Bars and Stars AB
Bars and Stars AB har organisationsnummer 559098-1378 (5590981378)
Aktiebolag • Org.nr: 559098-1378
Om företaget
Bars and Stars AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enköping. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bars and Stars AB 3 049 184 kr och redovisade ett resultat på -89 633 kr. Rörelsemarginalen var -2,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var -47,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 40,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,3 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,9 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -47,6 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 40,2 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 762 000 kr | 1 139 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 425 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 333 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 12 av 25 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Enköping.
- Plats 228 av 1 362 aktiebolag med säte i Enköping.
- Plats 1 745 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 57 139 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kungsgatan 1374949 Enköping
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Kungsgatan 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 3 049 184 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 649 038 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 069 590 kr |
| Övriga externa kostnader | 975 278 kr |
| Personalkostnader | 1 699 466 kr |
| Avskrivningar | 43 237 kr |
| Rörelseresultat | -70 978 kr |
| Ränteintäkter | 29 kr |
| Räntekostnader | 18 684 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -89 633 kr |
| Årets resultat | -89 633 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 254 805 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 254 805 kr |
| Omsättningstillgångar | 285 235 kr |
| Varulager | 123 739 kr |
| Kortfristiga fordringar | 130 290 kr |
| Kassa och bank | 31 206 kr |
| Summa tillgångar | 540 040 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | -257 137 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -217 504 kr |
| Årets resultat | -89 633 kr |
| Kortfristiga skulder | 401 781 kr |
| Leverantörsskulder | 125 431 kr |
| Skatteskulder | 22 677 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 124 424 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 540 040 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolaget med säte i Enköpings kommun bedriver restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bolaget har ett förbrukat aktiekapital och kontrollbalansräkning per 2025-12-31 är upprättad i samband med denna årsredovisnings upprättande. Det egna kapitalet är ej återställt vid påskrift av årsredovisningen.
Företrädare
- Helen B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bars and Stars AB för organisationsnummer?
Bars and Stars AB har organisationsnummer 559098-1378 (5590981378).
Var ligger Bars and Stars AB?
Bars and Stars AB har sin registrerade adress Kungsgatan 13, 74949 Enköping.
Vilken bransch är Bars and Stars AB verksamt i?
Bars and Stars AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bars and Stars AB?
Bars and Stars AB hade en nettoomsättning på 3 049 184 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bars and Stars AB?
Bars and Stars AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Enköping
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-01-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.