CMT bygg & industri Sverige AB
CMT bygg & industri Sverige AB har organisationsnummer 559097-9166 (5590979166)
Aktiebolag • Org.nr: 559097-9166
Om företaget
CMT bygg & industri Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nödinge. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33120). Sidoverksamheter inkluderar byggnadssnickeriarbeten och fastighetsrelaterad stödverksamhet. På Google Maps är verksamheten listad som contractor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 3 557 697 kr räkenskapsåret 2025 (3 879 292 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CMT bygg & industri Sverige AB 3 557 697 kr och redovisade ett resultat på 611 987 kr. Rörelsemarginalen var 27,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,9 procent). Soliditeten var 60,6 procent, över branschens median (median 53,5 procent). Kassalikviditeten var 638,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 236,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,3 procent | 9,9 procent | 1,9 procent till 22,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 27,4 procent | 9,8 procent | 1,6 procent till 22,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 60,6 procent | 53,5 procent | 34,6 procent till 73,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 638,2 procent | 236,2 procent | 134,5 procent till 421,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 26,2 procent | 21,6 procent | 1,8 procent till 47,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,3 procent | 0,8 procent | -17,5 procent till 23,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 558 000 kr | 1 342 000 kr | 877 000 kr till 2 090 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 841 000 kr | 569 000 kr | 362 000 kr till 721 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 305 av 1 434 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner.
- Plats 5 av 10 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner med säte i Ale.
- Plats 95 av 715 aktiebolag med säte i Ale.
- Plats 8 688 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 49 753 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,1 procent | 28,8 procent | 27,3 procent |
| Vinstmarginal | 18,6 procent | 29,2 procent | 27,4 procent |
| Soliditet | 56,9 procent | 61,5 procent | 60,6 procent |
| Kassalikviditet | 461,1 procent | 571,7 procent | 638,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 27,8 procent | 39,2 procent | 26,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 16,8 procent | -8,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | 3 879 000 kr | 3 558 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 839 000 kr | 841 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Norra Trolleviksvägen 6c/o c/o Magnus Camp
44934 Nödinge
Verksamhetsbeskrivning
Byggnation, renoveringar, fastighetsförvaltning, samt industriservice
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 322 726 kr | 3 879 292 kr | 3 557 697 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 0 kr | 210 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 567 795 kr | 1 512 656 kr | 1 712 015 kr |
| Övriga externa kostnader | 329 273 kr | 398 288 kr | 230 507 kr |
| Personalkostnader | 810 979 kr | 838 894 kr | 840 759 kr |
| Avskrivningar | 13 689 kr | 13 690 kr | 13 685 kr |
| Rörelseresultat | 600 990 kr | 1 115 764 kr | 970 699 kr |
| Ränteintäkter | 18 066 kr | 18 720 kr | 4 713 kr |
| Räntekostnader | 943 kr | 4 kr | 4 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 618 113 kr | 1 134 480 kr | 975 408 kr |
| Bokslutsdispositioner | -45 000 kr | -100 000 kr | -200 000 kr |
| Skatt | 122 637 kr | 218 285 kr | 163 421 kr |
| Årets resultat | 450 476 kr | 816 195 kr | 611 987 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 54 759 kr | 41 069 kr | 27 384 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 54 759 kr | 41 069 kr | 27 384 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 787 816 kr | 3 348 901 kr | 3 829 158 kr |
| Kortfristiga fordringar | 843 719 kr | 679 538 kr | 768 628 kr |
| Kassa och bank | 1 944 097 kr | 2 669 363 kr | 3 060 530 kr |
| Summa tillgångar | 2 842 575 kr | 3 389 970 kr | 3 856 542 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 618 010 kr | 2 084 205 kr | 2 336 592 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 117 534 kr | 1 218 010 kr | 1 674 605 kr |
| Årets resultat | 450 476 kr | 816 195 kr | 611 987 kr |
| Obeskattade reserver | 620 000 kr | 720 000 kr | 920 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 604 565 kr | 585 765 kr | 599 950 kr |
| Leverantörsskulder | 178 807 kr | 47 601 kr | 142 550 kr |
| Skatteskulder | 20 445 kr | 70 810 kr | 71 590 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 210 755 kr | 239 212 kr | 130 972 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 842 575 kr | 3 389 970 kr | 3 856 542 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget har bedrivit bygg- och entrepenadverksamhet och industriservice under räkenskapsåret. Bolaget har sitt säte i Västra Götalands län, Ale kommun.
Företrädare
- Lars Magnus Jörgen C (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CMT bygg & industri Sverige AB för organisationsnummer?
CMT bygg & industri Sverige AB har organisationsnummer 559097-9166 (5590979166).
Var ligger CMT bygg & industri Sverige AB?
CMT bygg & industri Sverige AB har sin registrerade adress Norra Trolleviksvägen 6, 44934 Nödinge.
Vilken bransch är CMT bygg & industri Sverige AB verksamt i?
CMT bygg & industri Sverige AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CMT bygg & industri Sverige AB?
CMT bygg & industri Sverige AB hade en nettoomsättning på 3 557 697 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har CMT bygg & industri Sverige AB?
CMT bygg & industri Sverige AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår CMT bygg & industri Sverige AB någon utdelning?
Styrelsen i CMT bygg & industri Sverige AB föreslog en utdelning på 360 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ale
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-01-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.