Smålands Relining & VA-Teknik AB
Smålands Relining & VA-Teknik AB har organisationsnummer 559096-9100 (5590969100)
Aktiebolag • Org.nr: 559096-9100
Om företaget
Smålands Relining & VA-Teknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nybro. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 58 procent till 1 789 595 kr räkenskapsåret 2025 (4 234 351 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Smålands Relining & VA-Teknik AB 1 789 595 kr och redovisade ett resultat på -1 023 314 kr. Rörelsemarginalen var -56,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 33,1 procent, under branschens median (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 55,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -56,5 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -57,2 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 33,1 procent | 48,3 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 55,7 procent | 208,3 procent | 135,6 procent till 356,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -694,9 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -57,7 procent | 2,2 procent | -16,8 procent till 26,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 895 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 605 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 823 000 kr | 600 000 kr | 408 000 kr till 744 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 530 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Nybro.
- Plats 87 av 244 aktiebolag med säte i Nybro.
- Plats 1 620 av 5 016 aktiebolag i Kalmar län.
- Plats 94 368 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,5 procent | -67,6 procent | -97,0 procent | 33,6 procent | -56,5 procent |
| Vinstmarginal | 1,3 procent | -70,6 procent | -105,2 procent | 32,6 procent | -57,2 procent |
| Soliditet | 30,6 procent | 32,5 procent | -23,6 procent | 68,8 procent | 33,1 procent |
| Kassalikviditet | 66,2 procent | 161,2 procent | 18,5 procent | 596,0 procent | 55,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 procent | -198,2 procent | - | 117,8 procent | -694,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -19,3 procent | -52,3 procent | -49,3 procent | 610,9 procent | -57,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 230 000 kr | 587 000 kr | 298 000 kr | 2 117 000 kr | 895 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 517 000 kr | 239 000 kr | 225 000 kr | 525 000 kr | 823 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamla Kyrkvägen 438245 Nybro
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Gamla Kyrkvägen 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet, relining av avloppsystem och därmed jämförbar verksamhet.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 048 523 kr | 2 460 474 kr | 1 174 045 kr | 595 611 kr | 4 234 351 kr | 1 789 595 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 89 900 kr | 32 288 kr | 0 kr | 12 193 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 013 996 kr | 621 420 kr | 416 069 kr | 249 380 kr | 774 266 kr | 486 659 kr |
| Övriga externa kostnader | 611 988 kr | 487 564 kr | 696 181 kr | 267 063 kr | 774 605 kr | 472 370 kr |
| Personalkostnader | 1 029 171 kr | 1 033 798 kr | 477 196 kr | 450 769 kr | 1 049 242 kr | 1 646 433 kr |
| Avskrivningar | 240 459 kr | 256 959 kr | 254 406 kr | 238 518 kr | 215 472 kr | 207 721 kr |
| Rörelseresultat | 152 909 kr | 60 733 kr | -794 140 kr | -577 831 kr | 1 420 766 kr | -1 011 395 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 1 014 kr | 35 kr | 425 kr |
| Räntekostnader | 34 631 kr | 28 353 kr | 34 992 kr | 49 792 kr | 41 942 kr | 12 344 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 118 278 kr | 32 380 kr | -829 132 kr | -626 609 kr | 1 378 859 kr | -1 023 314 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatt | 29 444 kr | 7 920 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 88 834 kr | 24 460 kr | -829 132 kr | -626 609 kr | 1 378 859 kr | -1 023 314 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 870 731 kr | 726 272 kr | 945 541 kr | 707 023 kr | 491 551 kr | 283 830 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 870 731 kr | 696 272 kr | 915 541 kr | 677 023 kr | 461 551 kr | 253 830 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 436 383 kr | 638 105 kr | 342 284 kr | 176 572 kr | 1 211 024 kr | 161 704 kr |
| Varulager | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 95 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 286 383 kr | 250 759 kr | 192 284 kr | 81 572 kr | 208 661 kr | 106 954 kr |
| Kassa och bank | - | 237 346 kr | 0 kr | - | 972 363 kr | 24 750 kr |
| Summa tillgångar | 1 307 114 kr | 1 364 377 kr | 1 287 825 kr | 883 595 kr | 1 702 575 kr | 445 534 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 392 990 kr | 417 450 kr | 418 318 kr | -208 291 kr | 1 170 568 kr | 147 255 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 254 156 kr | 342 990 kr | 1 197 450 kr | 368 318 kr | -258 291 kr | 1 120 569 kr |
| Årets resultat | 88 834 kr | 24 460 kr | -829 132 kr | -626 609 kr | 1 378 859 kr | -1 023 314 kr |
| Kortfristiga skulder | 485 178 kr | 737 753 kr | 119 299 kr | 440 143 kr | 198 159 kr | 236 423 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 24 900 kr | 0 kr | 19 918 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 50 698 kr | 27 007 kr | 18 262 kr | 6 352 kr | 0 kr | 18 173 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 337 899 kr | 710 746 kr | 76 137 kr | 433 791 kr | 93 980 kr | 158 250 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 307 114 kr | 1 364 377 kr | 1 287 825 kr | 883 595 kr | 1 702 575 kr | 445 534 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Nybro bedriver byggnadsverksamhet, relining av avloppssystem och därmed jämför verksamhet.
På grund av kraftigt minskad omsättning har resultatet för året inneburit en kraftig förlust. Villkorat aktieägartillskott har skett med 830,000 kronor.
Företrädare
- Mikael H (styrelseordförande)
- Angelo V (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Smålands Relining & VA-Teknik AB för organisationsnummer?
Smålands Relining & VA-Teknik AB har organisationsnummer 559096-9100 (5590969100).
Var ligger Smålands Relining & VA-Teknik AB?
Smålands Relining & VA-Teknik AB har sin registrerade adress Gamla Kyrkvägen 4, 38245 Nybro.
Vilken bransch är Smålands Relining & VA-Teknik AB verksamt i?
Smålands Relining & VA-Teknik AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Smålands Relining & VA-Teknik AB?
Smålands Relining & VA-Teknik AB hade en nettoomsättning på 1 789 595 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Smålands Relining & VA-Teknik AB?
Smålands Relining & VA-Teknik AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nybro
- Län
- Kalmar län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-01-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.