WMA Connection AB
WMA Connection AB har organisationsnummer 559097-9034 (5590979034)
Aktiebolag • Org.nr: 559097-9034
Om företaget
WMA Connection AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ösmo. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom elinstallationer.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 1 660 544 kr räkenskapsåret 2025 (1 579 847 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte WMA Connection AB 1 660 544 kr och redovisade ett resultat på 29 992 kr. Rörelsemarginalen var 3,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 99,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,9 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 1,8 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 99,6 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,1 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 052 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 31 av 121 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Haninge.
- Plats 884 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
- Plats 32 845 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 101 003 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,9 procent | 3,9 procent |
| Vinstmarginal | 0,4 procent | 1,8 procent |
| Soliditet | 134,5 procent | 99,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1,9 procent | 3,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Beles väg 20c/o c/o Maja Klencner
14833 Ösmo
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Beles väg 20 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Redovisning och bokföring. Byggande av bostadshus och andra byggnader.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 579 847 kr | 1 660 544 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 057 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 39 620 kr | 39 015 kr |
| Övriga externa kostnader | 443 845 kr | 442 857 kr |
| Personalkostnader | 1 280 834 kr | 1 194 726 kr |
| Rörelseresultat | 14 210 kr | 63 993 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 17 kr |
| Räntekostnader | 8 024 kr | 34 018 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 6 186 kr | 29 992 kr |
| Skatt | 23 785 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -17 599 kr | 29 992 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 358 984 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 358 984 kr |
| Omsättningstillgångar | 682 325 kr | 592 223 kr |
| Kortfristiga fordringar | 628 094 kr | 549 868 kr |
| Kassa och bank | 54 231 kr | 42 355 kr |
| Summa tillgångar | 682 325 kr | 951 207 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 917 793 kr | 947 785 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 885 392 kr | 867 793 kr |
| Årets resultat | -17 599 kr | 29 992 kr |
| Kortfristiga skulder | -353 445 kr | -68 243 kr |
| Leverantörsskulder | -5 615 kr | 58 382 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 218 313 kr | -126 625 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 682 325 kr | 951 207 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2017 sätte i Ösmo och bedriver sedan dess bokföring och redovisning.
Företrädare
- Maja K (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har WMA Connection AB för organisationsnummer?
WMA Connection AB har organisationsnummer 559097-9034 (5590979034).
Var ligger WMA Connection AB?
WMA Connection AB har sin registrerade adress Beles väg 20, 14833 Ösmo.
Vilken bransch är WMA Connection AB verksamt i?
WMA Connection AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter WMA Connection AB?
WMA Connection AB hade en nettoomsättning på 1 660 544 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-01-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.