Kaissars Verkstad AB
Kaissars Verkstad AB har organisationsnummer 559097-0728 (5590970728)
Aktiebolag • Org.nr: 559097-0728
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarTrollhättan
Om företaget
Kaissars Verkstad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trollhättan. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 7 035 703 kr räkenskapsåret 2025 (7 436 422 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kaissars Verkstad AB 7 035 703 kr och redovisade ett resultat på 1 467 376 kr. Rörelsemarginalen var 33,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,9 procent). Soliditeten var 47,6 procent, över branschens median (median 43,0 procent). Kassalikviditeten var 263,1 procent, över branschens median (median 158,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,5 procent | 4,9 procent | -0,2 procent till 13,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 33,4 procent | 4,5 procent | -0,5 procent till 12,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 47,6 procent | 43,0 procent | 19,7 procent till 68,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 263,1 procent | 158,5 procent | 84,7 procent till 316,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 71,3 procent | 16,7 procent | -0,9 procent till 46,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -5,4 procent | 4,5 procent | -9,4 procent till 21,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 345 000 kr | 1 376 000 kr | 873 000 kr till 1 983 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 636 000 kr | 482 000 kr | 313 000 kr till 604 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 357 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 2 av 14 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Trollhättan.
- Plats 105 av 1 185 aktiebolag med säte i Trollhättan.
- Plats 4 869 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 27 196 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 28,3 procent | 25,2 procent | 31,6 procent | 33,5 procent |
| Vinstmarginal | - | 28,3 procent | 25,2 procent | 31,5 procent | 33,4 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 61,6 procent | 35,3 procent | 42,2 procent | 47,6 procent |
| Kassalikviditet | - | 111,5 procent | 75,6 procent | 137,2 procent | 263,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,7 procent | 96,6 procent | 95,6 procent | 91,7 procent | 71,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 14,0 procent | 2,9 procent | -5,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 267 000 kr | 1 445 000 kr | 1 859 000 kr | 2 345 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 360 000 kr | 412 000 kr | 441 000 kr | 636 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hasselkullegatan 5046162 Trollhättan
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hasselkullegatan 50 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bilverkstad samt handel med begagnade bilar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 6 335 483 kr | 7 224 397 kr | 7 436 422 kr | 7 035 703 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 47 531 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 220 910 kr | 212 235 kr | 108 132 kr | 194 641 kr |
| Övriga externa kostnader | - | 375 kr | 2 433 417 kr | 2 906 267 kr | 3 041 323 kr | 2 412 040 kr |
| Personalkostnader | - | - | 1 798 638 kr | 2 060 916 kr | 1 762 180 kr | 1 907 162 kr |
| Rörelseresultat | - | -375 kr | 1 794 621 kr | 1 819 903 kr | 2 352 258 kr | 2 356 598 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 526 kr | 1 328 kr | 10 912 kr | 6 452 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | -375 kr | 1 793 095 kr | 1 818 575 kr | 2 341 346 kr | 2 350 146 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -455 463 kr | -500 000 kr | -500 000 kr |
| Skatt | - | - | 369 796 kr | 281 476 kr | 381 981 kr | 382 770 kr |
| Årets resultat | - | -375 kr | 1 423 299 kr | 1 081 636 kr | 1 459 365 kr | 1 467 376 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 50 000 kr | 50 000 kr | 1 393 950 kr | 1 993 950 kr | 2 218 240 kr | 2 400 828 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 000 kr | 50 000 kr | 1 393 950 kr | 1 993 950 kr | 2 218 240 kr | 2 400 828 kr |
| Omsättningstillgångar | - | 1 kr | 996 365 kr | 1 213 302 kr | 1 550 674 kr | 1 921 125 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 429 324 kr | 640 225 kr | 1 027 647 kr | 737 322 kr |
| Kassa och bank | - | - | - | 573 077 kr | 523 027 kr | 1 183 803 kr |
| Summa tillgångar | 50 000 kr | 50 001 kr | 2 390 315 kr | 3 207 252 kr | 3 768 914 kr | 4 321 953 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 50 000 kr | 50 001 kr | 1 473 300 kr | 1 131 637 kr | 1 591 002 kr | 2 058 377 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 376 kr | 1 kr | 1 kr | 81 637 kr | 541 001 kr |
| Årets resultat | - | -375 kr | 1 423 299 kr | 1 081 636 kr | 1 459 365 kr | 1 467 376 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 455 463 kr | 955 463 kr | 1 455 463 kr |
| Kortfristiga skulder | - | - | 893 288 kr | 1 605 100 kr | 1 130 122 kr | 730 107 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 450 556 kr | 258 165 kr | 155 172 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 651 272 kr | 663 459 kr | 382 770 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | 484 590 kr | 184 241 kr | 177 247 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 50 000 kr | 50 001 kr | 2 390 315 kr | 3 207 252 kr | 3 768 914 kr | 4 321 953 kr |
Ur årsredovisningen
bolagets registrerade i januari 2017, från början av 2022 driver bolaget en bilverkstad. Företaget har sitt säte iTrollhättan.
Företrädare
- Kaissar K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kaissars Verkstad AB för organisationsnummer?
Kaissars Verkstad AB har organisationsnummer 559097-0728 (5590970728).
Var ligger Kaissars Verkstad AB?
Kaissars Verkstad AB har sin registrerade adress Hasselkullegatan 50, 46162 Trollhättan.
Vilken bransch är Kaissars Verkstad AB verksamt i?
Kaissars Verkstad AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kaissars Verkstad AB?
Kaissars Verkstad AB hade en nettoomsättning på 7 035 703 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kaissars Verkstad AB?
Kaissars Verkstad AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Kaissars Verkstad AB någon utdelning?
Styrelsen i Kaissars Verkstad AB föreslog en utdelning på 680 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Trollhättan
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-01-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.