kr | 2 656 761 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 351 158 kr | 1 459 212 kr | 1 339 610 kr | 1 395 416 kr | 1 314 730 kr | 2 268 061 kr | 2 606 186 kr |
| Årets resultat | 108 054 kr | 130 398 kr | 205 807 kr | 119 314 kr | 1 203 331 kr | 488 125 kr | 575 kr |
| Obeskattade reserver | 793 000 kr | 860 000 kr | 956 000 kr | 1 037 000 kr | 802 000 kr | 601 000 kr | 455 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 142 818 kr | 290 479 kr | 354 073 kr | 124 342 kr | 624 239 kr | 420 127 kr | 194 453 kr |
| Leverantörsskulder | 1 253 kr | 573 kr | 635 kr | 0 kr | 2 328 kr | 0 kr | 7 831 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 38 876 kr | 58 657 kr | 22 993 kr | 269 940 kr | 354 141 kr | 17 239 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 135 884 kr | 164 092 kr | 202 874 kr | 94 169 kr | 344 790 kr | 63 182 kr | 166 578 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 445 030 kr | 2 790 089 kr | 2 905 490 kr | 2 726 072 kr | 3 994 300 kr | 3 827 313 kr | 3 306 214 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget utför konsultuppdrag inom HR, interim, ledarutveckling, outplacement, IT strategi ochutveckling och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Elinor S (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Signette AB för organisationsnummer?
Signette AB har organisationsnummer 559096-5272 (5590965272).
Var ligger Signette AB?
Signette AB har sin registrerade adress Kåkbrinken 14, 2tr, 11127 Stockholm.
Vilken bransch är Signette AB verksamt i?
Signette AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Signette AB?
Signette AB hade en nettoomsättning på 276 075 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Signette AB?
Signette AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Signette AB någon utdelning?
Styrelsen i Signette AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-01-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.