FÄSTVERK AKTIEBOLAG
FÄSTVERK AKTIEBOLAG har organisationsnummer 559097-5255 (5590975255)
Aktiebolag • Org.nr: 559097-5255
Om företaget
FÄSTVERK AKTIEBOLAG är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig metallvarutillverkning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 25999). Sidoverksamheter inkluderar litterärt skapande och musikkomposition och scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 32 procent till 114 997 kr räkenskapsåret 2025 (169 997 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% färre uppdrag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte FÄSTVERK AKTIEBOLAG 114 997 kr och redovisade ett resultat på -45 062 kr. Rörelsemarginalen var -38,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,0 procent). Soliditeten var -0,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,0 procent). Kassalikviditeten var 82,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 181,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -38,7 procent | 5,0 procent | -1,0 procent till 13,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -39,2 procent | 5,0 procent | -1,3 procent till 14,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -0,1 procent | 47,0 procent | 29,5 procent till 70,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 82,0 procent | 181,2 procent | 106,8 procent till 402,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -32,4 procent | 0,1 procent | -20,0 procent till 19,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 203 av 237 aktiebolag inom annan övrig metallvarutillverkning.
- Plats 12 av 14 aktiebolag inom annan övrig metallvarutillverkning med säte i Stockholm.
- Plats 45 594 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 81 238 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 244 105 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,2 procent | -5,4 procent | 6,8 procent | 1,9 procent | -38,7 procent |
| Vinstmarginal | -8,2 procent | -5,4 procent | 6,5 procent | 1,1 procent | -39,2 procent |
| Soliditet | 24,5 procent | 21,4 procent | 26,2 procent | 27,0 procent | -0,1 procent |
| Kassalikviditet | 48,9 procent | 59,4 procent | 84,7 procent | 102,7 procent | 82,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -29,1 procent | -20,6 procent | 24,1 procent | 4,1 procent | - |
| Omsättningstillväxt | 21,2 procent | -10,4 procent | 27,3 procent | 6,9 procent | -32,4 procent |
| Omsättning per anställd | 139 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Agnes Lagerstedts Gata 16c/o c/o Johannes Fäst
12951 Hägersten
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Agnes Lagerstedts Gata 16 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Utveckling, konstruering och tillverkning av mekanik med inriktning på teater och scenteknik, samt därmed förenlig verksamhet. Konstnärliga och tekniska uppdrag i form av konstruktion och leverans av scenografi. Artistisk verksamhet, stödtjänster till artistisk verksamhet, samt litterärt och konstnärligt skapande.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 114 999 kr | 114 966 kr | 139 321 kr | 124 898 kr | 158 997 kr | 169 997 kr | 114 997 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 122 324 kr | 136 193 kr | 130 804 kr | 111 587 kr | 128 184 kr | 146 704 kr | 139 459 kr |
| Personalkostnader | 76 892 kr | 19 870 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 80 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr |
| Rörelseresultat | -164 217 kr | -61 097 kr | -11 483 kr | -6 689 kr | 10 813 kr | 3 293 kr | -44 462 kr |
| Ränteintäkter | 453 kr | 232 kr | 0 kr | - | 3 kr | 8 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 18 kr | 0 kr | 9 kr | 40 kr | 443 kr | 1 471 kr | 600 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -163 782 kr | -60 865 kr | -11 492 kr | -6 729 kr | 10 373 kr | 1 830 kr | -45 062 kr |
| Årets resultat | -163 782 kr | -60 865 kr | -11 492 kr | -6 729 kr | 10 373 kr | 1 830 kr | -45 062 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 566 667 kr | 121 667 kr | 101 667 kr | 81 667 kr | 61 667 kr | 41 667 kr | 21 667 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 425 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 109 128 kr | 55 897 kr | 59 414 kr | 71 466 kr | 102 633 kr | 124 537 kr | 99 475 kr |
| Kortfristiga fordringar | 53 235 kr | 22 339 kr | 25 099 kr | 23 694 kr | 34 532 kr | 62 118 kr | 16 195 kr |
| Kassa och bank | 55 893 kr | 33 558 kr | 34 315 kr | 47 772 kr | 68 101 kr | 62 419 kr | 83 280 kr |
| Summa tillgångar | 675 795 kr | 177 564 kr | 161 081 kr | 153 133 kr | 164 300 kr | 166 204 kr | 121 142 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -77 175 kr | 50 960 kr | 39 468 kr | 32 739 kr | 43 112 kr | 44 942 kr | -120 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 36 607 kr | 61 825 kr | 960 kr | -10 532 kr | -17 261 kr | -6 888 kr | -5 058 kr |
| Årets resultat | -163 782 kr | -60 865 kr | -11 492 kr | -6 729 kr | 10 373 kr | 1 830 kr | -45 062 kr |
| Kortfristiga skulder | 752 970 kr | 126 604 kr | 121 613 kr | 120 394 kr | 121 188 kr | 121 262 kr | 121 262 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 752 970 kr | 126 604 kr | 121 613 kr | 120 394 kr | 121 188 kr | 121 262 kr | 121 262 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 675 795 kr | 177 564 kr | 161 081 kr | 153 133 kr | 164 300 kr | 166 204 kr | 121 142 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom utveckling, konstruering och tillverkning av mekanik med inriktning på teater och scenteknik, samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Johannes F
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har FÄSTVERK AKTIEBOLAG för organisationsnummer?
FÄSTVERK AKTIEBOLAG har organisationsnummer 559097-5255 (5590975255).
Var ligger FÄSTVERK AKTIEBOLAG?
FÄSTVERK AKTIEBOLAG har sin registrerade adress Agnes Lagerstedts Gata 16, 12951 Hägersten.
Vilken bransch är FÄSTVERK AKTIEBOLAG verksamt i?
FÄSTVERK AKTIEBOLAG är registrerat i branschen annan övrig metallvarutillverkning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter FÄSTVERK AKTIEBOLAG?
FÄSTVERK AKTIEBOLAG hade en nettoomsättning på 114 997 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-01-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.